مثال‌های از کاربرد BMS

آموزش BMS در همه جا کاربرد دارد، از اين سيستم مي‌توان در ساختمان‌ها، ادارات، کارگاه‌ها، انبارها و هر جاي که انسان‌ها وجود داشته باشند، استفاده نمود. براي بيان هرچه بهتر اهميت سيستم‌هاي BMS، در اين بخش به بررسي چند فرايند در ساختمان‌هاي هوشمند پرداخته‌ايم.

آتش‌سوزي و نشت گاز
آرامش خانواده مهمترين چيز براي هرفرد است، آتش‌سوزي و نشت گاز هميشه اين آرامش را تهديد مي‌کند. سيستم‌هاي BMS مي‌توانند با استفاده از ماژول‌هاي گاز ياب و آتش ياب خود، نشت گاز و آتش سوزي را حس کرده و اقدامات تکيملي که توسط کاربر برنامه ريزي شده است را انجام دهند. قطع برق، بستن شير گاز، به صدا در آوردن آژير، ايجاد تماس تلفني و... از جمله اقدامات تکميلي است که توسط BMS مي‌تواند انجام شود.

امنيت و نظارت
سيستم‌هاي امنيتي به شکل‌هاي مختلفي پياده‌سازي مي‌شوند، استفاده از سنسورهاي آشکار ساز حرکت (PIR) يا دوربين‌هاي مدار بسته، از جمله روش‌هاي حفاظتي است که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

درسيستم‌هاي BMS راهکارهاي امنيتي مختلفي پيش روي کاربران قرار دارد: استفاده از دوربين‌هاي مدار بسته يا سنسورهاي آشکار ساز حرکت ضبط فيلم در صورت وجود هر گونه حرکت در محدوده? نظارتي دوربين فعال کردن آژير يا اطلاع به شخص يا اداره? پليس در صورت ورود فرد متجاوز مشاهده? تصاوير دوربين‌هاي مختلف از راه دور و از طريق اينترنت دريافت گزارش از کليه فعاليت‌هاي انجام شده در طول روز (باز و بسته شدن درب‌ها، تعداد ورود و خروج‌ها و...) از طريق ايميل يا SMS قابليت خاموش و روشن کردن کليه لوزام برقي، کم وزياد کردن ميزان دما، رطوبت و نور محيط از طريق تلفن يا ارسال SMS

مزاياي استفاده از bms
کاهش مصرف انرژي در طولاني مدت به دليل حذف مصارف ناخواسته
کاهش هزينه‌هاي تعمير و نگهداري
حذف خطاي اپراتوري به دليل کنترل توسط رايانه
ثبت دقيق ميزان استفاده هر واحد يا قسمت از منابع انرژي
گزارش گيري آماري از عملکرد اجزاي مختلف ساختمان
اعلام آلارم‌هاي هشداردهنده براي بازبيني دوره‌اي تجهيزات
امکان کنترل از راه دور