نقش کامفار در محاسبات طرح های توجیهی فنی اقتصادی

نرم افزار کامفار، نرم افزار محاسباتي طرح‌هاي توجيهي است. نرم افزاري کاربردي که توسط سازمان توسعه صنعتي سازمان ملل متحد يونيدو براي محاسبات طرح تهيه شده و تا سه نسخه آپديت شده است. 

کلمه COMFAR اختصار عبارت انگليسي COmputer Model for Feasibility Analysis and Reporting «مدل کامپيوتري براي آناليز امکان سنجي و گزارش گيري» مي‎باشد. اين برنامه توسط واحد ارزيابي اقتصادي بخش عمليات يونيدو در سال 1979 در نيويورک تهيه و تدوين شده است. مدل اصلي اين برنامه با استفاده از زبانهاي برنامه نويسي پاسکال و C که قريب به 50.000 خط (معدل يک کتاب 2500 صفحه‎ اي) مي‎شود توسط يک تيم 7 نفره در مدت يک سال و نيم طراحي شده است.
در تهيه اين برنامه کامپيوتري از تجربيات بيش از 30 کميته ازريابي اقتصادي کشورهاي مختلف بهره گرفته شده است و پس از طي 3 سال دوران آزمايشي؛ و رفع اشکالات؛ براي اولين بار در سال 1983 به بازار عرضه گرديده است. هزينه تهيه اين برنامه بالغ بر يک و نيم ميليون دلار بوده و هم اکنون بيش از نيم ميليون نسخه از آن در سراسر جهان و به 15 زبان (از جمله انگليسي؛ فرانسوي؛ آلماني؛ چيني؛ هلندي؛ ايتاليايي؛ عربي؛ روسي؛ پرتغالي؛ اسپانيايي و ...) در حال بهره ‎برداري مي‎باشد. طرح توجيهي


نسخه اول COMFAR سال 1983 و نسخه 1.1 آن در نوامبر 1984 به بازار عرضه شد و به دليل استقبال از آن؛ نسخه 2 و 2،1 آن در سال‎هاي 1986 و 1989 ارائه گرديد. رم افزار کامفار در طي سالهاي مختلف برحسب نياز تغييراتي يافته و رفته رفته تکميل تر شده و براساس آن Version هاي گوناگوني از اين نرم افزار ارائه شده که نسخه نهايي آن در سال 2008 ميلادي Version 3.1 مي باشد. بعنوان مثال در نسخه هاي ابتدايي نرم افزار مسائل مربوط به هزينه هاي اجتماعي آلاينده ها (Carbon Credits) که از نقطه نظر زيست محيطي بسيار حائز اهميت است در اين نرم افزار لحاظ نشده بود. همچنين زبان محاوره اي (Visual Interface) نسخه هاي ابتدايي تعداد زبان هاي محدودي را پشتيباني مي نمود ولي در حال حاضر تعداد زبان هايي که توسط اين نرم افزار پشتيباني مي گردد افزايش يافته که از آن جمله مي توان به زبان فارسي اشاره نمود. در حال حاضر Version 3.1 نرم افزار کامفار داراي زبان محاوره اي فارسي نيز مي باشد اين در حالي است که Version 2.2b اين نرم افزار فاقد زبان محاوره اي فارسي بوده است.
سازمان توسعه صنعتي سازمان ملل متحد نرم افزار کامفار را در سه نوع مختلف به بازار ارائه نموده تا کاربران بسته به نياز خود از نوع مورد نظر بهره ببرند. اين سه نوع عبارتند از:

نوع اول: COMFAR III Expert
نوع اول کليه مدول ها و محاسبات مالي و اقتصادي را شامل مي شود و به نحوي مي توان گفت که نوع کامل نرم افزار است. کليه کاربران براي تهيه گزارشات مالي و اقتصادي خود در کليه صنايع و زمينه ها مي توانند از اين نوع کامفار بهره ببرند. کامل بودن اين نوع کامفار به حدي است که هيچگونه محدوديتي براي کاربر از لحاظ وارد نمودن اطلاعات و گزارش گيري بوجود نخواهد آمد.


نوع دوم: COMFAR III Business Planner
نوع دوم نرم افزار کامفار کليه مدول ها و محاسبات مالي را که در نوع اول مي باشد شامل مي گردد اما فاقد محاسبات اقتصادي است. بنابراين استفاده از آن براي کاربراني توصيه مي گردد که صرفا به مباحث مالي علاقه دارند و بررسي ابعاد مختلف طرح از لحاظ اقتصادي براي آنان اهميت چنداني ندارد. مباحث مالي براي شرکت هاي خصوصي در درجه اول اهميت قرار دارد و اين درحالي است که شرکت هاي دولتي و در حالت کلي دولت مباحث اقتصادي نظير صرفه جويي ارزي، ارزش افزوده، شاخص اشتغالزايي و غيره را که هدف از آن صرفا نفع شخصي نيست و نفع جامعه و کشور لحاظ شده، مد نظر قرار مي دهد.

نوع سوم: COMFAR III Mini Expert
اين نوع نرم افزار کامفار مشابه نوع دوم است اما با اين تفاوت که امکانات آن محدود تر از نوع دوم مي باشد. در نوع اول و دوم کامفار امکان ايجاد تغييراتي در گره ها و بخش هاي مختلف نرم افزار مانند ايجاد و تغيير نام برخي گره ها وجود دارد، اما اين امکان در COMFAR III Mini Expert وجود ندارد.
در بحث تهيه گزارشات توجيهي مواردي مطرح مي شود که در آن سهامدار و يا همان صاحب سرمايه در خصوص يک طرحي نياز به يک گزارش اوليه و مختصر و يا باصطلاح Business Plan دارد که در مراحل اوليه بررسي يک طرح بزرگ مشخص نمايد که آيا طرح توجيه مالي دارد و يا خير، و آيا انجام ادامه مطالعات و تکميل نمودن آن توصيه مي شود و يا خير.
در اينگونه موارد استفاده از اين نوع کامفار که اطلاعات محدودتري را نسبت به نوع اول و دوم از کاربر طلب مي نمايد، توصيه مي گردد. لازم به ذکر است که فايل تهيه شده در اين نوع کامفار قابل انتقال به نوع اول و دوم مي باشد. اين بدان معني است که مي توان از فايل ايجاد شده در COMFAR III Mini Expert بعنوان اطلاعات اوليه جهت تهيه فايل کامل در دو نوع ديگر کامفار بهره برد.
در كشور ما ايران در طي سالهاي گذشته بسياري از بانك ها، شركت هاي دولتي و خصوصي، سازمان ها، كارخانجات در كليه صنايع و ساير ارگان ها، جهت ارزيابي و تجزيه و تحليل مالي و اقتصادي طرح هاي پيشنهادي خود از فرمول ها، روش هاي اقتصاد مهندسي و جداول مربوطه استفاده مي نمودند كه اين روش داراي دو عيب بزرگ بوده است.
منبع:etarh 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون