طرح توجیهی فنی- اقتصادی(طرح امکان سنجی)

طرح توجيهي فني- اقتصادي(امکان سنجي) معمولاً جهت تامين مالي طرح‌هاي سرمايه‌گذاري ارائه مي‌شود تا بر اساس برنامه زمان‌بندي و منابع مورد نياز و همچنين با بررسي درآمدها و شرايط بازگشت سرمايه، سرمايه‌گذار يا بانک را متقاعد سازد که در پروژه سودآوري مشارکت مي‌‌کند. بررسي توجيه‌پذيري هر طرح سرمايه‌گذاري در سه بخش مطالعات بازار، مطالعات فني و مطالعات مالي صورت مي‌پذيرد.
معمولاً در اين‌گونه مطالعات به موضوعاتي چون وضعيت بازار، مشخصات محصول، ظرفيت توليد، ماشين‌آلات لازم، ميزان سرمايه‌گذاري و سودآوري طرح پرداخته مي‌شود. فعاليت‌هاي موسسه در اين حوزه عبارتند از:
مطالعات فرصت Opportunity Study
• مطالعات مقدماتي طرح توجيهي(امکان سنجي) Pre-Feasibility Study
• مطالعات طرح توجيهي(امکان سنجي) Feasibility Study
• مطالعات طرح توجيهي فني(امکان سنجي فني) Technical Study
طرح توجيهي(امکان سنجي) تهيه شده در موسسه بر اساس استاندارد UNIDO بوده و از نرم افزار Comfar III استفاده مي‌شود.
امكان‌سنجي :ضرورت يا ...
علت هر شکستي عمل کردن بدون فکر است. الکس مکنزي

قبل از هرگونه سرمايه گذاري، اجراي پروژه و يا هر فعاليت اقتصادي ديگر، انجام مطالعات امکان سنجي(FS) لازم است. FS امکان-سنجي يک ايده را مورد تجزيه و تحليل قرار مي دهد و به اين سوال مهم که "آيا ما بايد پروژه پيشنهادي را اجرا نماييم يا خير؟" پاسخ مي دهد. همه فعاليت هايي که در راستاي FS انجام مي گيرد، براي پاسخ دادن به اين سوال است.
مطالعات امکان سنجي مي تواند به دلايل مختلفي مورد استفاده قرار گيرد اما دليل اصلي آن بررسي امکان اجراي طرح تجاري پيشنهادي است. سرمايه گذاراني که ايده هاي تجاري و يا هر ايده ي ديگري را که براي سرمايه گذاري در ذهن دارند، قبل از هر گونه اقدام در مورد پياده سازي آن ايده، مي بايست شروع به مطالعات مناسبي درباره امکان سنجي آن طرح بنمايند. اين کار قطعا باعث صرفه جويي در زمان و هزينه مي گردد.
يک کسب و کار اقتصادي زماني توجيه پذير و مورد تاييد است که به اندازه کافي(بسته به سرمايه و خود سرمايه گذار) جريان نقدي و سود ايجاد کند و با خطراتي که در پيش دارد مقابله نمايد. علاوه بر اين ويژگي ها، پايداري طرح نيز اهميت بالايي برخوردار است. امکان پذيري يک طرح تجاري بايد در طولاني مدت نيز برقرار باشد. البته نبايد ار اين مسئله نيز غافل شد که برخي از طرح ها علاوه بر اين ويژگي ها، بايد ساير اهداف سرمايه گذاران (غير از سوددهي و پايداري در آن) نظير اشتغال زايي را نيز برآورده سازد. طرح تجاري ممکن است يک کسب و کار نوپا و جديد يا يک کسب و کار موجود(که مي خواهيم تکنولوژي ويا تجهيزات آن را خريداري نماييم)، توسعه يک کسب و کار موجود و يا حتي ايجاد يک سازمان جديد براي کسب و کار موجود باشد.

ارزيابي گزينه ها
يک مطالعه امکان سنجي تنها زماني مي تواند شروع گردد که سرمايه گذاران ايده هاي کسب و کارشان (سناريو ها) براي سرمايه-گذاري را مطرح نمايد. البته اين نکته را نيز بايد يادآور شد که در برخي از موارد سرمايه گذاران با اعتماد به تجربه هاي شرکت ها و مشاوران امکان سنجي، از ايده هاي آنان استفاده مي نمايند. بعد از مطرح شدن اين ايده ها، مطالعه امکان سنجي به سرمايه گذاران کمک مي نمايد تا بتواند به اين ايده ها که گاه پراکنده اند، قالب و شکل منظمي بدهد. سپس با استفاده از يکسري مطالعات به درک عميقي از ايده هايش برسد. معمولا تعداد ايده هاي کسب و کار با توجه به شرايط موجود به سرعت کاهش مي يابند (دامنه گزينه ها محدودتر مي شود).
در فرايند امکان سنجي شما ممکن است راه هاي مختلفي را براي تشکيل کسب و کار و بدست آوردن بازار براي محصولتان را بررسي کنيد. به زبان ساده، اين کار کاملا شبيه به يک سفر اکتشافي است و در سفرهاي اکتشافي شما ممکن است راه هاي مختلفي را قبل از رسيدن به مقصد مورد نظرتان امتحان نماييد. به واسطه اينکه مطالعات اوليه نتيجه منفي داده است نمي توان نتيجه گرفت که آن ايده مناسب نيست. اما به هر حال گاهي اوقات نيز مي تواند آن ايرادها و محدوديت هايي که به آن ايده گرفته شده است، درست باشد.
منبع: etarh 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون