وریستور چیست و در برد الکترونیکی کولر گازی چه نقشی دارد

در اينجا به آموزش تعميرات الکترونيک در برد کولر گازي مي پردازيم. وريستور ها يا همان مقاومتهاي تابع ولتاژ (VDR) قطعات الکتريکي هستند که وظيفه اصلي‌شان حفاظت از مدارهاي الکترونيکي و سيستم‌هاي قدرت توسط جذب انرژي اضافي و تنظيم مقادير ناخواسته ولتاژهاي زودگذر (ناپايدار) است.در واقع يک مقاومت است که ميزان مقاومت آن متناسب با ولتاژ دو سرش است. هر وريستور داراي سه پارامتر ولتاژ DC و ولتاژAC و ولتاژ نامي هستند.که در برگه ديتا شيت آنها تحت عنوان VdcوVac ذکر مي شود.و ولتاژ نوشته شده روي آنها در واقع ولتاژ نامي آنها است و تا حدودي شبيه زنر عمل مي کند اما برخلاف زنر پلاريته ولتاژ ورودي برايش مهم نيست. و دقت زيادي نيز ندارند.
توان آنها نيز پارامتر مهمي است که معمولا در بازار ما برحسب اندازه وريستور شناخته مي شود نه عدد وات آن!!!
ولتاژهاي سريع و گذرا در نيروگاه‌ها و پست‌هاي قدرت و يا مدارهاي الکترونيکي مي‌تواند ناشي از رعد و برق يا کليدزني قطع و وصل خواسته يا ناخواسته و يا در مدارهاي الکترونيکي حساس مي‌تواند ناشي از تخليه الکتريسيته ساکن جمع شده در بدن انسان باشد که وريستورها بدون خراب شدن مي‌توانند به طور مکرر عمل تنظيم و محدود کردن اين گونه ولتاژهاي ناپايدار و زودگذر را انجام دهند.

قديمي‌ترين اين وسايل، يکسوکننده‌هاي سلنيومي مي‌باشند که به طور وسيع در سيستم‌هاي قديمي تلفن و ديگر دستگاه‌ها براي جلوگيري از ولتاژهاي غيرعادي و ناپايدار به کار مي‌رفته‌اند. با پيشرفت دانش فني، اين گونه وسايل با سيستم‌هاي تک بلور سيليسيم و از طريق ديودهاي زنري براي کاربردهاي ولتاژ پايين و انواع چند بلوره کاربيد سيليسيم و اکسيد روي براي کاربردهاي ولتاژ بالا، جايگزين شدند.

تحقيقات براي ساخت وريستورهاي اکسيد روي براي اولين بار در سال ???? در شرکت ماتسوشيتاي ژاپن توسط گروه پژوهشي م. ماتساکا (M.Matsaka) آغاز شد که در نهايت منجر به کشف و ساخت وريستورهاي پايه اکسيد روي در سال ???? گرديد. به علت مقاومت غيرخطي بالاي اين وريستورها پژوهش در مورد افزايش کارايي و حل مشکلات اين قطعات گسترده‌تر نيز شده و در طي سال‌هاي ???? تا ???? مشکلات طراحي با وريستورهاي اکسيد روي به تدريج حذف گرديد.
براي انتخاب يک وريستور بايد ببينيد آن را سر ولتاژAC مي گذاريد ياDC سپس با يک درصد مناسب براي خودتان کمي ولتاژ آن را بالاتر فرض کنيد.
توان آن رابطه مستقيم با جريان ماکزيمم در حالت اتصال کوتاه کامل دارد. براي حفاظت در برابر ولتاژ زياد فيوز سري با جريان مناسب فراموش نشود. و گرنه وريستور صدمه خواهد ديد.
وريستورها را به عنوان نويز گير موازي با بار هاي القايي مانند موتورها (حفاظت در برابر اسپايک هاي ولتاژ بالا) و موازي با ترياک و تريستورها تحت عنوان مدار اسنابر نيز استفاده مي کنند.
نکته بسيار مهم و قابل توجه براي حذف اسپايک هاي يک مسير ولتاژ نامي وريستورتان بايد تقريبا 1.5 برابر کمتر از دامنه اسپايک هايتان باشد.
وريستور در برد کولر گازي اسپيلت
وريستور نوعي مقاومت وابسته به ولتاژ است و براي حفاظت قطعات و مدارات الکترونيکي در برابر ولتازهاي اضافي مورد استفاده قرار مي گيرد .اين قطعه در مدار به صورت موازي با مصرف کننده قرار مي گيرد .اگر ولتاز ورودي به مدار در محدوده ولتاز وريستور باشد .مقاومت وريستور بينهايت است و مانند يک مدار باز عمل مي کند يعني جريان عبوري از وريستور صفر است .اگر ولتاژ ورودي بالاتر از محدوده ولتاز وريستور باشد مقاومت وريستور به صفر مي رسد و به دليل موازي بودن با منبع تغذيه يک اتصال کوتاه در مدار رخ مي دهد .