طرح توجیهی فنی- اقتصادی

طرح توجيهي فني- اقتصادي(امکان سنجي) معمولاً جهت تامين مالي طرح‌هاي سرمايه‌گذاري ارائه مي‌شود تا بر اساس برنامه زمان‌بندي و منابع مورد نياز و همچنين با بررسي درآمدها و شرايط بازگشت سرمايه، سرمايه‌گذار يا بانک را متقاعد سازد که در پروژه سودآوري مشارکت مي‌‌کند. بررسي توجيه‌پذيري هر طرح سرمايه‌گذاري در سه بخش مطالعات بازار، مطالعات فني و مطالعات مالي صورت مي‌پذيرد.

معمولاً در اين‌گونه مطالعات به موضوعاتي چون وضعيت بازار، مشخصات محصول، ظرفيت توليد، ماشين‌آلات لازم، ميزان سرمايه‌گذاري و سودآوري طرح پرداخته مي‌شود. فعاليت‌هاي موسسه در اين حوزه عبارتند از:

 

مطالعات فرصت Opportunity Study
مطالعات مقدماتي طرح توجيهي(امکان سنجي) Pre-Feasibility Study
مطالعات طرح توجيهي(امکان سنجي) Feasibility Study
مطالعات طرح توجيهي فني(امکان سنجي فني) Technical Study

طرح توجيهي(امکان سنجي) تهيه شده در موسسه بر اساس استاندارد UNIDOبوده و از نرم افزار Comfar III استفاده مي‌شود.

امكان‌سنجي :ضرورت يا ...

علت هر شکستي عمل کردن بدون فکر است.
الکس مکنزي

 

 

قبل از هرگونه سرمايه­ گذاري، اجراي پروژه و يا هر فعاليت اقتصادي ديگر، انجام مطالعات امکان­ سنجي(FS) لازم است. FS امکان­سنجي يک ايده را مورد تجزيه و تحليل قرار مي دهد و به اين سوال مهم که "آيا ما بايد پروژه پيشنهادي را اجرا نماييم يا خير؟" پاسخ مي­دهد. همه فعاليت­هايي که در راستاي FS انجام مي­گيرد، براي پاسخ دادن به اين سوال است.

مطالعات امکان­سنجي مي­تواند به دلايل مختلفي مورد استفاده قرار گيرد اما دليل اصلي آن بررسي امکان اجراي طرح تجاري پيشنهادي است. سرمايه ­گذاراني که ايده­هاي تجاري و يا هر ايده­ ي ديگري را که براي سرمايه گذاري در ذهن دارند، قبل از هر گونه اقدام در مورد پياده­ سازي آن ايده، مي­بايست شروع به مطالعات مناسبي درباره امکان­سنجي آن طرح بنمايند. اين کار قطعا باعث صرفه­ جويي در زمان و هزينه مي­گردد.

يک کسب و کار اقتصادي زماني توجيه­ پذير و مورد تاييد است که به اندازه کافي(بسته به سرمايه و خود سرمايه­ گذار) جريان نقدي و سود ايجاد کند و با خطراتي که در پيش دارد مقابله نمايد. علاوه بر اين ويژگي­ها، پايداري طرح نيز اهميت بالايي برخوردار است. امکان­پذيري يک طرح تجاري بايد در طولاني مدت نيز برقرار باشد. البته نبايد ار اين مسئله نيز غافل شد که برخي از طرح­ها علاوه بر اين ويژگي­ها، بايد ساير اهداف سرمايه­ گذاران (غير از سوددهي و پايداري در آن) نظير اشتغال­زايي را نيز برآورده سازد. طرح تجاري ممکن است يک کسب و کار نوپا و جديد يا يک کسب و کار موجود(که مي­خواهيم تکنولوژي ويا تجهيزات آن را خريداري نماييم)، توسعه يک کسب و کار موجود و يا حتي ايجاد يک سازمان جديد براي کسب و کار موجود باشد.
منبع: سپينود 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون