پستانك و گوش‌درد بچه‌ها

بد نيست بدانيد ‌استفاده از پستانك، مي‌‌تواند علاوه بر خطرات و زيان‌هاي قبلي، احتمال ابتلاي شيرخوار به عفونت‌هاي گوش را ‌نيز افزايش دهد.
به گزارش بي‌بي‌سي، در يك مطالعه كه توسط محققان مركز پزشكي اوترخت هلند انجام شده، مشخص گرديده كودكاني كه از پستانك استفاده مي‌‌كنند، 90 درصد بيشتر از ساير كودكان در معرض خطر ابتلا به عفونت‌هاي مكرر گوش مياني هستند.
پيش از اين، بيشتر پزشكان به‌ طور تجربي اعتقاد داشتند كه استفاده از پستانك، راه ورود انواع باكتري‌هايي است كه باعث عفونت گوش مي‌شوند، اما شواهد پژوهشي نداشتند تا اين كه مطالعه اي جديد انجام شد. در اين مطالعه حدود 500 كودك زير 4 سال، براي مدت 5 سال از لحاظ ابتلا به عفونت گوش مياني بررسي و پيگيري شدند و محققان از مقايسه گروهي كه عادت به مكيدن پستانك داشتند با آنهايي كه اين عادت را نداشتند، به اين نتيجه رسيدند كه اين برداشت تجربي پزشكان صحيح است. سيسموني
از آنجا كه حلق و گوش، به هم مرتبط هستند، دهان راه خوبي براي ورود باكتري‌ها محسوب مي‌شود، ضمن اينكه اولين عفونت، باعث حساس شدن مجاري و بدن كودك به آن باكتري خاص شده و دوره‌هاي بعدي عفونت را به ‌دنبال دارد. درمان عفونت گوش مياني معمولاً پرهزينه است و عوارض خاص خود را دارد، به همين دليل، تكيه اصلي روي پيشگيري از اين عفونت است.
اگر شيرخواري همزمان هم پستانك مي‌‌مكد و هم به طور مكرر دچار عفونت گوش مياني يا «اوتيت مديا» مي‌‌شود، بهتر است به والدين او توصيه كرد به او پستانك ندهند.
استفاده از پستانك مي‌‌تواند راه خوبي براي ورود عفونت‌هاي گوارشي نيز باشد، چون كودك دائما پستانک‌ را از دهان خود بيرون مي‌‌اندازد و دوباره آن را برمي‌دارد.
شايد اگر بررسي دقيقي روي ‌پستانك‌ها انجام ‌گيرد، مشخص شود كه چه تعداد زيادي از انواع ميكروب‌ها روي آن رفت‌وآمد دارند.
منبع: تبيان