راهنمای خرید سیسمونی قسمت اول لباس

در اين نوشته کوتاه سعي مي کنيم از لوازم ضروري کودک در سال اول تولد بگوييم تا شما را براي يک خريد جانانه آماده کنيم اين چند مقاله در واقع راهنماي خريد سيسموني هستند که در قسمت اول آنها در مورد لباس صحبت خواهيم کرد. به نظر ميرسد اولين خريد هاي يک کودک با شيريني و هيجاني آميخته مي شود که گاهي فراموش مي کنيد دقيقا به چه مواردي براي خريد نياز داريد. در خريد سال اول نوزاد بايد دسته هايي را لحاظ کنيد که براي پوشش، حرکت، غذا خوردن و در نهايت يک جاي خواب امن و راحت کودک مناسب هستند. در واقع يک پک کامل از سيسموني لازم داريد که خيالتان از کودکتان راحت باشد.
لباس کودک
لباس هاي کودک معمولا در دسته هاي تازه متولد ها، متولدين زود رس، که خيلي استثنايي هستند و همين طور ?ماهه، شش ماهه، ? ماهه و يکساله فروخته مي شوند. بعضي از بچه هاي توپولي تر هم نيازي به لباس هاي سايز کوچک براي تازه متولد ها ندارند و يک راست به سراغ لباس هاي ? ماهه مي رويد، البته نتايج سونوگرافي و شکل ظاهري بدني مادر مي تواند در قبل از خريد به شما کمک کند اما حدس زدن در اين باره خيلي هم ساده نيست پس فعلا يکي دو دست براي اطمينان داشته باشيد. همين طور يادتان باشد نوزاد به سرعت رشد مي کند پس براي سايز هاي بالاتر دست خالي نباشيد چون معمولا پس از بارداري زياد قدرت بيرون رفتن و خريد نداريد و روي آقايان نيز زياد نمي توان حساب کرد، اما در دوران بارداري و استراحت هاي طولاني که پياده روي مي طلبد و براي شما ضروري است فرصت خوبي براي خريد هم داريد پس در همين زمان بارداري آينده نگر باشيد.براي لباس روزانه کودک به فکر لباس هاي راحت باشيد که هم شستشوي ساده اي دارند و هم نرم هستند. اما نکته مهم در مورد لباس روزانه کودک مخصوصا در زمان پيش از يکسالگي اين است که گودک بتواند به راحتي در لباس خود حرکت و جنب و جوش کند و به اصطلاح وول بخورد زيرا لازم است هم تحرک زيادي داشته باشد هم محيط اطراف خود را شناسايي و لمس کند. دور بزند و غلط بخورد.برخي نيز به دنبال لباس هاي ارگانيک براي نوزادان هستند و برخي حتي آنها را ضروري مي دانند اما هر چه که هست مراقب باشيد جنس لباس بايد نرم، نخي و عاري از مواد شيميايي باشد.
ليست زير بر اساس نياز شما براي دوره هاي حدود سه ماه است :
لباس يک تکه ?-? عدد: درواقع يک جور پيژامه و لباس راحتي براي کودک است که مناسب خوابيدن و بازي کردن هستند، به خصوص اينکه نوزادان در اين زمان خيلي مي خوابند اين لباس ها براي آنها بسيار ضروري است و بايد نرم و راحت باشند. بيشتر به دنبال لباس هايي باشيد که در جلو انها زيپ و يا دکمه است و تا پاهاي نوزاد شما باز مي شوند اين نوع لباس به شما کمک مي کند به راحتي لباس را بدون اينکه بخواهيد از روي سر بچه دربياوريد عوض کنيد و همين طور براي تعويض پوشک کودک نيز بسيار مناسب هستند.پيراهن ?-? عدد: به دنبال تي شرت و پيراهن هايي باشيد که يقه آنها کامل باز مي شود و به راحتي مي توانيد سر کودک را از آن عبور دهيد. قد لباس هاي کودک معمولا به اندازه است که روي شکم و قسمتي از پا را بگيردشلوار و جوراب شلواري: تن پوش هاي دو تکه و استفاده از پيراهن و شلوار جداگانه به شما کمک مي کند تا به راحتي لباس کودک را تعويض کنيد حتي نياز نباشد در صورت کثيف شدن يک عدد ديگري را نيز عوض کنيد. همين طور به ياد داشته باشيد که شلوار ها و جوراب هاي کودک بايد به نحوي کشسان باشند که روي پوشک را بپوشانند و همين طور به راحتي در طول رشد کودک استفاده شوند.لايه هاي بيروني لباس يا روپوش: سويي شرت، کت، ژاکت، و مواردي که براي زمستان و سرماي کودک ضروري هستند البته با توجه به اين نکته که بسياري کودکان از اينکه سرشان به سختي از سوراخي در لباس عبور کند شاکي مي شوند پس يا جلو باز و دکمه اي يا گردن گشادنکته: به دنبال لباس هايي با سايز هاي بزرگتر و جاي بازي بيشتر باشيد که هم در خريد خود صرفه جويي کنيد و هم اينکه کودک شما به راحتي بتواند تحرک کند. همين طور در فصل سرما از لباس هايي استفاده کنيد که کلاه دارند و به راحتي مي توانيد آنها را بر روي سر بچه بکشيد.نکته: از خريد لباس هايي که روبان، زنجير، تزيينات آويز و امثال اينها دارند پرهيز کنيد که بسيار خطرناک هستند و ممکن است کودک شما آنها را قورت دهد و موجب خفگي شود.کلاه و دستکش: يک کلاه که جلوي آفتاب را بگيرد و کلاهي که روي گوش ها را در زمان سرما بپوشاند کار راه انداز است. دستکش هاي کودکان نيز مانند کيسه هايي هستند که در انتهاي آنها کش وجود دارد و به راحتي دستان کودک در آنها قرار مي گيرد.جوراب و روفرشي: شما به تعداد خيلي زيادي جوراب براي داخل خانه و چندتايي هم روفرشي براي بيرون از خانه نياز داريد.کفش ها: شايد نيازي نباشد و يا حتي بهتر باشد که براي سال اول نوزاد کفش هاي سنگين و سخت نخريد و از همان روفرشي ها و جوراب هاي پشمالو استفاده کنيد. حتي برخي پزشکان معتقدند که کفش تا يکسالگي ممکن است موجب جلوگيري از رشد مناسب و تغيير شکل پاي نوزاد شودپيژامه و لباس خواب ?-? عدد: سه موضوع هست که بايد در مورد آنها در زمان خواب کودک فکر کنيد، راحتي نوزاد، ايمني در خواب و در نهايت امکان تعويض راحت لباس براي پوشک عوض کردن در نيمه هاي شب. اصلا به بامزه بودن لباس توجه نکنيد که برخي از اين لوازم دوخته شده براي کودک تنها دردسر ايجاد مي کنند و بر روي تن او جا مي گذارند و پوست ضعيف و حساس کودک تحمل جاي کش و خارش زياد و اين ها را ندارد و شما رانيز تمام شب بيدار نگه خواهد داشت