نکاتی درباره افزایش سن و هورمون ها در زنان

هورمون ها فرستنده های شیمیایی بسیار نیرومندی هستند که توسط بدن تولید می شوند و به سلول ها فرمان می دهند که چه کاری باید انجام دهند. از دیگر وظایف هورمون ها، تعدیل و تنظیم عملکرد کلیه اندام های بدن، و کنترل سایر سیستم های پیچیده بدن می باشد.
هورمون ها در تمام عرصه ها از خوابیدن گرفته تا هماهنگ کردن حالات درونی، توانایی تفکر، میزان کلسترول، واکنش نشان دادن نسبت به استرس، و حتی سرعت فرایند سالخوردگی شما نقش مهمی را ایفا می کنند.
به موازات افزایش سن، سطح هورمون های داخلی بدن کاهش پیدا می کند. این امر سبب می شود بیماری بیشماری از جمله: افسردگی، پوکی استخوان، انسداد شرائین و از دست دادن میل جنسی سراغ فرد بیاید.

خطرات ناشی از کاهش هورمون ها
زمانی که خانم ها به دوران یائسگی می رسند تا آن زمان دو دهه عدم تعادل هورمون ها را پشت سر گذاشته اند. پس از دوران یاسئگی زمانیکه کلیه سطوح هورمون های فرد به طور فاحش کاهش پیدا کرد، ریسک ابتلا به بیماری های جدی تر به شدت افزایش پیدا می کند. از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

بیماری های قلبی – میزان ناراحتی های قلبی در دوران پس از یائسگی آنقدر افزایش پیدا می کند که تقریباً با مردها هم تراز می شود. براساس اطلاعات انجمن ملی قلب امریکا یکی از علت های مرگ و میر خانم ها در امریکا بیماری های قلبی است. (انجمن ملی قلب امریکا 2004)

پوکی استخوان – کمبود هورمون ها به طور مستقیم با از دست دادن استخوان ها و پوکی استخوان در ارتباط است. این امکان وجود دارد که این بیماری در سه دهه اول زندگی خانم ها نیز روی دهد. زمانی که یک خانم به سن 50 سالگی می رسد، ریسک ابتلا به پوکی و شکستگی استخوان به طور قابل ملاحظه ای در او افزایش پیدا می کند.

آلزایمر و زوال عقل – زوال عقل ارتباط مستقیمی با تخریب سلول های عصبی و افزایش ریسک از دست دادن حافظه و حتی در برخی موارد پارکینسون دارد.

فواید ضد سالخوردگی مکمل های هورمونی

تعداد بسیار زیادی از پزشکان پذیرفته اند که کاهش سطح هورمون ها به هر حال یک فرایند غیر قابل اجتناب است و تحت هر شرایطی با بالا رفتن سن در همه افراد رخ می دهد. از جمله این هورمون ها می توان به هورمون های ضد سالخوردگی اشاره کرد. پژوهشگران معتقدند که با مشاهده علائم یائسگی باید میزان هورمون های مورد نیاز بدن را به طور مصنوعی به حدی رساند که شخص دچار اختلالاتی نظیر: پوکی استخوان، افسردگی، چاقی، افزایش وزن، و یا بیماری قلبی نشود.

در میان مهم ترین هورمونهایی که خانم ها می بایست برای آنها اهمیت فراوانی قائل باشند، می توان به استروژن، تستوسترون، و DHEA اشاره کرد.

استروژن مهمترین عامل جلوگیری از پوکی استخوان

استخوان های سالم و محکم در حالی ایجاد می شوند که بافت های کهنه استخوان ها به وسیله بافت های جدید جایگزین شوند. می توان اظهار داشت که استروژن در این فرایند نقش حائز اهمیتی دارد. البته میزان کافی پروژسترون و تستوسترون نیز در این روند مورد نیاز می باشد. ریسک ابتلا به شکستگی استخوان و پوکی آن در خانم ها پس از یائسگی چند برابر می شود چرا که میزان استروژن و پروژستون در آنها به شدت کاهش پیدا می کند.

اولین راه حل برای پیشگیری از چنین عارضه ای، هورمون درمانی است. تحقیقات آماری حاکی از این امر هستند که این راه حل درمانی میتواند تا 80% از شکستگی استخوان های مهره ها و تا 50% از شکستگی استخوان لگن جلوگری کند.

استروژن می تواند شفافیت ذهنی را ارتقا بخشیده و از آلزایمر جلوگیری کند

تحقیقات متعدد اثبات کرده اند که خانم هایی که پس از یائسگی از استروژن استفاده نموده اند تا میزان بسیار زیادی از ابتلا به آلزایمر در امان مانده اند. حتی خانم هایی که به آلزایمر مبتلا شده بودند به هنگام استفاده از استروژن علائم کمتری را نشان داده و تشدید بیماری در آنها روند کند تری را دنبال کرده.

سایر تحقیقات نیز اثبات کرده اند که خانم هایی که از شیوه درمانی هورمونی بهره می بردند، نمره بهتری را در تست های حافظه کسب کرده و عملکرد کلی ذهن آنها با سرعت کمتری رو زوال رفته.

تستوسترون می تواند میزان میل جنسی و سلامت کلی بدن را ارتقا بخشد
هر چند خانم ها تنها به میزان کمی تستوسترون نیاز دارند، اما همان مقدار ناچیز از این هورمون مهم به آنها کمک می کند تا از قوت ماهیچه ای، توده استخوانی، و عملکرد جنسی سالمی برخوردار شوند. میزان تستوسترون یک خانم در سنین میانسالی به مرور کاهش پیدا می کند و پس از یائسگی تقریباً 50 درصد نسبت به سن 20 سالگی کمتر شده.

در نتیجه پژوهش هایی که در ژورنال پزشکی نیوانگلند در سپتامبر سال 2000 به چاپ رسید، مقداری تستوسترون به 75 زنی که بر اثر جراحی یائسه شده بودند و میل جنسی خود را از دست داده بودند تزریق شد. میل جنسی افراد مورد آزمایش 2 تا 3 مرتبه بیش از قبل شد، و در مقایسه با افرادیکه این کار را انجام نداده بودند نیز از تحریک جنسی بالاتری برخوردار شدند.