طراحی یک سیسمونی سالم و بهداشتی

در اين مقاله مي آموزيد که چگونه از شر خطرات بالقوه اتاق کودک خلاص شده و کيفيت هواي سيسموني فرزند خود را بهبود بخشيد. نوزادان و کودکان خردسال به ويژه به سموم محيطي حساس هستند. بنابراين، اين براي شما ضروري است که سيسموني يا اتاق کودک خود را به گونه اي برنامه ريزي کنيد که کاملا ايمن بوده و تا جايي که امکان دارد خطرات بالقوه در محيط را محدود کند.
يکي از نگراني هاي عمده خروج گاز يا انتشار گازهاي شيميايي و سمي بوده که حل نشده باقي مانده است. شما مي دانيد بوي طولاني مانده از رنگ تازه و مبلمان جديد چه چيزيهايي هستند؟ اين ها انتشار گازهاي شيميايي هستند که شما بايد از آن در اتاق کودک اجتناب کنيد. در عکس زير مبلمان سفيد تميز اين سيسموني معاصر را مناسب يک نوزاد کرده که ديوارهاي خاکستري و سفيد راه راه را بطور برجسته نشان مي دهد. يک پرده رمانتيک زبر به رنگ هاي آبي و نارنجي و يک بالش آبي و نارنجي، رنگ هاي روشني هستند که با ملحفه تخت خواب کودک مطابقت داده شده اند.
ماري کوردارو (Mary Cordaro)، مشاور محيط داخل و داشتن ساختماني سالم، مي گويد که چگونه اين کار را انجام دهيد:

زماني که خريد مي رويد، از خلاف کارهاي زبده دوري کنيد

اين مورد، هر چيزي با هر محتوي وينيل (رزين يا پلاستيک ترکيبي متشکل از پلي وينيل کلرايد يا يک پليمر مرتبط که بخصوص براي کاغذهاي ديواري و ديگر مواد پوشاننده استفاده مي شود)، را شامل مي شود؛ از جمله کاغذ ديواري و يا پرده) و هر محصول توليد شده از چوب مانند ام دي اف، و يا تخته سه لا (حتي آنهايي که داراي برچسب سبز هستند)، فوم پلي اورتان، محصولات کارخانجات با مراقبت هاي دائمي ( ضد لک، ضد چين و چروک، ضد ميکروبي)، و هر محصول يا ماده اي که با مواد شيميايي ضد ميکروبي ساخته شده و به عمل آمده اند.

فقط صرف اينکه داراي گواهينامه "سبز" يا دوستدار محيط زيست هستند، خريد نکنيد
حتي برچسب پلمپ "سبز" يک راهنماي امن نيست، چرا که همه چيز را پوشش نمي دهد. يک محصول که برچسب سبز دوستدار طبيعت را به همراه دارد، هنوز هم مي تواند حاوي سطوح بالاي بيش از حد سموم براي سيستم هاي حساس يک نوزاد يا کودک باشد. بنابراين، با محصولاتي که داراي اين برچسب هستند شروع کرده، اما سپس احتمال وجود مواد بالقوه خطرناک در عناصر تشکيل دهنده آنها را چک کنيد.

طراحي يک سيسموني سالم و بهداشتي
هر يک از محصولاتي که براي بازسازي و دکوراسيون اتاق کودک خود مي خريد، بايد صد در صد بدون فرمالدئيد (گاز بي رنگ و تندي که در محلول متانول تکسيد شده توليد مي شود، هر دو نوع فنل و اوره)، ايزوسيانات (مانند جنس پلي اورتان)، گليکول ها، چسب هاي سمي و مواد شيميايي بي بو باشد. اين گازها هيچوقت بيرون نمي روند و شامل فتالات (گازهايي که از مواد PVC خارج ميشوند)، مواد شيميايي مقاوم در برابر شعله، عمليات ضد ميکروبي و آفت کشي و مواد شيميايي مقاوم در برابر لکه مي شوند. رنگ نقاشي بايد با برچسب "بدون ترکيبات آلي فرار" يا "Zero-VOC" برچسب گذاري شده و فقط کمترين مقدار مواد شيميايي که آفت کش ها يا بيوکسيدها گفته مي شود، را شامل شود (نه فقط "بدون ترکيبات آلي فرار" يا "ترکيبات آلي فرار کم" باشد).

وقت کافي براي پراکنده شدن بو بگذاريد
بين پايان زمان کار در اتاق نوزاد يا کودک و انتقال و وسيله بردن به داخل اتاق، چند روز صبر کنيد. چه مدت؟ بهترين قانون اين است که شروع به استفاده از اتاق زماني کنيد که کسي با يک حس حساس و خوب بويايي (به عنوان مثال در زنان باردار اغلب حواس بويايي افزايش يافته است) نتواند هيچ گونه بويي را به هيچ عنوان در فضاي اتاق تشخيص دهد. تبادل هواي تازه، دماي معتدل و رطوبت کم باعث تسريع در خروج گازها خواهد شد.

سيستم تهويه مناسب فراهم کنيد
تبادل هواي تازه در هر فضايي ضروري است، بنابراين پنجره ها را براي يک گردش هواي خوب، باز کنيد. اگر در منطقه اي با کيفيت هواي بيروني پايين زندگي مي کنيد، بايد هنوز هم پنجره را باز کنيد، اما از يک فيلتر هوا هم استفاده کنيد.

کنترل رطوبت
بسياري از والدين از يک مرطوب کننده در اتاق فرزند خود استفاده مي کنند. اما آن مي تواند فضا را با توليد رطوبت غالب بارگذاري کند. اگرشما از يک مرطوب کننده استفاده خواهيد کرد، براي يک نم سنج نيز سرمايه گذاري کنيد. دستگاهي که رطوبت را اندازه گيري مي کند، بنابراين شما مي توانيد مطمئن شويد که سطح رطوبت کمتر از 50% باقي مي ماند.