هیچ گاه به این ۱۰ دلیل باردار-بچه دار- نشوید

سيسموني - بسياري از پدر و مادرهايي که دو سه تا بچه قد و نيم‌قد دارند، حتي همين حالا هم نمي‌توانند به يک سوال ساده جواب بدهند: «چرا بچه‌دار شديد؟» قديم‌ها مي‌شد بچه‌دار شدن را يک جور سرنوشت بيولوژيک دانست که هر ازدواجي را منجر به چند تا بچه مي‌کرد، اما حالا ديگر اوضاع عوض شده است. روش‌هاي پيشگيري از بارداري و آگاهي زنان و مردان جوان از مسئوليت‌هاي مادري و پدري باعث شده عملا بچه‌دار شدن يک فرآيند پيش‌بيني شده باشد. به همين دليل است که والدين امروز فرصت مناسبي براي فکر کردن به جواب اين سوال دارند: «چرا مي‌خواهيم بچه‌دار شويم؟» به جواب‌هاي خودتان فکر کنيد و آن‌ها را با جواب‌هاي اين صفحه چک کنيد؛ اگر خداي نکرده، يکي از اين بهانه‌ها، دليل شما هم هست، در تصميم‌تان تجديدنظر کنيد.
خلاصي از دست گيرهاي فک و فاميل
اگر چند ماهي از ازدواج‌تان گذشته باشد و بچه‌دار نشده باشيد، حتما چندتا از اين جمله‌ها را شنيده‌ايد: «شما هنوز بچه ندارين؟»، «بسه ديگه هر چي دونفري بودين، سه تا بشين!»، «يه کاري کنين تا ما زنده‌ايم نوه‌مون رو ببينيم!» و جملاتي شبيه اين که مي‌تواند از زبان مادر و پدر خودتان يا حتي دورترين فاميل و همسايه و دوست و همکار بيرون بيايد. اغلب زوج‌هاي جوان چند ماه اول را استقامت به خرج مي‌دهند و در مقابل اين حرف‌ها لبخند مي‌زنند و سر تکان مي‌دهند. اما اگر کارتان به جايي رسيده که اين حرف‌ها به‌شما برمي‌خورد و از دست‌شان خسته شده‌ايد، مواظب تصميمي که مي‌گيريد، باشيد. مبادا به خاطر خلاص شدن از شر اين حرف‌هاي خاله‌زنکي بخواهيد يک بچه به دنيا بياوريد تا دهان آن‌ها را بسته باشيد؟! براي بچه‌دار شدن به زمان مناسب و زمينه‌هاي آن فکر کنيد. دهان اين جور آدم‌ها هم هيچ وقت بسته نمي‌شود؛ مطمئن باشيد!
بچه‌ها خيلي نازن!
بعضي‌ها از بدو تولد عاشق بچه‌اند! حتي پيش از ازدواج هم از ديدن يک بچه لپ‌گلي دل‌شان غش مي‌رود و براي همه بچه‌هاي فاميل کادو مي‌خرند و هر جا باشند، بچه‌ها از سر و کول‌شان بالا مي‌روند. اگر هر يک از شما (زن يا شوهر) اين طوري هستيد، براي بچه‌دار شدن اصرار نکنيد. بزرگ کردن بچه خود آدم، با بازي کردن و کشيدن لپ بچه‌هاي ديگران خيلي فرق دارد. بعدا نگوييد نگفتيم!
داشتن يک پسر/ دختر
ممکن است شما عاشق دختر کوچولوهاي تپلي باشيد يا همسرتان به داشتن يک پسر قلدر افتخار کند، اما اين اصلا بهانه خوبي براي بچه‌دار شدن نيست. ?? درصد اصلا احتمال کمي نيست و هنوز هم هيچ راه عملي و قطعي براي انتخاب جنسيت بچه وجود ندارد. بنابراين اگر به اين بهانه بخواهيد بچه‌دار شويد، به احتمال ?? درصد با کودکي مواجه مي‌شويد که آن را نمي‌خواهيد.
يک تجربه ناموفق
مرگ کودک بزرگ‌تر يا سقط جنين، هرچند ضربه عاطفي بسيار بزرگي است، اما به هيچ عنوان بهانه مناسبي براي به دنيا آوردن يک کودک ديگر نيست. اين که فکر کنيد يک بچه ديگر مي‌تواند جاي خالي کودک از دست رفته را پر کند، کاملا اشتباه است. از طرفي، هيچ چيز نمي‌تواند اندوه و جاي خالي تجربه ناموفق قبلي را پر کند. از سوي ديگر، نبايد به کودک به چشم جايگزين کودکي ديگر نگاه کرد.
بچه‌داشتن مد شده
بله، واقعا تعداد بچه‌ها در اطراف ما خيلي بيشتر شده و اين به دليل رسيدن خيل جمعيت دهه ?? به سن باروري است؛ پس اين را به حساب مد نگذاريد. مطمئن باشيد اگر زود بچه‌دار نشويد از هيچ چيز عقب نمي‌مانيد!
داداشم اينا دارن بچه‌دار مي‌شن!
چه به خاطر چشم و هم‌چشمي باشد و چه خوشحالي از اين که کودک‌تان يک همبازي در فاميل دارد، اين بهانه، دليل مناسبي براي بچه‌دار شدن نيست. بچه‌دار شدن مسابقه نيست که بخواهيد سريع خودتان را به جاري و خواهرشوهر و برادرزن‌تان برسانيد! اگر چنين بهانه‌اي را براي بچه‌دار شدن انتخاب کرده‌ايد، هنوز خيلي براي مادر و پدر شدن بچه‌ايد!
خانه‌داري به جاي شاغل بودن
اگر يک خانم شاغل هستيد و حالا از چند سال کار مداوم خسته شده‌ايد و دل‌تان يک تغيير در روش زندگي مي‌خواهد، بچه را بهانه نکنيد. درست است که بعد از زايمان ? ماه مرخصي داريد، اما براي استراحت روي آن اصلا حساب نکنيد. بچه‌دار که شديد، مي‌فهميد کار کردن در اداره در مقابل خانه‌داري و بچه‌داري يک جور استراحت به حساب مي‌آيد!