مزایا و معایب پستانک

نوزادان متولد شده ميل به مکيدن دارند. بعضي از آنها حتي قبل از تولد انگشتان و شست خود را مي مکند. جداي از مسئله تغذيه ، مکيدن روشي براي آرام شدن مي باشد، مکانيسمي آرام، راحت و آشنا با دنياي جديد. اما سئوالي که اين جا مطرح مي شود اين است که آيا پستانک به راستي براي کودکان مفيد است؟ سيسموني
اگر چه پاسخ به اين سوال هنوز مشخص نيست، اما متخصصان اجازه استفاده از آن را در اولين سال تولد نوزاد بدون مانع مي دانند.
مزايا
براي بعضي کودکان استفاده از پستانک، روشي رضايت بخش در فاصله بين شيردهي مي باشد. مزايايي که براي اين کار در نظر گرفته شده عبارتند از:

1- پستانک ، کودکان بي قرار را آرام مي کند. بعضي از نوزادان با مکيدن چيزي آرام مي شوند.
2- پستانک روشي براي ايجاد حواس پرتي موقت است. زماني که کودک گرسنه است تا آماده شدن براي شير دادن و يا درست کردن شيشه شير براي او مي توان پستانک را واسطه قرار داد. همچنين در هنگام تزريق واکسن و ... مي تواند کودک را تا حدودي آرام کند.
3- پستانک به خوابيدن کودک کمک مي کند.
از پستانک به عنوان اولين وسيله براي آرام کردن کودک استفاده نکنيد.
4- پستانک خطر بروز "سندرم مرگ ناگهاني نوزاد" را کاهش مي دهد. مطالعات ثابت کرده است که استفاده از پستانک در هنگام خواب باعث کاهش بروز اين سندروم مي شود.
5- پستانک دور انداختني است. اگر زماني رسيده که کودک بايد اين عادت را ترک کند ، شما مي توانيد به راحتي پستانک را دور بياندازيد، ولي اگر کودک عادت به مکيدن انگشتان داشته باشد ترک آن بسيار مشکل تر است.
معايب
1- زود استفاده کردن از پستانک باعث ايجاد اختلال در شيردهي مي شود. مکيدن پستانک متفاوت از مکيدن پستان يا شيشه شير است. نوزادي که از همان ابتدا به مکيدن پستانک عادت مي کند، در مکيدن صحيح پستان مادر دچار مشکل خواهد شد.
2- کودک وابسته به پستانک مي شود. اگر کودک از پستانک در هنگام خواب استفاد کند، چنانچه نيمه شب از دهان وي بيفتد با گريه از خواب بيدار مي شود.
3- پستانک خطر ابتلا به عفونت گوش مياني را افزايش مي دهد. البته بايد گفت که سرعت ابتلا به عفونت گوش مياني از زمان تولد تا 6 ماهگي بسيار اندک است و اين درست زماني است که خطر بروز ناگهاني سندرم مرگ نوزاد بالا مي باشد.
4- استفاده ي دراز مدت از پستانک باعث بروز مشکلات دنداني مي شود. استفاده معمولي از اين وسيله در اولين سال هاي تولد، مشکل جدي براي دندان ها ايجاد نمي کند. اما اگر کودک به طور مداوم از پستانک استفاده کند، به مرور زمان دندان هاي جلو و بالا به سمت بيرون کج شده و فک بالا و پايين ناهمتراز مي شوند.
نکته ها
پستانک
با توجه به آنچه گفته شد، اگر به کودک خود پستانک مي دهيد نکات زير را هميشه به خاطر داشته باشيد:
1- تا زماني که فرآيند شيردهي به طرز صحيح انجام نشده است، از دادن پستانک به کودک اجتناب کنيد. ممکن است چند هفته طول بکشد تا فرآيند شيردهي به طرز صحيح انجام شود. بنابراين به طور کلي توصيه مي شود که تا 1 ماهگي به نوزاد پستانک ندهيد.
2- اجازه دهيد کودک پيشگام شود. اگر کودک علاقه اي به پستانک ندارد ، او را وادار به اين کار نکنيد.
3- پستانک يک قطعه اي انتخاب کنيد. پستانک هاي دو تکه اي چنانچه بشکنند، خطر خفگي نوزاد را در پي دارند. بنابراين مدل يک قطعه آن را انتخاب کنيد.
4- پستانک را تميز نگه داريد. قبل از استفاده ، پستانک را با آب و صابون بشوييد. براي پيشگيري از عفونت قارچي هر روز به مدت چند دقيقه پستانک را در مقدار مساوي آب و سرکه و سپس در هواي خشک قرار دهيد. از قرار دادن پستانک در دهان خود به منظور شست و شو اجتناب کنيد، زيرا با اين کار ميکروب بيشتري وارد دهان نوزاد مي کنيد.
5- مراقب علائم مربوط به تخريب پستانک باشيد. در صورت هر نوع خرابي در پستانک سريعا آن را تعويض کنيد.
منبع: تبيان