لاغری با نوشیدن آب، درست یا غلط؟

بسياري از افراد تلاش مي‌کنند با نوشيدن آب وزن کم کنند. اما دانشمندان براين باورند که اين امر پايه و اساس علمي ندارد.

پژوهشگران علوم پزشکي در دانشگاه آلاباما در آمريکا مي‌گويند نتايج بررسي‌هاي آنان نشان مي‌دهد نوشيدن آب سبب لاغري نمي‌شود. دکتر بث کيچن از دانشگاه آلاباما در اين مورد گفت: بر خلاف تصور همگان، آب آشاميدني يک کليد جادويي براي کاهش وزن نيست و شواهد بسيار کمي مبني بر کاهش وزن بر اثر نوشيدن آب وجود دارد.

نوشيدن آب آشاميدني براي سلامتي مفيد است اما نتايج يک مطالعه نشان داد افرادي که آب آشاميدني بيشتري بنوشند، تنها چند کالري بيشتر مي‌سوزانند. در نتيجه نوشيدن آب آَشاميدني به تنهايي نمي‌تواند سبب کاهش وزن شود. وي توضيح داد که آب بهترين نوشيدني براي بدن است اما نوشيدن چاي سبز و قهوه نيز مايعات لازم را به بدن مي‌رساند.

محققان در مورد از دست دادن وزن بر اثر نوشيدن آب بسيار سرد نيز گفتند: آب سرد مي‌تواند تعداد کالري‌هاي سوزانده شده را افزايش دهد، اما اين مساله هم اثر زيادي در کاهش وزن ندارد. آنها تنها راه از دست دادن وزن را مصرف کالري‌هاي کمتر و مصرف ميوه و سبزي‌ها مي‌دانند.

اين ادعاي محققان با پژوهش‌هاي قبلي که نشان داده بود نوشيدن دو فنجان آب قبل از غذا مي‌تواند منجر به کاهش وزن شود، در تناقض است. پژوهش‌هاي قبلي که در نشريه American Journal of Clinical Nutrition به چاپ رسيده بود به افراد توصيه مي‌کرد براي کاهش احساس گرسنگي آب بنوشند.

منبع : پزشکان بدون مرز