۱۰ نکته درباره خرید لباس‌ کودک

نکته‌اي که بسيار قابل توجه است، اين است که هزينه‌ زيادي را صرف خريد لباس به محض تولد کودک نکنيد زيرا نوزاد به سرعت بزرگ مي‌شود؛ و اما بعد:

?) سعي کنيد لباس کم اما باکيفيت تهيه کنيد

.?) لباسي که مي‌‌خريد، بايد راحت، نرم و کارآمد باشد و نوزاد را در برابر سرما حفظ کند و سيستم باز و بسته کردن آن نيز ساده باش

.?) توصيه مي‌شود تا حد ممکن از خريد لباس‌هايي که دکمه‌هاي ريز و درشت دارند، داراي بند يا روبان هستند يا گل‌هاي تزييني دارند، خودداري کنيد

. ?) در مورد جنس نيز پارچه‌هاي کتاني مناسب‌ترين انتخاب هستند. باقي پارچه‌ها ممکن است آلوده به کلر يا فرمالدييدها باشند و‌ آلرژي پوستي ايجاد کنن

.?) لباس‌هايي انتخاب کنيد که راحت شسته شده و سريع خشک شوند
. ?) رنگ سفيد ترجيحا اولين انتخاب شما باشدوني
.?) بهتر است براي تابستان لباس‌هاي آستين کوتاه و براي زمستان آستين بلند خريداري کنيد

. ?) در هفته‌ اول بعد از تولد لباس‌هايي به نوزاد بايد پوشاند که از سرپوشانده نشوند. زيرپوش‌ها چه رکابي باشند چه آستين بلند يا کوتاه حتماً زيردکمه‌دار باشند. در غير اين صورت دايما از پهلوهاي بچه کنار مي‌رود و پوشک بچه هم کج مي‌شود

.?) نوزاد شب‌ها به لباس گرم‌‌تري نياز دارد. اگر قصد بيرون بردن کودک را داريد در هواي سرد به ويژه شب‌ها کلاه را نبايد فراموش کرد

. ??) خريد کفش براي نوزاد کار بي‌فايده‌اي است. در خانه براي پيشگيري از سرد شدن پاهاي کودک مي‌توانيد از جوراب استفاده کنيد.
پوشک اين روزها ديگر استفاده از کهنه نخي مرسوم نيست و معمولا از پوشک‌هاي آماده چسبي استفاده مي‌شود. توجه داشته باشيد که شورت‌هاي پلاستيکي و لاستيکي روي پوست تاثير مي‌گذارند. پوست ممکن است به موادشيميايي که در ساخت پوشک‌هاي يکبار مصرف به کار رفته نيز حساسيت پيدا کند؛ پس هنگام خريد به استاندارد بودن، ضد آلرژي و با کيفيت بودن پوشک توجه کنيد و ترجيحا شب‌ها کودک را آزاد گذاشته و به جاي پوشک، از تشکچه دورو استفاده کنيد.
قبل از بستن پوشک نيز بهتر است از کِرِم و پودر مخصوص کودک استفاده کنيد تا احتمال ادرار سوختگي کاهش يابد. فراموش نکنيد که شما به يک تشکچه تعويض هم نياز داريد؛ تشکچه‌اي که بايد قابل شستشو بوده و ترجيحا دو عدد باشد، يکي با ضخامت بيشتر و نرم‌تر (بعضي از آنها يک قسمت ضخيم‌تر هم براي زير سر بچه دارند) و يکي نازک‌تر و سبک‌تر براي بيرون که هميشه داخل کيف وسايل باقي مي‌ماند.

دندان‌گيردندان‌گير وسيله‌اي است که کودک از سن ? ماهگي به بعد استفاده مي‌کند و قطعه‌اي پلاستيکي است تا کودک بتواند زماني که شروع به دندان درآوردن مي‌کند آن را داخل دهان خود کند تا خارش لثه‌ها که در زمان رشد دندان‌ها به وجود مي‌آيد، از بين برود. فراموش نکنيد اين وسيله را حتما از داروخانه تهيه کنيد و قبل از هر بار استفاده آن را با آب جوشيده سرد شده ضدعفوني کنيد. در ضمن دندان‌گير نبايد رنگي باشد و جاي سفت داشته باشد و توجه کنيد قابليت گذاشتن توي فريزر يا يخچال را داشته باشد.
فين‌گيراين وسيله بسيار کارآمد است و به پاک کردن بيني کودک کمک مي‌کند و در عين حال، ديگر نيازي به استفاده از دستمال يا گوش پاک‌کن که مي‌تواند به مخاط دروني بيني کودک آسيب برساند، نداريد.

آشپزخانه
شيشه شير، پيش‌بند، ظرف غذا و يک صندلي بلند براي غذا خوردن مهم‌‌ترين اجزاي سيسموني در آشپزخانه هستند.
شيشه‌ شيرچه بخواهيد خودتان به نوزادتان شير دهيد، چه قصد اين کار را نداشته باشيد، به هر حال، به شيشه شير احتياج داريد. شيشه‌هاي شير با رنگ و جنس و طرح‌هاي مختلفي در بازار موجود است اما توصيه مي‌کنيم شيشه‌اي از جنس شيشه تهيه کنيد تا حاوي بيسفنول A نباشد. اين ماده سمي در شيشه‌ شيرهاي پلاستيکي موجود است و مي‌تواند سلامت کودکان را به خطر بيندازد.

پيش‌بندپيشبند از جمله وسايل ضروري براي نوزاد و کودک شماست. پيشبند در جنس، طرح و رنگ‌هاي مختلف در بازار موجود است. برخي پيشبندها اسفنجي‌، برخي از جنس پلاستيک نرم، برخي پلاستيک سفت و برخي پارچه‌اي هستند. هنگام خريد توجه کنيد پيشبند مناسب سن فرزندتان باشد. در ضمن، جنس خوبي انتخاب کنيد که در برابر شستشو مقاوم بوده و سريع از بين نرود.