مراقبت های ویژه از پوست های حساس

پوستی که مستعد پوست پوست شدن است و سریع تحریک می شود و حساسیت را نشان می دهد، پوست حساس به شمار می آید. این نوع حساسیت می تواند عوامل متعددی داشته باشد که یکی از این عوامل استفاده بیش از حد از محصولات آرایشی و بهداشتی است چراکه بسیاری از این محصولات ترکیبات سالم و عاری از مواد شیمیائی ندارند و اغلب حاوی مواد شیمیائی قوی و خطرناک هستند. پوست حساس در برابر بسیاری از محصولات آرایشی و بهداشتی حساسیت نشان می دهد و سریع قرمز می شود و می خارد. همه افراد می توانند در برخی موارد و با استفاده از برخی محصولات بهداشتی، پوستی حساس داشته باشند. پوست های خیلی حساس حتی در برابر نور آفتاب نیز حساسیت بیشتری نشان می دهند.

این افراد معمولاً نمی توانند به خوبی آفتاب بگیرند و پوست آنها زیر نور خورشید قرمز و ملتهب می شود و سریع لایه لایه می شود.

علائم پوست های حساس
علائم بارز پوست های حساس التهاب، قرمز شدن و لایه لایه شدن پوست و حساسیت آن در برابر استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی حاوی مواد شیمیائی قوی یا نور خورشید و حتی آلودگی هواست. اضطراب و استرس نیز در وضعیت پوست های حساس تأثیر زیادی دارد. افرادی که پوست های حساس دارند هنگام پیلینگ کردن نیز بسیار اذیت می شوند چراکه پیلینگ باعث تحریک بیشتر این نوع پوست ها می شود. پوست افرادی که پوست های حساس دارند سریعاً در برابر گرما و سرما واکنش نشان می دهد و تحریک می شود. افرادی که پوست های حساس دارند بهتر است غذاهای ادویه دار و تند نخورند و از مصرف بیش از حد مواد حاوی کافئین خودداری کنند. هم چنین این افراد باید در استفاده کردن از محصولات آرایشی و بهداشتی نهایت دقت را بکنند و از محصولات باکیفیت استفاده کنند.

مراقبت از پوست های حساس کار چندان ساده ای نیست. شست وشوی این نوع پوست ها باید با آب ولرم و لوسیون های مخصوص پوست های حساس انجام شود. به افرادی که پوست های حساس دارند توصیه می شود که با آب گرم پوست صورتشان را نشویند. استفاده از مرطوب کننده امری ضروری برای حفظ طراوت پوست های حساس به شمار می آید. البته بسیاری از افراد نسبت به عطر و اسانس کرم های مرطوب کننده حساسیت دارند و خود این مرطوب کننده ها باعث تحریک پوستشان می شود. شست وشوی بیش از دوبار در روز برای افرادی که پوست های حساس دارند، توصیه نمی شود چراکه باعث تحریک پوست می شود. استفاده از لوسیون های مخصوص پوست های حساس تأثیر مثبت و به سزائی در حفظ سلامت پوست های حساس دارد.

مشکلات افرادی که پوست های حساس دارند چیست؟
افرادی که پوست های حساس دارند با مشکلات بسیاری روبه رو هستند. قرمزی، التهاب و خارش در پوست های حساس بسیار آزاردهنده است. از طرفی دیگر حساس بودن پوست باعث می شود بسیاری از افراد نتوانند از محصولات آرایشی استفاده کنند.

افرادی که پوست های حساس دارند بهتر است به موارد زیر توجه کنند:

ـ روش طبیعی: مراقبت های طبیعی از پوست های حساس مؤثرتر از سایر مراقبت هاست. در این جا به یک سری از مراقبت های طبیعی اشاره می کنیم.

مواد غذائی
نقش موادغذائی که مصرف می کنید در سلامت پوست های حساس بسیار چشمگیر است. یک رژیم غذائی سالم (که شامل میوه و سبزیجات تازه می شود) باعث می شود پوست با طراوت تر و بانشاط تر باشد. افرادی که پوست های حساس دارند باید نسبت به مواد غذائی ای که مصرف می کنند، دقت کنند و اگر غذائی باعث ایجاد حساسیت در آنها می شود از خوردن آن خودداری کنند. بسیاری از مواد غذائی سالم مانند انواع میوه ها و سبزیجات نیز در افراد حساسیت ایجاد می کند. غذاهای تند و ادویه دار معمولاً باعث تحریک پوست های حساس می شود. افرادی که پوست های حساس دارند باید هم چنین به میزان زیاد آب بنوشند. آب باعث می شود به سطح پوست رطوبت برسد. هنگامی که پوست به میزان کافی رطوبت دارد کمتر در برابر عوامل بیرونی حساسیت نشان می دهد.

درمان گیاهی
درمان های گیاهی تأثیر به سزائی در تسکین پوست های حساس دارند چراکه این نوع درمان ها هیچ گونه مواد شیمیائی ای که باعث ایجاد حساسیت شود، ندارد. به طور کلی محصولاتی که حاوی مواد طبیعی هستند برای سلامت محیط زیست مؤثرتر هستند. شما می توانید برای این کار از موارد زیر استفاده کنید:

ـ برای تمیز کردن پوستتان از روغن بادام یا روغن جوجوبا استفاده کنید.

ـ با مخلوط گریپ فروت و آرد جو دوسر ماسک مناسبی برای صورتتان درست کنید.

ـ از ماسک های میوه زیاد استفاده کنید.

ـ ترکیب ماست و خیار، ماسک بسیار مناسبی برای پوست های حساس به شمار می آید.

ـ جوشانده شیرین بیان درمان مناسبی برای پوست های حساس است. شما می توانید به دنبال محصولات آرایشی باشید که در ترکیب آن از شیرین بیان استفاده شده است.

ـ محصولات حاوی چای سبز و هم چنین خود چای سبز حاوی مواد ضد التهاب است که برای پوست های حساس مناسب است.

ـ آلوورا نیز می تواند باعث از بین رفتن و کاهش التهاب و قرمزی پوست های حساس شود. حتی هنگام استفاده از محصولات طبیعی، افرادی که پوست حساس دارند باید نهایت دقت را بکنند. از آن جائی که برخی از حساسیت های پوستی به خاطر داشتن آلرژی نسبت به برخی از محصولات و هم چنین فرآورده های خوراکی است، افراد باید نسبت به هر آن چه که باعث ایجاد حساسیت می شود، گوش به زنگ باشند. بهتر است ابتدا قبل از استفاده از محصولات آرایشی آن را روی بخش کوچکی از پوستتان مثلاً روی بازویتان امتحان کنید تا اگر پوست نسبت به آن واکنش منفی نشان داد از آن استفاده نکنید.