۸ قانون درباره پستانک خوردن کودک

جنين‌ها هنگام زندگي در رحم مادرشان، انگشت مي‌مکند. مکيدن به بچه‎ها احساس آرامش و شادي مي‎دهد. اگر پستانک در دسترس آنها باشد به مکيدن پستانک علاقمند مي‌شوند. ريحانه خانم پا به ماه بود. مادر ريحانه خانم هم، سراپا شوق بود از اينکه خداوند اولين نوه شان را به آنها خواهد داد؛ البته با اندکي نگراني از اينکه آيا همه چيز مرتب پيش خواهد رفت يا نه؟ اما سنت قديمي سيسموني خريدن را هم فراموش نکرده بود. مامان بزرگ از ريز ريز تا درشت درشت را خريده و يک سيسموني تمام و کمال براي نوه عزيزتر از جان نديده اش فراهم کرده بود.

ريحانه خانم به خانه مادر رفته بود تا خريدها را ببيند. کلي هم ذوق مي کرد از ديدن هر تکه لباس و دستمال و... . اما يک دفعه چهره ريحانه خانم در هم رفت: «مادر جون! براي چي پستانک خريدي؟ پستانک اصلاً چيز خوبي نيست، براي بچه ضرر داره...» و مادر گفت: «شايد يک روز لازم شد. اگر صلاح دونستي استفاده کن.» سه چهار ماه بعد، يک شب، ريحانه خانم که از گريه هاي مداوم کوچولوش، کلافه شده بود، به سراغ کمد اتاق بچه رفت و از گوشه کمد، پستانک را پيدا کرد تا آن را بجوشاند و به عنوان آخرين تير ترکش براي آرام کردن فرزندش به کار ببرد.

جنين ها هنگام زندگي در رحم مادرشان، انگشت مي‌مکند. مکيدن به بچه ها احساس آرامش و شادي مي دهد. نوزادان و کودکان ممکن است انگشت شست و يا انگشت هاي ديگر را بمکند و اگر پستانک در دسترس آنها باشد به مکيدن پستانک علاقمند مي‌شوند. مکيدن به بچه ها کمک مي کند تا دنياي اطراف شان را بهتر بشناسند. بعضي از بچه ها با مکيدن، احساس امنيت مي کنند. مخصوصاً با قرارگيري در شرايط خاصي مثل جدايي از پدر و مادر و يا قرار گرفتن در مکان ها و يا بين افراد ناآشنا، مکيدن انگشت يا پستانک، به آرام شدن آنها کمک مي کند. مکيدن انگشت يا پستانک کودکان و نوزادان را در خوابيدن کمک مي کند.

بيشتر نوزادان و کودکان علاقه دارند تا هنگام خوابيدن، انگشت، پستانک، شيشه شير يا پستان مادر را بمکند و با آرامش بيشتري به خواب بروند. عادت مکيدن براي نوزادان و بچه هاي کوچک آرامش بخش است و مشکلي ايجاد نمي کند. اما اگر اين عادت طولاني شود، روي سيستم فکي و دندان هاي کودکان تاثير منفي مي گذارد.

دانستني هاي پستانک : مضرات
ـ مکيدن پستانک ممکن است باعث عفونت گوش مياني شود.
ـ اگر پستانک خيلي زود به نوزاد پيشنهاد شود، ممکن است با شير خوردن او تداخل کند و نوزاد در گرفتن سينه مادر، شيشه و يا پستانک گيج شود. براي دادن پستانک به کودک بايد بعد از يک ماهگي اقدام کرد.
ـ ممکن است پستانک زماني به کودک پيشنهاد شود که او واقعاً گرسنه است و مکيدن پستانک باعث شود که شير کافي به او نرسد.

فوايد
ـ مکيدن پستانک ممکن است جلوي «سندروم مرگ ناگهاني» نوزادان را بگيرد. مکيدن پستانک هنگام به خواب رفتن نوزادان در اين مورد موثر است.
ـ به آرامش نوزادان و ارضاي ميل مکيدن آنها کمک مي کند.
ـ راحت تر از انگشت مکيدن مي توان عادت مکيدن پستانک را از کودک گرفت.
ـ مکيدن پستانک به بچه ها کمک مي کند تا دردهاي کوليکي(دل دردهاي نوزادي) را راحت تر تحمل کنند.

قانون هاي ?گانه پستانکي
?. پستانکي بخريد که سوراخ هاي تهويه هوا بر روي بدنه آن تعبيه شده باشد.
?. شيرين کردن پستانک با هر نوع شيرين کننده اي (قند، شکر يا عسل) ممنوع است.
?. پستانک را مرتب تميز کنيد و براي بچه هاي زير شش ماه، پستانک را هر روز بجوشانيد.
?. هرگز پستانک را با زنجير دور گردن کودک نيندازيد. اين کار ممکن است موجب خفگي شود.
?. پستانک ارتودنتيک انتخاب کنيد. اين نوع پستانک به فرم خاصي طراحي شده که تداخل کمتري با سيستم دنداني دارد.
?. تمايل کودکتان به مکيدن چنين پستانکي کم خواهد شد! نگذاريد کودک در تمام طول خواب پستانک بمکد. وقتي به خواب رفت، پستانک را از دهانش بيرون بکشيد.
?. اگر مي خواهيد پستانک را از کودکتان بگيريد، اين کار را به آرامي و در چند مرحله انجام دهيد. با کودکتان درباره محدود شدن مکيدن پستانک صحبت کنيد و از مضرات آن براي او بگوييد.
?. در ابتدا ساعت هاي مکيدن پستانک و يا مکان مکيدن آن را محدود کنيد. مثلاً مي توانيد مکيدن پستانک را با وضع قانوني محدود به اتاق خود کودک کنيد. دور از چشم کودک، مقدار کمي از قسمت پلاستيک سر پستانک را با قيچي ببريد و اين مقدار را هر چند روز يک بار اضافه کنيد.

پستانک بهتر است يا انگشت؟
انجمن دندانپزشکان آمريکا مي گويد که مکيدن طولاني پستانک و انگشت تقريباً به ميزان مشابهي، سيستم دندان ها و فک را تحت تاثير قرار مي دهد. طولاني شدن عادت مکيدن باعث مي شود که دندان هاي جلويي فک بالا و پايين از هم فاصله بگيرند و کام کودک عميق شود. اين عادت روي دندان هاي شيري تاثير کمتري دارد، اما اگر کودک تا سني که دندان هاي دائمي اش رويش پيدا مي کند، اين عادت را داشته باشد، صدمه زيادي به دندان هاي دائمي اش وارد مي شود.

واقعيت اين است که علاقه به مکيدن در بعضي از نوزادان و کودکان بسيار شديد است و هيچ کدام از پزشکان و دندانپزشکان معتقد نيستند اگر کودک زير يکسالي انگشت مي مکد، براي ترک دادن اين عادت با او مبارزه کنيم. اغلب بچه ها تا حدود سن ? سالگي خود به خود علاقه به مکيدن را از دست مي دهند و عادت خود را کنار مي گذارند، اما پيش مي آيد که در گروهي از بچه ها اين عادت باقي مي ماند و طولاني مي شود. آن وقت است که مي توانيم بگوييم گرفتن پستانک از کودک خيلي آسان تر از ترک مکيدن انگشت است.

مکيدن انگشت
مکيدن انگشت براي بچه ها، حداکثر تا سن ? سالگي، امن است اما بعد از ? سالگي ممکن است براي فک و دندان ها ايجاد اشکال کند و فشار زيادي به آنهاوارد کند. مکيدن فعال انگشت در بچه ها معمولا صدايي ايجاد مي کند که علامت مکش شديد است.

اگر مي خواهيد عادت مکيدن انگشت را از کودک تان بگيريد، اين اصول را رعايت کنيد:
از سن چهار سالگي شروع کنيد.
موضوع را با فرزندتان در ميان بگذاريد و درباره اشکالات مکيدن طولاني انگشت با او صحبت کنيد.
براي مکيدت انگشت، کودک را سرزنش نکنيد، اما اگر براي ترک عادتش تلاش کرد و مدتي انگشت نمکيد به او جايزه بدهيد. هرگز او را براي مکيدن انگشت تنبيه نکنيد.
بچه ها وقتي مضطرب هستند، بيشتر انگشت مي مکند. به دنبال دلايل اضطراب بگرديد و عادت اضطراب را حذف کنيد.
از پزشک يا دندانپزشک کودکتان بخواهيد تا در مورد اين قضيه با او صحبت کند و او را توجيه کند.
منبع: ني ني بان