مضرات پستانك براي دندان و گوش کودک

خيلي از پدر و مادرها وقتي براي خريد سيسموني مي‌روند، پستانك را هم در فهرست خريدشان قرار مي‌دهند ولي توصيه پزشکان و دندان‌پزشکان اين است كه از خريد پستانك صرف نظر كنيد، ‌چون ضررهاي مكيدن پستانک براي كودك خيلي بيشتر از منافع كوتاه‌مدت آن است.
پستانك حتي ممکن است در سخن گفتن كودك اختلال ايجاد كند و نظم دنداني او را به هم بزند.
شايد شما عادت داشته باشيد تا كودك تان گريه كرد پستانك و يا شيشه شير را در دهانش بگذاريد، ولي با اين كار به كودك تان خيانت كرده‌ايد. مكيدن انگشت، پستانك و سرشيشه به علت تاثير روي ساختمان فك و دندان‌ها و جلو آمدن زبان مي‌تواند باعث اشتباه تلفظ كردن كلمات توسط كودك و حتي در بعضي موارد، ايجاد اختلال در بلع شود. سيسموني
‌به طور طبيعي كودك بايد تا چهار سالگي بتواند تلفظ كلمات را به طور صحيح ادا كند كه البته براي تلفظ صحيح حرف «ر» و «ژ» شايد به زمان بيشتري نياز باشد، زيرا حرف «ر» آخرين حرفي است كه كودك تلفظ آن را ياد مي‌گيرد.
‌كارشناسان گفتار ‌به تمام پدران و مادران توصيه مي‌كنند تا فرزندان خود را از ماه‌هاي اول تولد براي معاينات دوره‌اي و گرفتن شناسنامه سلامت به مراكز توان‌بخشي و درماني ببرند و تلاش كنند پستانك را از فهرست وسايل مورد نياز كودك حذف كنند.
اگر كودك به مكيدن پستانك عادت دارد با كمك دندانپزشك سعي كنيد اين عادت را از سر كودك بيندازيد. ‌البته بيشتر کودکان مکيدن انگشت و پستانک و ديگر اشيا را خود به خود در سنين 2 تا 4 سالگي ترک مي‌کنند و همين باعث مي‌شود که دندان‌ها و فکين دچار آسيب نشود، ولي بعضي از آنها اين عادات را به مدت طولاني تکرار مي‌کنند که ممکن است باعث بي‌نظمي در قوس‌هاي دنداني شده و نيز دندان‌هاي جلو بيرون بزنند.
پستانک و پوسيدگي دندان‌ها
حتما شما هم ديده‌ايد كه برخي مادرها وقتي پستانك كودكشان روي زمين مي‌افتد آن را بر مي‌دارند، در دهان خودشان مي‌گذارند تا احيانا تميز شود و بعد آن را در دهان كوچولويشان مي‌گذارند، ولي دندانپزشكان به شدت با اين كار مخالف‌اند، چون با اين كار باعث پوسيدگي دندان‌هاي‌شيري مي‌شوند. دكترغلامحسين رمضاني، عضو هيات مديره انجمن دندانپزشكان كودكان ايران مي‌گويد: «ميكروب‌هاي مولد پوسيدگي در كنار مواد قندي و تغذيه نامناسب به مرور زمان پوسيدگي‌هاي شديد دنداني را به دنبال دارد.» هم‌زمان با رويش دندان‌ها در كودكان، ميكروب‌هاي پوسيدگي‌زا نيز در دهان شروع به فعاليت مي‌كنند كه هر چه اقدامات بهداشتي ضعيف‌تر باشد، اين ميكروب‌ها فعاليت بيشتري خواهند داشت.
دكتر رمضاني با اشاره به اين ‌باورهاي غلط در خصوص بهداشت دهان و دندان مي‌افزايد: «برخي از مادران نكات بهداشتي دهان و دندان كودك را به خوبي رعايت نمي‌كنند و در مواردي نيز با گذاشتن پستانك يا قاشق کودک در دهان خود به منظور تميز كردن آن، عملا ميكروب‌هاي پوسيدگي‌زا را وارد دهان او مي‌كنند.» اين متخصص در دندانپزشكي كودكان يادآور شد: «مشاهده شده است كودكاني كه مادران آنها از وضعيت بهداشتي مناسبي برخوردار نيستند، بيشتر از ساير كودكان دچار پوسيدگي‌هاي دنداني مي‌شوند.» 

منبع: تبيان