سیسمونی‌ های عجیب و غریب!

خيلي از رسومي که در عرف امروز مي بينيم، ذره اي به اصل رسم هاي سنتي شباهت ندارد. از دور هم جمع شدن خانواده هاي عروس و داماد در شب يلدا گرفته تا شکل و ميزان جهيزيه و نحوه برگزاري مراسم عروسي و حتي تهيه و چينش سيسموني، همه و همه دستخوش تغييراتي شده است که هيچ ربطي به هدف و محتواي اصلي آن مراسم در رسوم قديمي ايراني ها ندارد.

در سال هايي نه چندان دور، شنيدن خبر مادربزرگ و پدر بزرگ شدن براي خيلي ها شيرين بود اما با بدعت هاي جديدي که هر سال در تهيه سيسموني ايجاد مي شود، اين خبر براي خيلي از خانواده هاي دختردار، با استرس و اضطراب همراه شده است. رسم هاي جديدي که باب شده، از خريد وسايل به درد نخوري که شايد تا آغاز دوره نوجواني هم به کار بچه نيايد، گرفته تا برگزاري مراسم مختلف مثل جشن رونمايي سيسموني، جشن قدم، جشن دندون و جشن الفبا، حال و هواي همه مراحل زندگي کودک و والدينش را تغيير داده است. تابه حال به اين فکر کرده ايد که چرا وقتي يک زوج تصميم مي گيرند فرزند داشته باشند، خانواده ديگري بايد هزينه تمام وسايل مورد نياز آن نوزاد را بدهند؟ تا به حال بعد از ديدن عکس و فيلم هاي سيسموني هاي تجملاتي به اين فکر کرده ايد که هزينه صرف شده براي وسايلي که کاربردشان در نهايت يک يا دوسال است، مي توانست براي آينده کودک چه طور سرمايه گذاري شود؟ به نظر شما چه دليلي دارد که هميشه آنچه بقيه مي گويند و انجام مي دهند، مي شود الگوي نادرستي براي زندگي ما؟ در اين گزارش به سراغ زوج هايي رفتيم که در پي رسوم تازه باب شده و براي آن که به گفته خودشان از بقيه کم نياورند يا پشت سرشان حرفي نباشد، دست به انتخاب هاي عجيب و غريب در تهيه سيسموني زده اند. در اين گفت و گوها به محض آن که موضوع گزارش مطرح مي شد، خانم ها بيشتر احساس وظيفه مي کردند که پاسخ بدهند؛ شايد دليلش اين است که خريد سيسموني با خانواده دختر است! حرف هاي اين مادران جوان، هرچند عجيب است اما واقعيتِ امروز جامعه ماست.

کارت دعوت براي به رخ کشيدن سيسموني!
صفورا ?? ساله، خانه دار، مي گويد: «مراسم سيسموني کودکم را تمام و کمال برگزار کرديم. هيچ چيز کم نبود. چندماه وقت گذاشتيم تا همه چيزهايي را که بايد در سيسموني هاي جديد باشد، تهيه کنيم. من خيلي دوست دارم که از تمام لحظات مراسم و به ويژه قبل از به دنيا آمدن دخترم، فيلم و عکس داشته باشم؛ به همين خاطر يک بار قبل از به دنيا آمدنش جشن گرفتيم و يک بار هم بعدش. دفعه اول، براي بيشتر فاميل کارت دعوت فرستاديم تا به جشن سيسموني دخترم بيايند و فيلمبردار هم آورديم تا لحظه به لحظه مراسم را ثبت کند. بالاخره زحمت کشيده بوديم و مادر و پدرم هم خيلي توي خرج افتاده بودند و دوست داشتيم فيلمش به يادگار بماند. کيک بزرگي سفارش داديم که طرحش، شيشه شير و جغجغه خامه اي بود و رنگش هم مثل همه وسايل سيسموني صورتي. شام هم ساندويچ مخصوص سفارش داده بوديم که بسته بنديِ پلاستيکي اش، تصاوير کودکانه به رنگ صورتي داشت. اتاق دخترم را هم با رزهاي صورتي و بادکنک هاي سفيد تزيين کرديم. بخش اول مراسم، بازديد از اتاق نوزاد بود که در کمد و کشوها را باز گذاشتيم تا همه ببينند و بعد، برش کيک سيسموني داشتيم و در آخر هم شام.»

جشن اعلام جنسيت فراموش نشود!
مينا ?? ساله، دانشجوي صنايع غذايي تعريف مي کند: «خود من همين چند وقت پيش کليپي ديدم که براي اعلام جنسيت فرزند، جشن مفصلي گرفته بودند. جشن هم با برش يک کيک شروع مي شد. آقايي که قرار بود پدر شود، بايد کيکي را که همسرش براي مراسم سفارش داده بود، برش مي زد و اگر داخل کيک، خامه صورتي بود، يعني فرزندش دختر است و اگر آبي بود، يعني پسر است. بعد فهميدم دخترخاله ام که چند وقت پيش مراسمي مشابه همين را برگزار کرده بود، از اين کليپ ايده گرفته است.»

برند هاي معروف، گران تر و بادوام تر!
فهيمه ?? ساله، دانشجوي حسابداري مي گويد: «وقتي فهميدم باردارم کم کم با مادرم شروع کرديم به تهيه يک فهرست بلند بالا براي خريد سيسموني که به مرور زمان و با آرامش تهيه شان کنيم. توي اينترنت سايت هاي مختلف را نگاه مي کردم و از همه درباره وسايلي که بايد براي سيسموني بخرم، سوال مي کردم. سعي کردم بهترين ها را انتخاب کنم. توي هر فروشگاهي که مي رفتيم از مغازه دارها اطلاعات مي گرفتم تا جنس هاي مرغوب تر را بخرم. مثلا سرويس چوب از قيمت يک ميليون و دويست شروع مي شد ولي خب همه فروشنده ها مي گفتند خيلي بي کيفيت است و هنوز بچه به يک سال نرسيده، نياز به تعمير پيدا مي کند. سرويس چوب ? ميليوني خريدم تا مطمئن باشم فرزندم مدت ها مي تواند از آن استفاده کند. يکي از سخت ترين مراحل خريدمان، خريد لباس و وسايل بازي بود. قيمت هاي محصولات ايراني و خارجي خيلي متفاوت بود. به نظرم هيچ ارزاني بي علت نيست و هيچ گراني هم بي حکمت نيست. من سعي کردم بيشتر لباس هاي پسرم را از توليدات يک برند مطرح ايتاليايي بخرم تا زود پرز ندهد و خراب نشود.»

تبلت و سيم کارت براي بازي!
گلناز ?? ساله، کارمند هم مي گويد: «من اعتقادي به سيسموني گران قيمت و تجملاتي نداشتم اما وقتي باردار شدم، خانواده همسرم مدام برايم از اقوام مثال مي زدند که فلاني براي سيسموني اش اين وسيله را خريد و ديگري بهمان کار را کرد. خانواده من هم براي آن که موقعيت و آبروي من را حفظ کنند، تلاش کردند همه وسايل ريز و درشتي که در سيسموني هاي خاص فاميل همسرم وجود داشت، براي من هم بخرند. حتما مي دانيد که سيسموني هاي جديد با سيسموني هاي چند سال پيش خيلي فرق کرده. مثلا تبلت به همراه سيم کارت کودک، يکي از وسايلي است که براي بازي هاي کامپيوتريِ کودک، جزو سيسموني قرار گرفته يا ماشين هاي کنترلي بزرگ و گران قيمت. خانواده من هم همه را تهيه کردند.» 

منبع: ني ني بان