راهکار برای تغییر دکوراسیون با هزینه کم

تعجبي ندارد اگر طراحي داخلي با توجه به توانايي مالي شما مقرون بصرفه نباشد. حتي براي تغيير دکوراسيون يک اتاق ممکن است هزينه زيادي را متحمل شويد. آيا مي خواهيد بجاي کفپوش/پارکت، اتاقتان را فرش کنيد؟ چه رنگي را براي ديوار مي پسنديد؟ براي پوشاندن فضاي مورد نظر چه مقدار رنگ احتياج است؟ آيا قصد داريد مبلمان جديدي بخريد؟ براي منبع نوري و نورپردازي و وسايلي از اين قبيل چه تصميمي داريد؟ انواع ديوارکوب و ديگر وسايل تزييني را نيز در نظر داشته باشيد.

اگر بخواهيد تمام اين وسايل را بخريد هزينه بسيار سنگيني را متحمل مي شويد. بله، خيلي بعيد به نظر مي رسد که بتوان تمام اين کارها را با بودجه محدود انجام داد. اما با خواندن تکنيک هاي ما متوجه مي شويد که اين کار چندان دشوار نيست.

1- ابتدا برنامه ريزي کنيد.

همه ما مي دانيم که براي هر نوع پروژه مربوط به خانه، برنامه ريزي صحيح اهميت زيادي دارد، بخصوص اگر بخواهيم اين کار را با بودجه کم انجام دهيم. گذشته از آن، هيچکس نمي خواهد در موقعيتي قرار گيرد که مبلمان دلخواهش را پيدا کند و تازه بفهمد بودجه کافي براي خريد آن را ندارد، و يا بصورت آنلاين بوفه اي خريداري نموده و پس از تحويل آن متوجه شود به فضاي خانه اش نمي آيد. تحقيقات اوليه و کسب اطلاعات قبل از شروع به طرز قابل توجهي از مواجه شدن شما با اتفاق هاي غيرمنتظره جلوگيري مي کند

ابتدا طراحي دلخواهتان را پيدا کنيد. از تصاوير مجله ها و اينترنت استفاده کنيد تا متوجه شويد چه سبکي به طراحي مورد نظر شما نزديک تر است. سپس اين طرح کلي را به اجزاي کوچکتري (مثل کفپوش، مبلمان، رنگ، لوازم و تزيينات) تقسيم کنيد. براي آنکه ذهنيتي نسبت به قيمت ها پيدا کنيد سري به فروشگاه ها بزنيد. زمانيکه حدود قيمت را دريافتيد نگاهي به بودجه تان بياندازيد. در مورد بودجه اي که براي خريد در دست داريد با خودتان روراست باشيد. اگر فکر مي کنيد اين هزينه از آنچه در نظر داشته ايد بيشتر است مبلغي را در نظر بگيريد که هر هفته/ماه کنار بگذاريد تا به مبلغ مورد نياز خود نزديک شويد. اين کار ممکن است نسبت به خريد نقدي، زمان بيشتري از شما بگيرد، اما براي اينکار بعدا از خودتان تشکر خواهيدکرد.

2- وسايل قديمي را تغيير کاربري/مدل دهيد
تعجبي ندارد اگر تغيير کاربري وسايل قديمي، به اندازه خريد وسيله جديد برايتان هيجان انگيز نباشد. اما با کمي زحمت و گذاشتن وقت مي توانيد ظاهر هر آنچه در منزل داريد را تغيير دهيد. همچنين اين کار به شما اجازه مي دهد که بودجه تان را صرف خريد وسايلي صرف کنيد که براي شما ضروري تر است.

به فضاي منزل خود با ديد تازه اي نگاه کنيد و ببينيد چه وسايلي را مي توان تغيير کاربري داد. آيا عوض کردن کابينت ها واقعا ضروري است، يا در عوض مي توان ظاهرشان کمي را تغيير داد. آيا مي شود تنها با يک رنگ آميزي جديد، ظاهر اتاق خوابتان را زيباتر کنيد؟

هرگاه براي انجام اينکار مصمم شديد تحقيقات خود را آغاز کنيد. خوشبختانه ايده هاي زيادي در منابع اطلاعاتي مختلف موجود است که مي توان آن ها را بکار گرفت. پيش از آنکه کار خود را شروع کنيد مطمئن شويد که دستورالعمل و راهکارها را با دقت مطالعه کرده ايد. از خانواده و يا دوستانتان براي اجراي اين طرح کمک بگيريد.

3- با توجه به مبلمان، تزيينات اتاق را انجام دهيد.
کار کردن با بودجه کم اغلب نيازمند اولويت بندي است. هر گاه با منابع محدودي کار مي کنيد بايد زماني از پول خود استفاده کنيد که برايتان بهترين فايده را داشته باشد. اين کار در طراحي داخلي بدين معنا است که مبلغ زيادي از بودجه خود را به خريد مبلمان باکيفيت اختصاص دهيد.

مي توان گفت سرمايه گذاري براي خريد مبلمان کار عاقلانه اي ست زيرا خريدي است که مي تواند سالها برايتان قابل استفاده باشد. برخلاف رنگ ديوار و وسايلي که پس از مدتي جلا و زيبايي خود را از دست مي دهند، مبلمان مي تواند چندين دهه صحيح و سالم باقي بماند.

ابتدا نگاهي به اتاق خود بياندازيد. زماني که در اتاق خوابتان فقط سرويس خواب قرار گرفته است و يا يک دست مبل و صندلي براي اتاق نشيمن داريد تقريبا قسمت دشوار طراحي انجام شده است. به جاي آنکه فضايي سنگين با تعداد زيادي وسيله ايجاد کنيد که هيچ رشته اتصالي ندارند؛ تنها لازم است کمي به جزييات اتاق بيافزاييد تا همه چيز هماهنگ شود. 

منبع: بيتوته