۱۷ وسیله غیرضروری در سیسمونی

بسياري از خانم‌هاي باردار فقط با نگاه کردن به سيسموني ديگران اقدام به خريد وسايل سيسموني مي‌کنند. در حالي که کافي است با يک نگاه به جيب خود و کمي چشم چرخاندن در فاميل متوجه شوند بسياري از وسايل خريداري شده براي کودک حتي يک بار هم استفاده نمي‌شود. نيازهاي واقعي نوزاد را بشناسيد تا پول اضافه از جيبتان نرود.

لوازم ضروريِ سيسموني که لازم است بخريد:
?- سرويس خواب نوزاد: شامل تخت کنار مادر که در کنار تخت مادر قرار گرفته و متناسب با ارتفاع آن است. بنابر‌اين مادر با خاطري آسوده مي‌تواند به نوزادش شير بدهد و در صورت بيمار بودن او از نزديک مراقبش باشد. اين تخت بسيار بهتر از تخت نوزاد است. کمد، تشک، بالش، ملافه و روانداز، ملافه پلاستيکي زير تشک، ساک حمل کودک يا آغوشي، کالسکه، ساک وسايل، جغجغه و وسايل ساده براي بازي کودک هم جزء اين گروه هستند.
?- لباس نوزاد: شامل پيشبند، زيرپوش زيردکمه‌دار، بلوز آستين بلند و آستين کوتاه جلو دکمه‌دار و بدون دکمه، سر‌همي زير‌دکمه‌دار،رکابي زير دکمه‌دار و بدون دکمه، لباس بيرون، شلوار، شورت عينکي، شورت پا‌دار، جوراب و پاپوش نوزاد، ژاکت، کاپشن و کلاه نخي.
?- وسايل حمام و بهداشتي: پوشک بچه، کهنه بچه، تشک تعويض نوزاد، حوله بزرگ يا حوله کلاهدار، ليف حوله‌اي يا اسفنج نرم و ضد‌حساسيت، شامپو و صابون بچه، يک لگن کوچک، دستمال مرطوب نوزاد (بدون عطر)، ناخنگير کودک، دندان‌گير، فين‌گير، مسواک انگشتي براي بعد از ? ماهگي، پماد سوختگي، الکل سفيد و پنبه.
?- ظرف‌هاي غذاخوري نوزاد: کاسه، بشقاب و قاشق نوزاد، قابلمه کوچک براي غذاي نوزاد (تفلون نباشد و از ظروف شيشه‌اي يا پيرکس استفاده شود).

وسايل غير‌ضروريِ سيسموني که لازم نيست بخريد:
?- آويز تخت نوزاد: شايد براي بسياري از نوزادان اين وسيله ابتدا جذاب به نظر برسد اما طولي نمي‌کشد که ديگر به آن نگاه هم نمي‌اندازند.
?- چراغ خواب نوزاد: نوزادان کمتر از ? سال معناي ترس را نمي‌فهمند پس خريدن اين چراغ نيز سودي ندارد و البته براي بينايي کودک نيز مضر است.
?- دماسنج اتاق: معمولا همه يادشان مي رود اين دستگاه را چک کنند چون دماي اتاق معمولا مناسب است.
?- کهنه‌شور يا ميني واشر: شما خودتان مي توانيد لباس کودک را با پودر صابون و يا صابون بچه بشوييد. بنابر‌اين به يک دستگاه جداگانه براي شستن لباس نوزاد نياز پيدا نمي‌کنيد.
?- صندلي غذا: شايد ابتدا کودک را بتوانيد در آن بنشانيد اما پس از مدتي او ديگر در اين صندلي آرام و قرار نمي‌گيرد و دلش مي خواهد در بغل شما بنشيند. پس خريدن آن بي‌فايده است.
?- وان مخصوص نوزاد: براي حمام کردن کودک يک لگن کوچک کافي است. بسياري از مادران نيز نوزادشان را در آغوش خود مي‌گيرند و بدنش را مي شويند.
?- شانه و برس: پوست سر نوزادان در چند ماه اول بسيار حساس است و نيازي به شانه کردن ندارد.
?- تشک خوشخواب و سرويس تشک تخت نوزاد: براي خوابيدن نوزاد يک تشک ساده و خوب کافي است.
?- پرده، فرش، لوستر و کاغذ ديواري: کالا‌هاي لوکسي هستند که به درد بچه نمي‌خورند.
??- قنداق فرنگي: مانع گردش درست خون و تکان خوردن دست و پاي کودک مي‌شود و فرقي با قنداق‌هاي قديمي ندارند.
??- شنل شير‌دهي: معمولا جنس اين شنل‌ها پلاستيکي است که باعث گرماي زياد بدن مادر و کودک مي‌شود.
??- تاب برقي:براي آرام کردن بچه حتما نياز نيست از اين تاب‌‌ها استفاده کرد بلکه با اسباب‌بازي‌هاي ساده مي‌توان نوزاد را سرگرم کرد.
??- بالش شيردهي:اين بالش بزرگ علاوه بر اينکه کمکي به شير‌دهي نمي‌کند بلکه کار تازه مادران را سخت‌تر مي‌کند چون ترجيح مي‌دهند ماه‌هاي اول و دوم خودشان بچه را بغل کرده و به او شير بدهند.
??- تخت خواب، بوفه و ويترين نوزاد: از ميان سرويس خواب نوزاد، تنها کمد کفايت مي‌کند. خوب است بدانيد که قيمت سرويس تخت‌خواب نوزاد بسيار گران‌تر از سرويس تخت‌خواب عروس و داماد است!
??- قابلمه‌هاي تفلون يا لعابي: براي کودکان مضر است و بهتر است از ظروف شيشه‌اي يا پيرکس استفاده شود.
??- شير‌دوش:بيشتر براي مادران شاغل و پر‌مشغله مناسب است و مادران خانه‌دار نيازي به اين وسيله پيدا نمي‌کنند.
??- استريلايزر يا دستگاه ضد‌عفوني کننده شيشه شير و ساير وسايل کودک: اين دستگاه با حرارت بالا وسايل داخلش را ضد‌عفوني مي کند و بسيار هم گران است! شما به راحتي مي‌توانيد با آ‌ب‌جوش شيشه شير و وسايل کوک را ضدغفوني کنيد.
منبع: ني ني بان