ویروس جان سخت ابزاری برای مقابله با بیماری‌ها

عصرایران؛ محمد مهدی حیدرپور - دانشمندان ویروسی را مورد بررسی قرار داده اند که نابودی آن چنان دشوار است که لقب "تقریبا فنا ناپذیر" را کسب کرده است. اما این ویروس که می تواند قاصدی برای یک وحشت پزشکی باشد ممکن است لطف بزرگی به علم پزشکی کرده و به طور بالقوه در توسعه درمان های ژنتیکی برای درمان بیماری های مختلف به پژوهشگران کمک کند.

ویروس تقریبا فناناپذیر ابزاری برای مقابله با بیماری‌ها

به گزارش "گروه علم و فناوری" عصرایران، SIRV2 ویروس میله ای شکلی است که میکروارگانیزم هایی که در شرایطی محیطی سخت زندگی می کنند و اغلب در چشمه های آب گرم بسیار اسیدی یافت می شوند را آلوده می کند. این دلیل اصلی مقاومت بالای ویروس SIRV2 است زیرا باید در شرایطی بسیار سخت ادامه حیات دهد. دانشمندان رمزگشایی از چگونگی بقا تحت این شرایط را آغاز کرده اند.

به گفته "ادوارد هگلمن" از دپارتمان بیوشیمی و ژنتیک مولکولی دانشگاه ویرجینیا، آنچه جالب توجه و غیر معمول است توانایی مشاهده چگونگی قرار گرفتن پروتئین ها و DNA در کنار یکدیگر به روشی است که حتی تحت سخت‌ترین شرایط قابل تصور پایداری خود را حفظ می کند. ما آن چه را که به نظر می رسد مکانیزم پایه مقاومت در برابر گرما، خشکی، تابش فرابنفش است را کشف کرده ایم. با آگاهی از این مساله می توانیم در مسیرهای متفاوت حرکت کرده که توسعه روش هایی برای بسته بندی DNA به منظور ژن درمانی را نیز در بر می گیرد.

ایده اصلی مطالعه ویروس به منظور توسعه بسته بندی موثر برای تحویل DNA به گونه ای است که در برابر حمله سیستم دفاعی بدن به DNA خارجی مقاومت کند. به طور عادی، پاسخ ایمنی بدن انسان چیز خوبی است اما با ظهور ژن درمانی این دیوار دفاعی می تواند به مانعی مقابل درمان های بالقوه تبدیل شود. با استفاده از ساختار ویروس SIRV2 به عنوان یک حامل می توان این شرایط را تغییر داد.

پژوهشگران با مشاهده برخی شباهت های شگفت انگیز بین SIRV2 و هاگ های باکتریایی برای بقا در محیط هایی با شرایط سخت به پیشرفت جالب توجه ای دست یافته اند. برخی از این هاگ های باکتریایی مسئول بیماری های خطرناکی مانند سیاه زخم هستند که درمان آنها دشوار است. طی مطالعه اخیر، دانشمندان نشان داده اند که ویروس SIRV2 به روشی مشابه با برخی از پروتئین های موجود در هاگ های باکتریایی عمل می کند. درک چگونگی کارکرد این هاگ های باکتریایی توانایی جدیدی را به دانشمندان برای نابودی آنها می دهد.

برای خواندن مطالب بیشتر در زمینه علم و فناوری به اینجا مراجعه کنید.