طرح توجیهی فنی اقتصادی احداث واحد تولید کاغذ از سنگ

امروزه مصرف روزافزون کاغذ در کشور و در پي آن، ايجاد فشار بيش از حد بر جنگل ها و محيط زيست در سطح جهان، خود دليلي بر ايجاد بار مالي بر دولت ها گرديده است که توجه و اهتمام به صرفه جويي و اصلاح الگوي توليد کاغذ براي تعديل روند استفاده هاي افراط آميز و بر خلاف اهداف توسعه پايدار، ضروري مي باشد. از جمله پيامدهاي منفي که در صورت عدم توجه و تغييرات اساسي در اين حيطه به وجود خواهد آمد، با توجه به مصرف بيش از دو ميليون تني کاغذ در کشور که بيش از 80 درصد آن از طريق واردات و با صرف هزينه بالايي صورت مي پذيرد مي توان به تخريب بيش از حد جنگل ها با مصرف ? تا ? متر مکعب از تنه درختان، به ازاء توليد هر تن خمير کاغذ و آثار سوء و مخرب اقتصادي و زيست محيطي اشاره نمود.

بنابراين، ايجاد زير ساخت هاي مفيد و ارائه راهکارهاي مفيدتر، براي مقابله با اين روند مصرف افراط آميز در برنامه ريزي هاي کلان پيش رو در افق هاي آينده امري غير قابل انکار مي باشد. علاوه بر اين مقاومت و ضد آب بودن کاغذ از سنگ در توليد آن از 60 تا 80 درصد از پودر سنگ يا کربنات کلسيم) و مابقي مواد پليمري و درصد کمي مواد افزودني غيرسمي و قابل بازگشت در طبيعت استفاده مي‌شود که از اين جهت بر کاغذ معمولي ارجحيت دارد.


طرح توجيهي احداث واحد توليد کاغذ از سنگ (کربنات کلسيم)


طرح توجيهي فني اقتصادي احداث واحد توليد کاغذ از سنگ (کربنات کلسيم)

مشخصات فني طرح توجيهي

کاغذ از سنگ نوع جديدي از کاغذ و مقوا است که علاوه بر دارا بودن تمام ويژگي‌هاي کاغذهاي معمولي، مانند ورق‌هاي پلاستيکي در مقابل پارگي و پوسيدگي مقاوم بوده و کاملا ضد آب مي باشد. کاغذ از سنگ در ضخامت‌هاي 65 الي 800 ميکرون و در ابعاد استاندارد عرضه مي‌گردد و در توليد کليه محصولات چاپي که ماندگاري در آنها حائز اهميت مي‌باشد جايگزين مناسبي براي کاغذ و مقواي معمولي است. استفاده از آن در اقلام تبليغاتي مانند کاتالوگ، کارت ويزيت، بروشور، پوستر، ساک خريد و هداياي مختلف موجب کاهش ضايعات و طول عمر تبليغات چاپي مي‌شود. مصرف کاغذ از سنگ جهت توليد محصولات اداري مانند انواع پاکت و فولدر که در محيط کار مورد استفاده قرار مي‌گيرند و همچنين پوشه‌هاي اداري که پس از سير مراحل مختلف بايد براي مدت طولاني بايگاني شوند يکي از کاربردهائي است که هم اکنون مورد توجه بسياري از سازمان‌ها، ارگان‌ها و مراکز مهم دولتي و شرکت‌هاي خصوصي قرار گرفته است. نقشه‌هاي جغرافيائي و کتابچه‌هاي راهنما و همچنين محصولات آموزشي مانند فلاش کارت‌ها و غيره بدليل استفاده مکرر در معرض خرابي مي‌باشند اما اگر براي توليد آنها از کاغذ سنگي استفاده شود تا مدت‌ها کيفيت مطلوب آنها حفظ و موجب رضايتمندي مشتري خواهد شد. يکي از کاربردهاي بسيار مهمي که اين کاغذ در کشور ما مي‌تواند داشته باشد در زمينه بسته‌بندي سيمان است. مصرف ديگر اين کاغذ در توليد ظروف يکبار مصرف است، اين مواد چون دوستدار محيط‌زيست است زود به طبيعت برمي‌گردد و آسيبي نمي‌رساند.
منبع: سپينود 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون