چگونه اتاق نوزاد را طراحی کنم؟

براي اينکه با آرامش و به دور از استرس کار چيدن اتاق نوزاد را انجام دهيد بهتر است که ابتدا فهرستي از وسايل ضروري و مهمي که وجود آنها دراتاق نوزاد الزاميست تهيه کنيد تا در ماههاي آخر دچار سردرگمي نشويد. سيسموني

از جمله وسايلي که بودن آنها در سرويس اتاق نوزاد ضروري است:
تخت نوزاد.
کمد قدي براي قرار دادن لباس هاي او در سنين بالاتر.
کمد کشو دار براي لباس هاي خانگي و سر همي و وسايل مورد نياز براي نوزاد.
مبل راحتي براي مادر.
يک جعبه براي قرار دادن لباس هاي کثيف.
محلي براي عوض کردن نوزاد که اين محل ميتواند در پايين تخت او قرار گيرد.
کفپوش مناسب اتاق نوزاد
چراغ خواب مناسب و اسباب بازيهاي مناسب کودک

تنظيم نور اتاق نوزاد:
درست است که اتاق بايد از نور کافي برخوردار باشد تا بخشي از سلامت کودک با استفاده از مزاياي نور خورشيد تأمين شود اما نور مستقيم و درخشان براي نوزادان مناسب نيست. به همين دليل براي تلطيف نور خورشيد در روز از پرده هاي نازکي که نور را از خود عبور داده اما از تندي آن مي کاهند براي پنجره هاي اتاق نوزاد استفاده کنيد و در شب براي تأمين نور اتاق از چراغ هايي که نور را به سقف مي تابانند براي ايجاد نور غيرمستقيم و کافي بهره بگيريد.

نور اتاق کودک در طول شب نيز از اهميت ويژه اي برخوردار است چرا که نوزادان اغلب در طول شب نياز به تغذيه دارند و اتاق نوزاد بايد در شب از ميزاني از نور بهره مند باشد تا ضمن آنکه مادر را به انجام امور معمولي چون تغذيه کودک و يا تعويض پوشک او قادر مي سازد موجب بيداري کامل و هوشيار شدن نوزاد نيز نشود. استفاده از کليدهاي تايمردار که مقدار نور را تنظيم مي کنند يکي از بهترين راه هاي پاسخگويي بر اين نياز است. در غير اين صورت مي توان از چراغ خواب هاي کوچک نيز براي تأمين اين مقدار نور سود برد.براي پنجره هاي اتاق نوزاد بهتر است علاوه بر پرده اتاق يک آستري ضخيم نيز در نظر بگيريد تا در مواقع لزوم بتوانيد اتاق را در طول روز نيز تاريک کنيد.

رنگ و طرح:

هنگامي که مشغول طراحي اتاق هستيد، به رنگ، رنگ، و باز هم رنگ فکر کنيد.

وقتي نوبت به انتخاب رنگ مي‌رسد خود را محدود به رنگ‌هاي استاندارد صورتي و آبي نکنيد. از رنگهاي متنوع و جذاب استفاده کنيد. زرد، قهوه‌اي، و سبز همگي پالت‌هاي رنگي خنثي فوق العاده‌اي هستند که اتاق نوزاد شما را منحصربه‌فرد مي‌سازند. از رنگ‌هاي مورد علاقه کودک يا رنگ‌هاي روشن مي‌توانيد استفاده کنيد. همچنين استفاده از لوازمي با رنگ‌هاي خنثي باعث ميشود که با بزرگتر شدن نوزاد و با تغيير سليقه او نياز به تغيير آن‌ها نباشد.

رنگ‌هاي خنثي، پاستل و طرح‌هاي آرام با رنگ‌هاي ملايم بهترين گزينه‌اند. از آنجا که اين اتاق محل استراحت و در عين حال بازي کودک خواهد بود، ايجاد محيطي ساکت و آرام اهميت دارد. [رنگ زرد در دکوراسيون] از کاغذ ديواري‌هاي متنوع در بازار فقط براي تزيين يک ديوار استفاده کنيد تا طرح شلوغ و غيرقابل تحمل نشود. از کف‌پوش‌هاي روشن استفاده نماييد تا محيط دلبازتر و بزرگ‌تر به نظر رسد. استفاده از تابلوچسب‌هاي حروف يا اعداد لاتين راه خوبي براي ايجاد نشاط در اتاق کودک و ايجاد محيط آموزشي تشويق‌کننده است. از همين طرح‌ها مي‌توانيد براي روبالشي، ملحفه و پرده استفاده نماييد. استفاده از کاغذهاي رنگي به شکل پرچم که به ريسمان وصل شده‌اند، روش ديگري براي ايجاد تنوع رنگ در اتاق و ظاهري شاد و سيرک‌مانند است. پارچه‌هاي شاد و براق يا کاغذهاي کادو را به صورت لوزي ببريد. آن‌ها را از وسط تا زده، روي يک روبان نازک و بلند قرار دهيد و لبه مثلث‌ها را به هم بچسبانيد.