عشق و ازدواج نادر ست

حقیقت این است كه ما انسان ها چه زن و چه مرد عاشق می شویم، اما گاهی دلایل ما برای عاشق شدن، ادامه رابطه و یا ازدواج، دلایل درستی نیستند، چه بسا كسانی كه حتی تن به زندگی با فردی تا پایان عمر می دهند، بدون آنكه حداقل برای خودشان دلایل كافی و منطقی داشته باشند. شاید بعضی از شما با خواندن این سطور بگویید: «مگر عشق هم دلیل می خواهد؟ یا اساساً عشق زمانی معنا پیدا می كند كه هیچ دلیلی برای آن نیابی!»

ممكن است این جملات جزو هزاران باور غلطی باشد كه از كودكی و با رشد در جامعه آموخته باشیم، اما باید یادآوری كنم كه هرگز منطقی و علمی نیستند و از نظر ما برای داشتن یك زندگی توأم با آرامش و سعادت باید از راهكارهای منطقی برای زندگیمان بهره ببریم.
هستند انسان هایی كه به دلایلی نادرست عاشق می شوند و حتی ازدواج می كنند :

 


داشتن سن بالا و فشار روحی از طرف خانواده و دوستان
تنها بودن و محرومیت عاطفی

نیاز جنسی
داشتن زندگی بدون برنامه

 


داشتن سن بالا و فشار روحی از طرف خانواده و دوستان:

گاهی تنها دلیل افراد برای ازدواج یا برقراری رابطه داشتن سن بالاست. در جامعه ما به مردهای مجرد كه سن بیشتری از سن عرف جامعه برای ازدواج دارند، برچسب هایی زده می شود. مثل اینكه می گویند: «آدم بی تعهدی است!» و یا «خوشگذران و بی مسؤولیت است!» و در مورد خانم ها گفته می شود: «دختر جذابی نیست كه تا به حال ازدواج نكرده! و یا پرتوقع است!» همه این فشارها به طور مداوم برای افراد مجرد سن بالا وجود دارد. البته تاكنون نُرم مشخصی برای سن ازدواج در دست نیست؛ به طوری كه هر متخصص به تناسب دیدگاه خود، در این مورد نظر می دهد.

اما گاهی خانم ها نگران این هستند كه در سنین مرزی خطر برای زایمان اول قرار بگیرند كه این نگرانی تا حدی قابل قبول است. اما اینكه فردی به این دلیل تصمیم به ازدواج بگیرد، می توان گفت: اشتباه بزرگی است!

 


تنها بودن و محرومیت عاطفی:

همه ی ما در مراحلی از زندگی مان تنهایی را تجربه كرده ایم. تنهایی گاهی می تواند یك تنهایی سازنده و مثبت باشد و البته در مواردی نیز مضر و كشنده! اما باید توجه داشته باشیم كه هنگامی كه احساس تنهایی می كنید و به تنگ آمده اید از خانواه تان دور هستید و به طبع آن دچار محرومیت عاطفی شده اید، احتمال آنكه انتخاب های ضعیف تری بكنید، بالا می رود و در نهایت از روابطی نامناسب سر در می آورید.

ممكن است برای پر كردن لحظات تنهایی تان، بدون آنكه بخواهید وارد یك رابطه عاطفی پیچیده شوید. به بیان دیگر بهتر آن است كه به فكر یك عمر باشید، نه یك لحظه!

 


نیاز جنسی:

غریزه چیزی است كه نمی توان آن را نادیده گرفت. اما ما انسانیم و باید بدانیم كه هر لحظه ممكن است این نیاز بر ما مسلط شود و به تصمیمات ما جهت دهد. چه بسا افرادی كه به دلیل فشار نیاز جنسی، خود را متقاعد می كنند كه به كسی علاقمندند و پس از ارضای این نیاز نظرشان عوض می شود و هیچ جاذبه ای نسبت به طرف مقابلشان حس نمی كنند. باید دانست ازدواج می تواند راهی برای ارضای نیاز جنسی باشد اما نیاز جنسی نمی تواند دلیل ازدواج یا برقراری رابطه باشد.

 


داشتن زندگی بدون برنامه:

بعضی از انسان ها به اصطلاح در زندگی باری به هر جهت هستند. مثلاً ممكن است فرد از خانواده متمولی باشد و به اندازه كافی نیاز مالی اش برآورده شود و برای مسایل دیگرش مانند تحصیل و كار نیز خانواده و اطرافیان برای او تصمیم گیری كنند و در نهایت اساساً این فرد انسانی باشد كه خودش به تنهایی برنامه ای برای زندگیش نداشته باشد. چنین فردی اگر ناگهان كسی سر راهش قرار گیرد و به طور اتفاقی از او خوشش بیاید بلافاصله به برقراری ارتباط می پردازد و به این نمی اندیشد كه از این رابطه یا این ازدواج چه هدفی را دنبال می كند. چنین فردی كمی بعد، وقتی جذابیت ها تبدیل به روزمرگی شد، به دنبال گزینه دیگری كه برایش هیجان انگیز باشد، می رود. مثل: معشوق دوم، طلاق و...
جبران شكست عاطفی :

وقتی فردی بلافاصله بعد از یك شكست عاطفی وارد رابطه دیگری می شود در واقع قصد دارد شكست قبلی را با رابطه جدید فراموش كند. بسیاری از ازدواج هایی كه بدین صورت شكل می گیرد به طلاق منجر می شود و در بسیاری از دوستی هایی كه با این هدف شروع می شود، افراد پس از مدتی متوجه می شوند كه از رابطه نامناسبی سرد آورده اند. چرا كه هدف آنها تنها جایگزین كردن این عشق به جای مورد قبلی بوده و در این مدت به مسایل مهم تری توجهی نكرده اند و پس از گذشت اندك زمانی با فروكش كردن حس ناخوشایندشان، ناگهان متوجه می شوند كه وارد رابطه نامناسب دیگری شده اند!