دنیای اسباب بازی ها در اتاق کودک

انتخاب اسباب و وسايل بازي نه‌تنها براي كودك بلكه براي والدين و ساير افرادي كه مي‌خواهند چنين وسايلي را خريداري كنند، جذاب بوده و حس خوبي را به آنها القا مي‌كند. اما اينكه چيدمان اين ادوات سرگرم‌كننده در خانه چگونه باشد تا شاخص‌هايي مانند زيبايي، جذابيت و مهم‌تر از آن ايمني كودك را تامين كند، خود موضوع ديگري است؛ روايتي جذاب كه مي‌تواند انرژي و نشاط فرزند شما را هنگام بازي و حضور در اتاق يا فضاي مربوط به وي چند برابر كند. پس از توصيه‌هاي ويژه و كاربردي در اين زمينه غافل نشويد. دکوراسيون

1 - كمد يا ويترين؛ وسايل بازي را كجا بگذاريد؟
بيشتر كمدهايي كه خانواده‌‌ها براي اسباب‌بازي‌هاي فرزند خود تهيه مي‌كنند، ويترين‌دار است تا نماي زيبايي به اتاق كودك بدهد؛ بنابراين پيشنهاد مي‌كنم آن را در زاويه‌اي قرار دهيد كه ديد بيشتري دارد. ديوار روبه‌روي در ورودي اتاق مي‌تواند فضاي مناسبي براي اين كار باشد اما بسياري از خانواده‌ها ترجيح مي‌دهند تخت كودك را در اين زاويه قرار دهند. اگر شما نيز چنين عقيده‌اي داريد، انتخاب بعدي مي‌تواند فضايي باشد كه به محض ورود بيشترين نما را براي فردي كه به اتاق وارد شده، دارد.
بايد هنگام خريد كمد يا ويترين مورد پسند خود دقت كنيد اين وسيله استحكام كافي داشته باشد؛ پايه‌هايي قوي و پهناي كافي كه اگر كودك شما به هر دليلي سعي كرد خود را از آن بالا بكشد، تاب نخورد و لق نزند. يادتان باشد مهم‌ترين توصيه براي طراحي دكوراسيون و چيدمان مناسب در اين فضا توجه به ايمني كودك است؛ بنابراين مهيا كردن محيطي براي انجام فعاليت فرزند شما با توجه به سطوح امنيتي لازم نكته كليدي است كه نبايد از آن غافل شويد.

2 - توصيه‌اي براي آنهايي كه چند فرزند دارند
اگر دو يا سه كودك در خانه داريد كه فاصله سني آنها موجب شده نوع اسباب‌بازي‌هاي‌شان با يكديگر متفاوت باشد، بهتر است براي هر يك از فرزندان‌تان فضايي را طراحي كنيد كه بدانند آن بخش از اتاق بازي و وسايل بازي‌ها مختص وي است. اينگونه شايد كمتر سراغ وسايل يكديگر بروند؛ زيرا گاهي وسايل بازي كودك بزرگ‌تر مي‌تواند براي فرزند كوچك‌تر خطرساز باشد. در اين شرايط مي‌توانيد براي هريك از كودكان خود كمد كوچكي با رنگ متفاوتي را در نظر بگيريد يا اينكه با وسايل تزييني مانند نرده‌هاي رنگي، كركره‌هاي تزييني و. . . محدوده‌ بازي هر يك را مشخص كنيد. به اين ترتيب هم به آنها در آموختن مباني مسئوليت‌پذيري و مراقبت از اموال‌شان كمك كرده‌ايد و هم مفهوم مالكيت وسايل و مديريت چيدمان را به آنها آموزش داده‌ايد.

3 - چگونه وسايل بازي را در ويترين و قفسه‌ها بگذاريد؟
توصيه ديگري كه بايد به آن توجه ويژه داشته باشيد، اين است كه وسايل بازي كوچك يا پرمو و كركي را در دسترس كودك نوپاي خود نگذاريد و تا جاي ممكن قفسه‌هاي بالايي كمد يا ويترين اتاق را به آنها اختصاص دهيد. همين‌طور نبايد وسايل بازي سنگين را در طبقات فوقاني قرار دهيد چون ممكن است كودك ترغيب به برداشتن آنها شده و به هر طريقي خود را بالا بكشد تا به آنها دسترسي پيدا كندکه نتيجه اين كار سقوط اشياي سنگين روي سر وي خواهد بود.

پس در مديريت چيدمان وسايل بازي خطرساز بودن وسايل را با دقت مد نظر داشته باشيد؛ ضمن اينكه وسايلي كه طناب يا ريسمان دارند را نيز بايد از دسترس فرزند خود دور كنيد چون بي‌توجهي به اين موضوع، خطر پيچيدن به دور گردن و خفگي فرزندتان را تهديد مي‌كند. پس اين هشدار را ناديده نگيريد. ريسمان اسباب‌بازي‌ها را هم بايد باز كنيد؛ حتي بهتر است ريسمان‌هاي پرده را هم جمع كرده يا گره بزنيد تا وي به آنها دسترسي نداشته باشد.

4 - سبد بازي؛ خوب يا بد؟
بسياري از والدين براي نگه داشتن اسباب‌بازي‌هاي كودك خود سبدي تهيه کرده و آن را كنار اتاق قرار مي‌دهند؛ راهكاري ساده و بدون دردسر كه خيلي راحت و به سرعت مي‌توان همه ريخت‌ و ‌پاش‌هاي اتاق بازي كودك را با كمك آن سامان داد. اگر شما نيز با شيوه نگهداري از وسايل بازي دم‌دستي كودك موافق هستيد، پس حواس‌تان باشد سبد بزرگ و بدون دري را انتخاب كنيد كه منفذهايي براي عبور هوا نيز داشته باشد. اگر هم سبدي كه قصد خريداري آن را داريد در دارد، بايد در آن لولايي باشد و با فشار كمي باز شود.

اين را گفتم چون بسياري از كودكان دوست دارند، زماني كه اسباب‌بازي‌هاي‌شان را روي زمين مي‌ريزند، خودشان داخل سبد بروند؛ بنابراين توجه به اين نكات مي‌تواند سلامت فرزندتان را هنگام بازي تضمين كند. يك پيشنهاد ديگر نيز تعبيه قفسه‌هايي در بخشي از اتاق براي قرار دادن وسايل بازي است كه قابليت دسترسي براي وي را نيز داشته باشد. به اين ترتيب كودك مي‌تواند وسيله مورد نظر را برداشته يا در آن قرار دهد؛ فقط همان‌طور كه پيش‌‌تر عنوان شد، يادتان باشد درون اين قفسه‌ها بايد اسباب‌بازي‌هاي سبك و بدون خطر را قرار دهيد. قفسه‌ها مي‌توانند در بخشي از اتاق با توجه به فضايي كه در اختيار داريد، نصب شوند يا دور تا دور اتاق با توجه به سليقه شما تعبيه شوند تا به‌راحتي اسباب‌بازي‌هايي مانند عروسك، ماشين و ساير وسايل را در آن قرار دهيد؛ البته قفسه دورتا دور اتاق مي‌تواند به اتاق حس كودكانه بيشتري دهد. كنار پنجره‌ها نيز فضايي مناسب براي اين كار است؛ البته براي زينت دادن به اتاق خواب كودك مي‌توانيد از ترفند قرار دادن عروسك‌هاي بزرگ و سبك كنار تخت يا روي آن نيز كمك بگيريد.

5 - كاركردها را در چيدمان جدي بگيريد
هنگام انتخاب و مهم‌تر از آن چيدمان وسايل بازي به كاركردها و خطراتي كه آنها دارند، توجه كنيد. به‌طور واضح‌تر بايد بگويم بهتر است وسايلي مانند تير و كمان يا مواردي از اين قبيل را چندان رها و آزاد در گوشه‌اي قرار ندهيد؛ زيرا ممكن است خطرساز باشند. اگر به هر دليلي اين وسايل را براي فرزند خود انتخاب كرده‌ايد، پيشنهاد مي‌كنم آنها را قفسه يا مكاني دور از دسترس قرار دهيد تا هربار كه كودك تمايل به بازي با آنها را داشت، از شما براي برداشتن شان كمك بگيرد. در اين صورت شما هميشه هنگام بازي با چنين وسايلي در كنار وي حضور داريد و بر نحوه استفاده از آن نظارت خواهيد كرد.

6 - به بازي با رنگ‌ها توجه كنيد
وقتي شما چندين اسباب‌بازي براي فرزند خود خريداري مي‌كنيد به طور قطع هر يك از آنها رنگ و اندازه خاص خود را دارند. درباره رنگ‌بندي هم بايد بگويم كه به طور تقريبي همه ادوات بازي كودك رنگ‌هاي شادي دارند اما به طور قطع تركيب رنگ‌بندي آنها متفاوت خواهد بود.
يادتان باشد كودكان عاشق رنگ و شاد بودن طيف رنگ‌بندي هستند؛ بنابراين هنگام خريد و چيدن وسايل اين اصل را نيز فراموش نكنيد. شما مي‌توانيد طيف‌هاي يك‌دست را در يك زاويه يا طبقه ويترين قرار دهيد. با اين ترفند هم توجه كودك به وسايل بيشتر جلب خواهد شد و هم اسامي رنگ‌ها را زودتر ياد خواهد گرفت. فراموش نكنيد رنگ در تقويت حس بينايي اين گروه سني نقش مهمي دارد.

مي‌توانيد براي اتاق يا محدوده بازي وي فرش يا كفپوش رنگارنگي نيز تهيه كنيد؛ بنابراين يادتان باشد هنگام خريد اسباب‌بازي و ساير وسايل اتاق بازي كودك به هيچ عنوان سراغ رنگ‌هاي خنثي نرويد كه هم جذابيت زيادي براي كودكان ندارند و هم موجب كسالت و بي‌حوصلگي‌شان مي‌شوند.
منبع: برترين ها