گرانترین مدارک ورشته های تحصیلی

هزینه های تحصیلات عالی در آمریکا در سال های اخیر افزایش زیادی داشته است. همه چیز در رابطه با تحصیلات از جمله شهریه ها، هزینه های خوابگاه، تغذیه، بیمه دانشجویی و غیره گرانتر شده اند. البته همه رشته ها هزینه های یکسانی ندارند. رشته هایی هم هستند که در کل پرهزینه تر از رشته های دیگر بوده و شهریه، هزینه خوابگاه و تغذیه و فعالیت های دانشجویی فوق برنامه در آنها گرانتر است. مدارک حرفه ای و مدارک مربوط به هنرهای زیبا بالاترین هزینه ها را دارند. مدارک پزشکی و حقوقی نیز در رده های بالای لیست گرانترین مدارک تحصیلی هستند. در زیر لیستی از گرانترین مدارک تحصیلی در آمریکا فراهم نموده ایم و همانطور که مشاهده می کنید دانشگاه های مربوط به آنها اکثراً در ساحل شرقی آمریکا و بیشتر در ایالت نیویورک واقع شده اند.

 

۱۰. دانشگاه وزلیان (Wesleyan University) رشته "مطالعات فیلم"، کل شهریه: ۲۱۸۳۷۰ دلار

 

دانشگاه وزلیان در میدل تاون کانکتیکات واقع شده و نباید با دانشگاه وزلیان اوهایو یا دانشگاه وزلیان ایندیانا اشتباه گرفته شود. این دانشگاه در سال ۱۸۳۱ تأسیس شد و یکی از دانشگاه های محبوب و معروف در رشته هنرهای لیبرال است. دانشجویانی که وارد دانشگاه وزلیان می شوند تشویق می شوند تا خدمات داوطلبانه و انسان دوستانه انجام دهند. حتی بعضی از فارغ التحصیلان این دانشگاه انسان های خیر و نیکوکاری شده اند. در وزلیان، رشته مطالعات فیلم در میان گرانترین رشته هایی است که تدریس می شود. مجموع شهریه های مقطع کارشناسی این رشته ۲۱۸۳۷۰ دلار است.

 

 

 

۹. دانشگاه باکنل (Bucknell University) رشته "بیوشیمی"، کل شهریه: ۲۱۹۳۳۰ دلار

 

دانشگاه باکنل در سال ۱۸۴۶ در لوئیسبرگ پنسیلوانیا تأسیس شد. درصد دانشجویان خانم به آقا در این دانشگاه ۵۱ به ۴۹ است. باکنل بالاترین نرخ فارغ التحصیلی دانشجویان ورزشکار را در آمریکا دارد. این دانشگاه در مقایسه با دانشکده های علوم انسانی دیگر، کلاس ها و دوره های تحصیلی بیشتری دارد و بیش از ۵۰ رشته تحصیلی ارائه می دهد. دانشکده مهندسی آن در سطح ملی از رده بالایی برخوردار است. مدرک بیوشیمی این دانشگاه با شهریه ۲۱۹۳۳۰ دلاری یکی از گرانترین مدارکی است که به دانشجویان فارغ التحصیل داده می شود.

 

 

 

۸. کالج کانکتیکات (Connecticut College) رشته "موسیقی و تکنولوژی"، کل شهریه: ۲۱۹۹۵۰ دلار

 

کالج کانکتیکات در سال ۱۹۱۱ در نیولاندن کانکتیکات تأسیس شد. این دانشکده فقط یک سوم از کل دانشجویان متقاضی را می پذیرد. این کالج کالجی خصوصی در رشته علوم انسانی است. تا سال ۱۹۶۹ کالج کانکتیکات فقط دانشجویان خانم را می پذیرفت. ولی از آن به بعد آقایان نیز پذیرفته شدند و تیم های ورزشی بانوان و آقایان با نماد شتر معرفی شدند. با آنکه رشته علوم اقتصادی محبوب ترین رشته در این کالج است، ولی مدرک "موسیقی و تکنولوژی" گرانترین رشته این کالج است که کل شهریه آن ۲۱۹۹۵۰ دلار است.

 

 

 

۷. کالج واسار (Vassar College) رشته مطالعات رسانه، کل شهریه: ۲۲۳۵۲۵ دلار

 

کالج واسار در شهر پاکیپسی ایالت نیویورک واقع شده و در اصل کالج مخصوص بانوان بوده است. واسار در سال ۱۸۶۱ در هادسون والی نیویورک تأسیس شد و حالا یکی از بهترین کالج های کشور آمریکا محسوب می شود. مجله فوربس کالج واسار را در رده ۲۵ بهترین کالج های ایالات متحده قرار داده است. این دانشکده علوم انسانی بسیار سخت گیر است و هر سال فقط ۲۳ درصد از متقاضیان تحصیل در این کالج را می پذیرد. رشته مطالعات رسانه این کالج ۲۲۳۵۲۵ دلار هزینه دارد که یکی از گرانترین رشته های ارائه شده در این کالج است.

 

 

 

۶. کالج بارد (Bard College) رشته "موسیقی"، کل شهریه: ۲۷۱۳۷۵ دلار

 

این کالج در اناندیل آن هادسون در ایالت نیویورک واقع شده است که در سال ۱۸۶۰توسط کلیسای اسقفی تأسیس شد. نام اصلی این کالج، کالج سنت استیون بود. این دانشده به عنوان یکی از لیبرال ترین دانشگاه های ایالات متحده شناخته می شود و نرخ پذیرش آن ۳۵ درصد است. شهریه های رشته "موسیقی" در کالج بارد ۲۷۱۳۷۵ دلار است.

 

 

 

۵. کالج سنت جانز (St. John’s College) مدرک کارشناسی ارشد رشته "علوم انسانی"، کل شهریه: ۳۰۸۳۹۲ دلار

 

کالج سنت جانز کالج خصوصی علوک انسانی است که در سال ۱۶۹۶ در حومه آناپولیس در مریلند تأسیس شد و شاید بخاطر این معروف باشد که محل قرار گرفتن آکادمی نیروی دریایی ایالات متحده است. این دانشکده در نزدیکی خلیج چسپیک قرار گرفته و بسیار کوچک است و برای هر ۱ تا ۷ دانشجو یک استاد وجود دارد. در این دانشکده کوچک شهریه های مقطع کارشناسی ارشد در رشته علوم انسانی ۳۰۸۳۹۲ دلار است.

 

 

 

۴. کالج ترینیتی (Trinity College) رشته "سیاست عمومی و حقوق"، کل شهریه: ۳۰۸۴۹۰ دلار

 

کالج ترینیتی در شهر هارتفورد کانکتیکات واقع شده است. در سال ۱۹۶۹ این کالج با پذیرفته شدن خانم ها تبدیل به کالجی هم آموزشی شد. این کالج علوم انسانی برای هر ده دانشجو یک استاد دانشگاه دارد. حدود یک سوم متقاضیان ورود به این کالج هر سال پذیرفته می شوند. پردیس این کالج روی زمینی ۱۰۰ جریبی قرار گرفته و برای دانشجویان خارج از کشور نیز پردیسی در شهر رم ایتالیا دارد. مدرک رشته سیاست عمومی و حقوق این کالج شهریه ۳۰۸۴۹۰ دلاری دارد.

 

 

 

۳. دانشگاه کلمبیا (Columbia University) مدرک کارشناسی ارشد رشته "مدیریت بازرگانی"، کل شهریه: ۳۱۷۰۳۰ دلار

 

دانشگاه کلمبیا به عنوان قدیمی ترین دانشگاه نیویورک در سال ۱۷۵۴ تأسیس شد. کلمبیا دانشگاهی خصوصی است و از لحاظ انتخاب دانشجو در رده سوم قرار دارد. سه نفر از رؤسای جمهور آمریکا در این دانشگاه لیگ آیوی تحصیل کرده اند. روزولت ها در رشته حقوق و باراک اوباما در کلمبیا درس خوانده اند. بسیاری از کاندیداهای نوبل هم جزو فارغ التحصیلان دانشگاه کلمبیا بوده اند. پردیس این دانشگاه در نیویورک سیتی قرار دارد. دانشجویان برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی از کلمبیا باید ۳۱۷۰۳۰ دلار هزینه کنند که یکی از گرانترین رشته های تحصیلی در کشور آمریکا است.

 

 

 

۲. دانشگاه واندربیلت (Vanderbilt University) رشته "حقوق"، کل شهریه: ۳۷۵۶۲۰ دلار

 

واندربیلت تنها دانشگاه این لیست است که در ساحل شرقی آمریکا واقع نشده است. این دانشگاه که در نشویل واقع شده است در سال ۱۸۷۳ توسط کلیسای اسقفی ساوث متودیست تأسیس شد. تا سال ۱۹۱۴ این دانشگاه هیچ ارتباطی با کلیسا نداشت. واندربیلت یکی از بزرگترین کارفرمایان در تنسی است و بخاطر مرکز پزشکی اش مشهور است. هر ساله فقط ۱۲ درصد از متقاضیان تحصیلی در این دانشگاه پذیرفته می شود. بدست آوردن مدرک حقوق از این دانشگاه ۳۷۵۶۲۰ دلار هزینه دارد.

 

 

۱. کالج سارا لارنس (Sarah Lawrence College) رشته "تاریخ و حقوق"، کل شهریه: ۴۰۲۹۶۲ دلار

 

کالج سارا لارنس در سال ۱۹۲۶ به عنوان کالجی دخترانه تأسیس شد. نیم قرن بعد در سال ۱۹۶۸ این کالج هم آموزشی شد و آقایان نیز در آن پذیرفته شدند. مؤسس این دانشگاه که ثروتش را از بازار املاک و مستغلات بدست آورده بود این کالج که در برانکس ویل نیویورک واقع است را به یاد همسرش، سارا لارنس، نامگذاری کرد. کالج سارا لارنس یکی از گرانترین کالج ها با بیشترین شهریه های دانشجویی است و تعداد زیادی از دانشجویان آن (۶۵ درصد) از بورس ها و کمک هزینه های تحصیلی بهره می برند. گرفتن مدرک در رشته تاریخ و حقوق از این کالج سختگیر ۴۰۲۹۶۲ دلار خرج دارد.

دارالترجمه رسمی