رژیم لاغری اتکینز چیست ؟

برای آشنایی دوستان با این روش لاغری ، مطلب زیر بسیار مفید است :

رژيم اتكينز ابداعي دكتر رابرت اتكينز مي باشد . وي پزشك امريكايي و متخصص قلب و عروق مي باشد . 10 و 25 سال براي مداواي اضافه وزن فعاليت كرده و اذعان مي دارد كه اكثر بيمارانم در عرض يازده سال گذشته در ابتدا براي كاهش وزن مراجعه نكرده اند بلكه وزني كه آنها كم كرده اند در نتيجه ي درماني بوده كه وي براي رفع مشكلات اساسي تر آن ها( بيماري هاي قلبي عروقي ، ديابت ، فشار خون بالا )در نظر گرفته اند .

وي چاقي را يك اختلال متابوليكي مي دادند كه در اثر زيادي انسولين درخون و مقاومت سلول ها در برابر انسولين به وجود مي آيد وچاقي اصلا ربطي به سوخت و ساز چربي كه خورده مي شود ندارد .

با وجود اين در دوره اي كه ما زندگي مي كنيم رژيم غذايي كم چربي به طوري همه گير شده كه به صورت يك رژيم استاندارد در آمده است .

تقريبا همه ي چاقي هاي مرضي علت سوخت و سازي ندارند . هورمون انسولين و تاثير آن روي ميزان قند خون با سلامتي كلي بدن و بيماري قلبي و سكته ارتباط مستقيم دارد و هورمون انسولين در پاسخ به كربوهيدرات ترشح مي شود ، هر چه كربوهيدرات مصرفي بيشتر شود ترشح انسولين افزايش مي يابد پس ما مي توانيم با كاهش كربوهيدرات مصرفي اختلال سوخت و سازي ناشي از انسولین را تحت كنترل بگيريم . اصلاح اين سوخت و ساز باعث كاهش وزن مي شود در حاليكه ممكن است كالري مصرفي بيش از قبل باشد.

با شروع رژيم بعد از 48 ساعت كه ذخاير گليكوژن بدن تمام مي شود چربيها ي ذخيره شده در بدن شروع به آب شدن ( ليپوليز ) مي كند كه سطح بالای اسيد هاي چرب در خون گواه اين مطلب است . شيوع بالاي مرض قند ، بيماريهاي قلبي و فشار خون در افراد چاق به علت افزايش غيرعادي انسولين است . در رژيم كم كربوهيدرات بدن اين امكان را پيدا مي كند كه با آن كه كالري را به مقدار لازم دريافت مي كند ولي به طور مداوم وزن و اندازه كم مي كند يعني كالري زودتر از آن كه جذب شود به صورت حرارت از بدن خارج مي شود .

پيروي از رژيم در افراد چاق ثابت شده كه ميزان كلسترول و فشارخون را كاهش مي دهد .