چگونه از رنگ طلایی در دکوراسیون خانه استفاده کنیم؟

اگر تناسب را رعايت نكنيد حضور همين رنگ جذاب، فضا را بسيار آزاردهنده مي‌كند. براي اينكه با اصول استفاده كردن از رنگ خاص طلايي آشنا شويد سراغ يک معمار و طراح فضاي داخلي رفته‌ايم.
اين معمار داراي مدرك بين‌المللي ACS و ICS از كانادا و انگليس است. او در طراحي دكوراسيون داخلي اين روزهايش بسيار از رنگ طلايي استفاده مي‌كند چون معتقد است طلايي رنگ پرطرفداري در ميان ايراني‌هاست. اصول اضافه كردن رنگ طلايي در دكوراسيون داخلي را اين طراح به شما آموزش مي‌دهد.
طلايي مدرن؛ طلايي كلاسيك
رنگطلايي در سبك كلاسيك شناخته‌شده‌تر است. در واقع اين رنگ در هر جايي استفاده شود فضا را لوكس مي‌كند. استفاده از رنگ طلايي در سبك مدرن هم منجر مي‌شود اين سبك كمي به سمت تجمل كشيده شود. در سبك مدرن رنگ طلايي در سطوح صاف‌تري استفاده مي‌شود اما در سبك كلاسيك روي منبت‌ها و ابزارهاي چوبي و برنز پر نقش و نگار به كار مي‌رود؛ مثلا در خانه‌اي به سبك مدرن ممكن است يك ديوار آجري داشته باشيد كه تنها چند آجر آن را طلايي كنيد. از پيشنهادهاي ديگر استفاده از رنگ طلايي در خانه‌اي به سبك مدرن، نصب يك قاب طلايي رنگ ساده و بدون هيچ عكسي روي زمينه يك ديوار است.

زماني كه رنگ طلايي در معرض مستقيم نور قرار مي‌گيرد، درخشش آن چشم را آزار مي‌دهد

حذف نور موضعي
رنگ طلايي درخشش دارد. پس احتياج به استفاده از نور موضعي در فضا وجود ندارد چون باعث مي‌شود از جلوه رنگ طلايي كاسته شود و زماني كه طلايي در معرض مستقيم نور قرار مي‌گيرد، درخشش آن چشم را آزار مي‌دهد. معمولا رنگ طلايي در جاهايي استفاده مي‌شود كه نور طبيعي نداريم يا به شكلي محدود در فضا وجود دارد. براي دكوراسيوني با رنگ طلايي حتما بايد از نورهاي آفتابي در فضا استفاده كرد. به اين خاطر كه رنگ طلايي بيشترين درخشش را در فضاي تاريك دارد.
استفاده از رنگ طلايي در سبک مدرن منجر مي‌شود اين سبک كمي به سمت تجمل كشيده شود

جالب است بدانيد رنگ طلايي تنها رنگي است كه با تمام گروه‌هاي رنگي و با تمام رنگ‌ها از سفيد تا سياه جذاب به نظر مي‌رسد. طلايي در تركيب با رنگ‌هاي پرطرفدار معماري داخلي مثل رنگ فيروزه‌اي، بنفش و مشكي بي‌نظير است.
مات يا براق؟
رنگ طلايي لوكس‌ترين رنگ دنياست. به اين دليل كه گران‌ترين فلز موجود در دنيا طلاست. استفاده از رنگ طلايي به صورت مات يا براق دو حس مختلف را در دکوراسيون داخلي به وجود مي‌آورد. وقتي مي‌خواهيم در سبك مدرن از رنگ طلايي استفاده كنيم، بهتر است به صورت مينيمال (مختصر و محدود) باشد؛ يعني از رنگ طلايي با پوشش مات و در كمترين سطح استفاده كنيم ولي زماني كه مي‌خواهيم رنگ طلايي بيشتر در فضا به چشم بيايد، بايد از طلايي با درصد برق بيشتري استفاده ‌كنيم. 

منبع: پرشين وي