ديابتي‌ها انار بخورند

در افراد مبتلا به ديابت احتمال بروز بيماري‌هاي قلبي‌عروقي و تصلب شرائين بسيار بالاست. قند خون در مقادير بالاتر از محدوده طبيعي عامل بسياري از مشكلات جدي و وخيم شدن وضعيت بيمار است.

متاسفانه در كشور ما بيشتر افراد مبتلا به ديابت يا بي‌توجه به دستورات دارويي و غذايي خود نسبت به عوارض ديابت سهل‌انگارند و يا به علت ترس از عوارض ديابت و ناآگاهي‌ خود را از مصرف بيشتر مواد غذايي محروم مي‌كنند؛ غافل از اين‌كه بسياري از اين مواد غذايي براي آنها لازم و مفيد است.

تحقيقاتي در زمينه مصرف انار روي وضعيت ديابت افراد مبتلا انجام شد. نتايج اين تحقيقات نشان داد كه انار با وجود 10 درصد قند نه تنها موجب افزايش قند خون در بيماران ديابتي نمي‌شود بلكه در بهبود وضعيت قلبي‌عروقي آنها، پيشگيري از وارد شدن صدمات ناشي از بالا بودن قند خون به قلب و عروق و اكسيد شدن يا كلسترول بد در جدار عروق مفيد است.

تاثير آب انار بر بيماران ديابتي‌

گروه سلامت: مصرف آب انار در كاهش فشارخون مبتلايان به ديابت سودمند است.

چند تن از پژوهشگران دانشگاه‌هاي علوم پزشكي شهيد بهشتي و تهران تاثير مصرف روزانه 200 ميلي‌ليتر آب انار خالص بدون هيچ افزودني را به مدت 6 هفته در 61 بيمار مبتلا به ديابت نوع‌2 يا ديابت غيروابسته به انسولين بررسي كردند.

براساس اين بررسي كه مشروح آن در مجله غدد درون‌ريز و متابوليسم ايران منتشر شد مصرف آب انار در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 فشار خون بيشينه يا در اصطلاح سيستوليك و فشارخون كمينه يا در اصطلاح دياستوليك را كاهش مي‌دهد.

پژوهشگران با توجه به اين بررسي مصرف آب انار را در بيماران مبتلا به ديابت براي پيشگيري از افزايش فشار خون توصيه مي‌كنند.