سيستم مديريت ساختمان (BMS) چيست

BMS (بي ام اس ) که مخفف عبارت Building Management System مي باشد در اصطلاح به خانه هايي اطلاق مي شود که کليه تجهيزات الکتريکي آنها توسط يک سيستم هوشمند مرکزي کنترل مي شود . در واقع به مجموعه سخت افزارها ونرم افزارهائي که به منظور مانيتورينگ و کنترل يکپارچه قسمتهاي مهم و حياتي درساختمان نصب مي شوند بي ام اس مي گويند . در زير به آموزش هوشمند سازي ساختمان اشاره دارد.
وظيفه اين مجموعه ، پايش مداوم بخش هاي مختلف ساختمان و اعمال فرامين به آنها به نحويست که عملکرد اجزاء مختلف ساختمان متعادل با يکديگر و درشرايط بهينه و با هدف کاهش مصارف ناخواسته و تخصيص منابع انرژي فقط به فضاهاي در حين بهره برداري باشد .
BMS مي يتواند در برگيرنده تمام سرويس هاي الکتريکي , مکانيکي , و حفاظتي ساختمان باشد. اين سرويس ها شامل گرمايش ، سرمايش ، تهويه مطبوع ، آسانسور ، نيروگاه برق اضطراري ، پله برقي ، کنترل روشنايي ، دوربين مدار بسته ، اعلام و اطفاي حريق ، کنترل تردد و … هستند .
خانه هوشمند چيست؟
خانه‌ هاي هوشمند امروزه به عنوان يکي از بخش‌هاي مهم سيستم‌هاي مديريت جامع ساختمان يا همان BMS مورد توجه واقع شده‌اند . خانه‌ هاي هوشمند با هدف ايجاد آسايش و امنيت براي کاربران به سرعت در حال توسعه مي باشند . امروزه تکنيک‌هاي مختلفي براي اتوماسيون ساختمان‌هاي بزرگ بکار گرفته ‌مي‌شود از قبيل کنترل نور ، کنترل دما، کنترل درها و پنجره‌ها و پرده‌ها و يا سيستم‌هاي امنيتي و مدار بسته و غيره . علاوه برموارد ياد شده، در خانه‌ هاي هوشمند، کاربرد‌هاي ديگري نيز از قبيل کنترل Multimedia، آبياري گياهان و غذا دادن به حيوانات خانگي نيز قابل تعريف است.
در يك خانه هوشمند صاحبخانه روشهاي متعددي براي بهبود سيستم روشنائي خانه دارد . بعضي از اين روشها باعث مي شوند كه زندگي در خانه براي ساكنين خانه مناسب تر و راحتتر گردد .
سيستم مديريت هوشمند ساختمان با بکارگيري از آخرين تکنولوژي ها در صدد آن است که شرايطي ايده آل ، همراه با مصرف بهينه انرژي در ساختمان ها پديد آورد. اين سيستم ها ضمن کنترل بخشهاي مختلف ساختمان و ايجاد شرايط محيطي مناسب با ارائه سرويس هاي همزمان ، سبب بهينه سازي مصرف انرژي ، سطح کارايي و بهره وري سيستم ها و امکانات موجود در ساختمان مي شود. کنترل و دسترسي به سيستم با استفاده از نرم افزارهاي مربوطه از هر نقطه در داخل ساختمان و خارج از آن از طريق اينترنت مقدور مي باشد. هم اکنون نيمي از ساختمانهاي بالاي 10000 متر مربع در سطح کشور آمريکا که در انها از انواع سيستمهاي BMS استفاده شده است ، چيزي بالغ بر 10 درصد کل انرژي مصرفي در ساختمانهاي بالاي 10000 متر مربع را صرفه جويي مي کنند. در صورتيکه که استانداردهاي بين المللي در کليه پروسه هاي نيازسنجي ، طراحي ، نظارت و اجراي سيستم رعايت شده و در طول بهره برداري از سيستم آموزشهاي بومي لازم در اختيار بهره برداران و گروه نت ساختمان قرار گيرد ، مي توان به ميزان مورد انتظار باعث ايجاد کاهش در مصرف انرژي گرديد .
اصلا” مهم نيست شما درحال چه کاري هستيد ؟ در منزل ، در محل کار وحتي خارج از کشور ، خانه هوشمند يکبار ديگر به شما اطمينان خاطر مي دهد که تمام موارد امنيتي و مجوزهاي مربوطه طبق درخواست شما رعايت شده است . خانه هوشمند داراي تعدادي ويژگي خاص مي باشد که فعال کردن آنها باعث افزايش پوشش امنيتي و قدرت مالکيت خانواده شما خواهد شد .
خانه هوشمند علاوه بر مخاطبين معمول خود مي‌توانند در بهبود کيفيت زندگي معلولين و سالمندان نيز کمک شاياني نمايند.
کنترل دماي خانه هوشمند
زماني که يک فرد در مسافرت به سر مي برد با استفاده از تلفن يا موبايل و يا خط اينترنت مي تواند سيستم تاسيسات خانه را فعال سازد ، دماي دلخواه را تنظيم کند ، در ساعت خاصي تاسيسات سرمايش و گرمايش شروع به کار نمايند و درجه حرارت خانه را به حد مطلوب برساند .
تنطيم کردن دماي منزل و فعال کردن سيستم سرمايشي و گرمايشي براي رسيدن به آن دما تا علاوه بر ايجاد محيطي مطلوب از اتلاف انرژي جلوگيري مي نمايد .
کنترل روشنايي خانه هوشمند
با توجه به اهميت هوشمند سازي روشنايي در ساختمانهاي مسکوني و اداري راه حلهاي متنوعي براي کاربردهاي مختلف وجود دارد . کنترل هوشمند سيستم روشنايي نه تنها ميزان نور دهي را تحت کنترل مي گيرد بلکه در صرفه جويي در مصرف انرژي نيز بسيار مؤثر است. در واقع در اين روش هم از نور طبيعي و هم از نور توليدي منابع نور، ميزان نور مطلوب تامين خواهد شد و اين فرآيند بطور اتوماتيک انجام مي گيرد. بطورکلي اين گونه سيستم ها با بهره گيري از سنسورهاي تشخيص حرکت و ميزان نور محيط و کليدهاي تعبيه شده در هر فضاي داخلي مي توانند فرآيند مطلوب را پياده سازي نمايند . بديهي است که در حالت اتوماتيک منابع نور با توجه به سنسورهاي ميزان نور و نقطه مطلوب تعريف شده نوردهي خواهند داشت.
کنترل نور طبيعي (به کمک باز و بسته کردن خودکار پرده و کرکره ها) خانه هوشمند
کنترل پرده ها براساس شدت روشنايي خورشيد يا کنترل پرده ها و شيدرها با توجه به موقعيت خورشيد براي استفاده از حد اکثر نور انجام محاسبه پارامترهايي که باعث سايه در محيط بيروني ساختمان مي شود و تنظيم برنامه زماني با امکان باز و بسته کردن پرده ها به صورت برقي براساس سناريوها و همچنين توسط مانيتور، ريموت و يا شدت نور وارد شده به منزل مي باشد .
سيستم هاي صوتي و تصويري خانه هوشمند
با مجهز کردن خانه هوشمند به سيستم هاي صوتي قابليت هاي زير فعال خواهد شد :
راديو داخلي مستقل با قابليت ذخيره سازي ايستگاه هاي موجود براي هر بخش از خانه هوشمند.
پخش موزيک براي هر بخش از خانه هوشمند .
امکان دريافت سيگنال صوتي از طريق فيش هاي صوتي موجود در واحد مرکزي .
امکان ارتباط صوتي و يا صوتي – تصويري دوطرفه (سيستم اينترکام) در هر بخش از خانه هوشمند.
همچنين پخش آلارم ها و اخطار هاي صوتي
سيستم هاي اعلام حريق خانه هوشمند
از ويژگي هاي ديگر خانه هوشمند سيستم اعلام و اطفا حريق است يعني سيستمي که هم وجود آتش سوزي را اعلام مي کند و هم خود درصدد خاموش کردن آن عمل مي کند . امروزه از سيستم ها ي اعلام حريق به طور گسترده در خانه هاي هوشمند و اماکن مسکوني و صنعتي استفاده مي شود تا خسارتهاي ناشي از حريق را به حداقل برسانند و همچنين براي اطلاع دادن به ساکنين ساختمان در مواقع بروز حريق از اين سيستم ها استفاده مي شود تا حدالامکان از تلفات جاني جلوگيري شود. براي تشخيص حريق از اثرات سه گانه آن يعني دود و حرارت و شعله استفاده مي شود.
سيستم‌هاي حفاظتي وامنيتي خانه هوشمند
اگر تا به حال در ساختماني دوربين امنيتي را تجربه کرده باشد، اطلاع داريد، از اينکه براي بررسي تصاوير بايد به تلويزيون يا مانيتور کامپيوتري که در يکي از اتاقها قرار دارد ، مراجعه کنيد. اما با سيستم هاي اتوماسيون خانگي درحا‌ليکه در منزلتان قدم مي‌زنيد و يا در حياط پياده روي مي‌کنيد بر روي صفحات لمسي بي‌سيم تصاوير کليه دوربينهاي امنيتي قابل مشاهده خواهند بود.همچنين با استفاده از سنسورهاي حرکتي، مي‌توانيد سيستم امنيتي منزلتان را تقويت نماييد. يکپارچگي سيستم امنيتي با ساير بخش ها قابليت هاي بيشتري به آن خواهد بخشيد. براي مثال هنگام تشخيص ورود يک فرد ناشناس از طريق سنسور حرکتي، به جز صداي آژير رايج ، کليه چراغهاي منزل مي توانند روشن و خاموش گردند.
آبياري گياهان و تغذيه حيوانات خانه هوشمند
بسياري از ما علاقه مند به نگهداري گياهان و يا حيوانات درخانه مي باشيم تا به اين ترتيب گوشه هايي از طبيعت را در زندگي خود مشاهده نماييم . يكي از نگراني ها درسفر آبياري گياهان خانگي و يا تغذيه حيوانات موجود در خانه مي باشد . در خانه هوشمند شما مي توانيد در ساعات دلخواهي به گياهان و حيوانات خانگي خود آب و غذا داده و آسودگي خاطر خود را از بابت آنها فراهم نماييد. ضمناً در صورتيكه شما داراي زمين كشاورزي ، باغ ، مزرعه ويا گلخانه دور از محل زندگي خود باشيد ، اين سيستم ها شما را قادر خواهد ساخت تا به راحتي آبياري محصولات خود را در هر زمان كه تمايل داريد انجام دهيد و از آسيب ديدن گياهان بر اثر بي آبي يا كم آبي ممانعت به عمل آوريد . بدليل آبياري منظمي كه سيستم در اختيار شما مي گذارد با كمترين آب ، بيشترين بهره وري را خواهيد داشت
دسترسي و كنترل از راه دور خانه هوشمند
ساختمان هوشمند امکان اطلاع يافتن از وضعيت کنوني و كنترل ساختمان را از راه دور محيا مي کند. شما ميتوانيد با استفاده از SMS ، تلفن گويا (Call Center) و يا از طريق اينترنت از اين امکان بهره مند شويد و کليه موارد بالا را تحت کنترل خود بگيريد.