چه رنگی مناسب اتاق خواب است

رنگ يکي از مهمترين و اثرگذارترين عناصر در دکوراسيون داخلي هر فضايي است. با استفاده از رنگهاي متفاوت مي‌توان کاربردهاي متفاوتي نيز از فضا به دست آورد زيرا هر رنگي به محيط شخصيت خاصي مي‌دهد و علاوه بر آن، بر احساس افراد نيز تاثير مي‌گذارد. نمونه‌هايي از هماهنگي و کاربرد رنگ در اتاق خواب را در اين مطلب ببينيد.
براي انتخاب رنگ در اتاق خواب بايد نخست سليقه شخص در نظر گرفته شود. بيدار شدن فرد در اتاقي که به رنگ مورد علاقه اش طراحي شده است به او حس خوبي مي دهد و به شخص براي شروع فعاليت روزمره انرژي بيشتري مي دهد به همين منظور بايد نکات زير را مورد توجه قرار داد.

رنگ آبي روشن بسيار آرامش بخش است و آبي پررنگ خواب را عميق مي کند. اگر از اتاق خواب به عنوان اتاق کار استفاده شود، بهتر است در کنار آبي کمي رنگ سبز يا آجري به کار رود. رنگ سفيد براي ملحفه و روتختي حس پاکيزگي مي دهد ولي اگر رنگ غالب اتاق سفيد باشد احساس بي حالي ايجاد مي کند و رنگ زرد به علت درخشندگي زياد براي اتاق خواب مناسب نيستند. بهتر است براي جلوگيري از اختلال خواب از پرده ضخيم براي اتاق هاي نورگير استفاده شود. بافت پرده و روتختي هر چه لطيف تر باشند احساس راحتي بيشتري در ضمير ناخودآگاه ايجاد مي کند.قرار دادن چند کوسن بر روي تخت نيز به راحتي تخت اضافه مي کند و همينطور مي تواند براي مطالعه قبل از خواب تکيه گاه راحتي ايجاد کند.
رعايت تناسب و تعادل در اتاق خواب امر مهمي است براي مثال قرار دادن تخت خواب بزرگ در اتاق کوچک مناسب نيست. قرار دادن يک جفت آباژور متناسب با الگوهاي روي پرده و روتختي به طراحي اتاق انسجام مي دهد و به زيبايي فضا مي افزايد.
منبع: پرشين وي