اشتباهات رایج در مطالعه بازار چیست؟

مطالعه بازار تصويري از اينکه کدام کالا يا خدمات جديد مي‌تواند سودآور باشد، به شما ميدهد. اين مطالعه همچنين مي‌تواند به شما بگويد که آيا کالاها و خدمات موجود، مطلوب نظر مشتريان هستند يا نه. صاحبان پيشه‌هاي خرد با تحقيق ساده مي‌توانند پاسخ برخي سوال‌هاي خاص را بيابند مثلا اين که آيا طراحي بسته‌بندي محصولاتشان يا روش تحويل کالاها نيازمند تغيير است يا نه و حتي اينکه آيا بايد ارائه خدمات بيشتر را مدنظر قرار دهند.
انجام مطالعه بازار پيش از راه‌اندازي يک حرفه يا در حين فعاليت تجاري مانند اين است که با اتومبيلتان بخواهيد بدون نقشه يا علائم رانندگي به سفر برويد. با مطالعه بازار شما خواهيد دانست چه مسيري را با چه سرعتي بايد بپيماييد. يک مطالعه بازار خوب، نشان مي‌دهد مشتريان شما چه کساني و در کجا هستند. همچنين به شما مي‌گويد بالاترين شانس و تمايل از طرف مشتري براي خريد کالا يا خدماتتان چه زماني خواهد بود."
وقتي شما مطالعه بازار انجام مي‌دهيد، مي‌توانيد از نتايج آن خواه براي تدوين يک طرح توجيهي و يا طرح کسب و کار يا ورود به بازار استفاده کرده و يا ميزان موفقيت طرح فعليتان را برآورد نماييد. به اين دليل است که پرسيدن سوالات صحيح در مسير درست و از افرادي که بايد، اهميت پيدا مي‌کند. مطالعه ضعيف و سطحي مي‌تواند يک حرفه را به مسير نادرست بکشاند. در اينجا چند اصل اوليه مطالعه بازار ارائه مي‌شود که مي‌تواند به شما براي شروع کمک کند و نيز چند نمونه از اشتباهاتي که بايد از آنها پرهيز کرد.

انواع مطالعه بازار
مطالعه اوليه/مقدماتي
در اينجا هدف جمع‌آوري داده‌ها از تجزيه و تحليل فروش فعلي و کارايي فعاليت‌هاي کنوني است. مطالعه اوليه طرح‌هاي رقبا را هم در نظر گرفته در‌باره رقابت شما اطلاعات ارائه مي‌کند.
در مطالعه اوليه معمولا اين موارد گنجانده مي‌شود:
•مصاحبه (‌تلفني يا چهره به چهره)
•نظرسنجي (تلفني يا ايميلي)
•پرسشنامه (تلفني يا ايميلي)
گروه‌هاي کانوني که نمونه‌اي از مشتريان بالقوه را جمع‌آوري کرده و بازخورد مستقيم آنها را دريافت مي‌کنند
برخي از سوالات مهم که مي‌توان مطرح کرد:
•شما چه عواملي را هنگام خريد کالا يا خدمات مد‌نظر قرار مي‌دهيد؟
•از کالاها و خدمات موجود در بازار، آنچه خوشايند يا ناخوشايند شماست بگوييد.
•براي بهبود، روي کدام بخش‌ها دست مي‌گذاريد؟
• چه قيمتي براي يک کالا يا خدمات مناسب است؟
• مطالعه ثانويه: هدف مطالعه ثانويه، تجزيه و تحليل داده‌هايي است که منتشر شده است. با داده‌هاي ثانويه مي‌توانيد رقبا را
بشناسيد، شاخص‌ها را مشخص کرده و بخش‌هاي هدف (segments ) را شناسايي نماييد. بخش‌هاي شما همان افرادي هستند که در محدوده جمعيت شناختي هدف قرار دارند افرادي که سبک خاصي از زندگي دارند، الگوهاي رفتاري خاصي بروز داده يا در گروه سني از پيش تعريف شده‌اي جاي مي‌گيرند.
•جمع‌آوري داده‌ها
اگر وبسايت داريد يکي از مکان‌هايي که مي‌توان نتايج کمي را در آنجا بيابيد، بخش تحليلي شبکه (analytic) است. اين اطلاعات به شما در تعيين بسياري از چيزها کمک مي‌کند، از جمله اين که بدانيد آنها که با شيوه‌هاي تشويقي يا تبليغي به سايتتان سر زده‌اند از کدام کشورها بوده‌اند يا اينکه بازديدکنندگان براي ماندن در سايت شما چه مقدار وقت صرف کرده يا از چه صفحه‌اي خارج مي‌شوند.
هيچ حرفه خردي نيست که بتواند بدون درک صحيحي از مشتريان، کالاها و خدمات و به طور کلي بازار به موفقيت دست يابد. رقابت اغلب بي امان در مي گيرد و کار کردن بدون تحقيق‌، مي‌تواند يک امتياز براي رقيبانتان محسوب شود.
دو شيوه براي جمع‌آوري اطلاعات وجود دارد: کمي و کيفي. روش‌هاي کمي از تحليل رياضي بهره مي‌برند و به نمونه آماري بزرگي احتياج دارند. نتايج اين داده‌ها از تفاوت‌هايي پرده برمي‌دارد که از نظر آماري اهميت دارند.
منبع: etarh 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون