لوازم مهم سیسمونی

اگر قصد تهيه سيسموني براي فرزند آينده خود داريد بهتر است ليستي از مهمترين وسايل تهيه کنيد و پس از مهيا کردن آن ها به خريد وسايل جانبي بپردازيد با برخي از آن ها آشنا شويد
هفته نامه سلامت – سميه مقصودعلي: وقتي خانم ها باردار مي شوند، هزار و يک فکر و خيال سراغشان مي آيد که يکي از مهم ترين و جذاب ترين آنها خريد وسايل لازم براي نوزاد يا همان به اصطلاح سيسموني است. مي گويم جذاب چون به محض اينکه از بارداري مطلع مي شوند، هوس مي کنند هر وسيله مربوط به نوزادي که پشت ويترين هاي رنگارنگ سيسموني فروشي ها مي بينند، بخرند. البته احساستان را درک مي کنم اما بهتر است تا 4 ماهگي و معلوم شدن قطعي جنسيت جنين صبر کنيد تا وسايل اضافه اي که به کارتان نمي آيد روي دستتان نماند و هزينه اضافه نکنيد. در اين مطلب مي خواهيم درباره لوازم ضروري که بايد براي نوزاد تهيه کرد، نکته هايي را يادآوري کنيم.
لباس نوزاد
جذاب ترين و البته ضروري ترين قسمت تهيه سيسموني، خريد لباس است. لباس هاي کوچکي که در رنگ ها و مدل هاي متنوع دل مي برد. اما مراقب باشيد زياد هيجان زده و احساساتي نشويد. چون ممکن است به خودتان بياييد و ببينيد بخش زيادي از هزينه اي که براي سيسموني کنار گذاشته ايد، صرف لباس هايي کرده ايد که شايد هيچ وقت به کار نيايند.
دليلش ساده است؛ تخمين ها و حدس و گمان ها درباره اندازه نوزاد هميشه درست از آب در نمي آيد. چون نوزادان با وزن هاي متفاوتي به دنيا مي آيند. بعضي از آنها مدت طولاني تر به لباس هاي با اندازه صفر نياز دارند و بعضي ها زودتر به اندازه 1 مي رسند. بنابراين گروه اول به لباس هاي اندازه صفر بيشتري نياز دارند و گروه دوم فقط ممکن است 1 ماه بتوانند اين لباس ها را بپوشند، اما چه بخريم؟
يکي- دو دست، کامل لباس نوزادي اندازه صفر شامل سرهمي، کلاه، بلوز آستين بلند و آستين کوتاه و رکابي، شلوار، مانتو (بلوز دکمه دار)، بلوز زيردکمه دار (بادي) آستين کوتاه و آستين بلند، دستکش، پيشبند و شورت عينکي در اول کار حتما لازم است. حالا اگر بتوانيد از فروشنده 2 يا تعداد بيشتري شلوار بگيريد که چه بهتر. چون حتما به کارتان مي آيد.
يکي- دو دست کامل لباس اندازه 1 و 2 هم بخريد. حواستان باشد که جنس لباس ها صددرصد پنبه باشد و در آن به اصطلاح مواد به کار نرفته باشد. اگر کمي پرس و جود کنيد بين برندهاي ايراني لباس هايي با اين ويژگي ها پيدا مي کند. اين لباس ها کمي گران ترند ولي زود رنگ و روي خود را در اثر شستشو از دست نمي دهند و کهنه نمي شوند. البته قيمت آنها از برندهاي خارجي بسيار مناسب تر است. علاوه بر اينها، لباس بيرون هم لازم است که بهتر است سرهمي باشد تا مثلا در اولين ويزيت نوزاد که حدود 5 روزگي است، او را شيک تر بيرون ببريد.
سرهمي هاي بي جوراب معمولا مناسب ترند چون زود کوچک و بلااستفاده نمي شوند. اگر نوزادتان در فصل هاي سرد سال متولد مي شود، بايد برايش ژاکت و کلاه، جوراب و سرهمي هاي ضخيم تهيه کنيد ما در آغوش گرفتن نوزاد چندروزه با کاپشن چندان راحت نيست و بي شک او هم در اين لباس راحت نخواهدبود.
بهتر است دور خريد لباس براي سن بالاتر را خط بکشيد تا کودک به دنيا بيايد و براساس جثه و حتي رنگ پوستش لباس که هم مناسب بادش و هم به او بيايد، بخريد. مخصوصا براي خريد لباس هاي مجلسي عجله نکنيد. به جاي کفش هم مي تواند پاپوش هايي با طرح کفش تهيه کنيد که کفه نرمي دارند ولي چون اندازه پاي نوزاد را نمي دانيد، به يکي- دو پاپوش که با رنگ لباس هاي مختلف ست شوند، اکتفا کنيد.
رختخواب نوزاد
قنداق فرنگي که شبيه به کيسه خواب گرم و نرم است معمولا فقط براي مدت کوتاهي استفاده مي شود اما مخصوصا در فصل هاي سرد سال داشتن آن بد نيست. علاوه بر سرويس خواب مخصوص تخت که شامل يک بالش، دور تختي، روتختي و پتو است، به يک دست رختخواب نوزادي هم نياز داريد چون فرزندتان را هميشه در اتاقش نمي خوابانيد و حتما او را به اتاق پذيرايي و… هم مي بريد.
حتي وقتي به مهماني مي رويد، بهتر است رختخواب خودش را همراه داشته باشيد. بهتر است سفارش بدهيد اين رختخواب را برايتان با پنبه بدوزند. چون جنس هاي موجود در بازار، ظاهر جذابي دارند اما از الياف مصنوعي اي تهيه شده اند که باعث عرق کردن نوزاد و حتي حساسيت او مي شود. از اين رختخواب براي راحت تر در آغوش گرفتن نوزاد هم مي توانيد استفاده کنيد. يادتان باشد پزشکان توصيه مي کنند بالش نوزاد به هيچ وجه بلند و زياد نرم نباشد به طوري که سرش در آن فرو برود.
اسباب بازي
اسباب بازي هاي استاندارد، ضدحساسيت و ايمن را که قطعه هاي کوچک ندارند انتخاب کنيد و در خريد اسباب بازي زياده روي نکنيد. به جعبه اسباب بازي اي که انتخاب کرديد، نگاهي بيندازيد و اگر مناسب بچه هاي بالاي 1 سال است آن را کنار بگذاريد چون تا آن موقع با سليقه فرزندتان تا حدي آشنا شده ايد و بهتر مي توانيد برايش اسباب بازي بخريد که از آن لذت ببرد.
تشک
تشک از لوازم ضروري است که بهتر است 2 نوع از آن تهيه کنيد. يک مدل ساده که رويه آن پارچه اي و پشت آن مشمايي است براي استفاده در خانه و يک مدل دکمه دار که مانند يک کيف کوچک است و جمع مي شود براي همراه داشتن در بيرون از خانه.
لوازم بهداشتي
معمولا ست هاي بهداشتي اي که به شما معرفي مي شوند، اجزاي متنوعي دارند اما همه آنها را نخريد و هزينه اضافه نکنيد. چون متخصصان اطفال اجازه استفاده از خيلي از اين اقلام را نمي دهند. مثل عطر، پودر، لوسيون بدن، شامپوي بدن بسيار معطر و… مخصوصا در ماه هاي اول. بهتر است به خريد يک شامپو، صابون يا شامپوي بدن و احتمالا کرم مرطوب کننده اکتفا کنيد که لازم نيست حتما هم خارجي باشد. معمولا در اين ست ها، پماد سوختگي هم وجوددارد اما بهتر است از پمادي که پزشک معرفي مي کند، استفاده کنيد.
ناخن گير
فقط يک ناخن گير کوچک و خوش دست و احتمالا سوهان ناخن کوچک کافي است. ست هايي که در بازار وجود دارد و در آن وسايل متنوع قرار داده اند، واقعا لازم نيست.
لوازم حمام
يک لگن متوسط، يک لگن کوچک، ليف نرم و عروسک هاي کوچک پلاستيکي و کتاب حمام، همين و بس.
پوشک
پوشک اندازه 1 بخريد اما فقط 1 بسته و اگر ديديد پوست بچه به آن حساسيت نشان نداد، دوباره تهيه کنيد. بهتر است مخصوصا اگر قصد تهيه برندهاي خارجي داريد، حتما از فروشگاه معتبر خريد کنيد تا از اصل بودن آن مطمئن شويد.
لوازم جانبي
دستمال خشک: دستمالي است براي خشک کردن بدن نوزاد بعد از شستشوي او پس از ادرار و مدفوع. از اين دستمال حداقل 3 عدد تهيه کنيد و جنس آن هم حتما نخي با قدرت جذب بالا باشد.
حوله: باور کنيد براي نوازد تازه متولد شده، 1 ست حوله کلاه دار و حوله کوچک کافي است. خريد ست هاي تن پوش و لوازم اضافه تر را به وقتي که کودک بزرگ تر شد، موکول کنيد چون قبل از آن به کارتان نمي آيد.
فين گير و تب سنج: هر 2 ضروري اند و بهتر است تب سنج، ديجيتالي باشد.
شيشه شير: مطمئنا هر مادري دلش مي خواهد براي تضمين سلامت فرزندش خودش به او شير بدهد اما محض احتياط بد نيست يک شيشه کوچک 60 سي سي هم بين وسايلتان داشته باشيد. شيشه مخصوص دارو و… هم وجود دارد که معمولا چندان به کار نمي آيد.
مسواک انگشتي: وسيله اي مناسب است تا از همان روزهاي اول روييدن دندان هاي کودک، از آنها مراقبت کنيم.
فلاسک، ظرف مخزن و ظرف غذاي کودک: يک فلاسک کوچک براي اينکه هميشه آب جوشيده در دسترس داشته باشيد، يک ظرف مخزن براي اينکه وقتي بعد از 6 ماهگي، کودک بيرون از خانه و مهماني مي رويد، غذاي مخصوصش را در آن بريزيد، لازم است و منظور از ظرف غذاي کودک هم همان بشقاب و فنجان و قاشق چنگال هاي کوچک کارتوني است که غذا خوردن را براي کودک جذاب تر مي کنند و بهتر است از جنس هاي نشکن باشند يا آنهايي که روي ميز ثابت مي شوند.
کالسکه، روروک، کرير، ني ني لاي لاي: هنگام خريد به جمع و جورشدن راحت کالسکه و ايمني و سبک بودن کرير و ني ني لاي لاي توجه کنيد. اگر در دوران نوزادي فرزندتان را خيلي بيرون نمي بريد، کرير چندان لازم نيست. خيلي از پزشکان روروک را هم تاييد نمي کنند پس بهتر است در اين باره با پزشک تان مشورت کنيد. اين وسايل با قيمت هاي متفاوتي در بازار موجودند، از قيمت مناسب گرفته تا برندهاي ميليون که خريد آنها منطقي به نظر نمي رسد، چون همه آنها فقط مدت کوتاهي به کار مي آيند.
منبع: دکتر سلام