خرید کرم، شامپو و صابون بچه

وقتي يک کوچولو در راه داريد و قرار است برايش خريد کنيد، بايد فهرستي آماده کنيد تا براي تهيه سيسموني چيزي را از قلم نيندازيد. توي اين فهرست احتمالا از انواع و اقسام لباس‌ و جوراب گرفته تا تخت و کمد و لوازم بهداشتي و حتي آرايشي کودک نوشته مي‌شود. اگرچه اين جور مواقع معمولا سعي مي‌کنيم بهترين و باکيفيت‌ترين جنس را انتخاب کنيم، اما واقعيت اين است که براي خريد برخي اجناس، آن قدرها هم تفاوت نمي‌کند که چه مارکي بخريم يا چه قيمتي، مثلا خيلي مهم نيست که کمد بچه‌مان چه‌قدر بزرگ باشد يا تختش چه شکلي باشد، اما براي خريد بعضي لوازم ديگر، هم مارک مهم است، هم جنس‌ و هم قيمت، مثلا براي خريد وسايلي که با پوست کودک‌تماس دارد، حتما بايد حداکثر دقت را به خرج بدهيم.
حمام روزانه براي کليه نوزادان کامل، نارس و حتي آنهايي که در بيمارستان تحت مراقبت‌هاي ويژه قرار دارند، توصيه مي‌شود.
اگر تجمع توده‌هاي ميکروبي را در پوست کودک بتوان به وضوح مشاهده کرد، علاوه بر حمام روزانه استفاده از هگزاکلروفن نيز توصيه مي‌شود تا توده‌هاي باکتري استافيلوکوک ارئوس را که اغلب در شيرخوارگاه‌ها (مخصوصا در نوزادان نارس) ديده مي‌شود، از بين ببرد.
مصرف صابون کلرهگزيدين براي همه نوزادان تازه متولد شده در زايشگاه‌ها در اولين حمام به وضوح توده‌هاي ميکروبي را تا 4 ساعت بعد از حمام نشان مي‌دهد. هر چند مصرف کلرهگزيدين موضعي جذب پوستي دارد، ولي خوشبختانه عوارضي از آن در نوزادان کامل يا نارس ديده نشده است. از آنجايي که امکان سمي بودن بعضي مواد ضدميکروبي در حمام کردن وجود دارد، لذا مصرف صابون کلرهگزيدين فقط براي اولين حمام نوزاد توصيه مي‌شود. صابون‌هايي که به طور معمول در حمام براي نوزادان و کودکان به کار مي‌روند و با نام «صابون بچه» معروف هستند، همگي حاوي مواد ضدميکروبي هستند. همه صابون‌ها کمي پوست را تحريک مي‌کنند، به طوري که تکرر مصرف صابون‌ها در حمام، اثرات تحريکي پوست را افزايش مي‌دهد.
در افراد بالغ اثرات تحريکي صابون‌ها مشخص شده، ولي در نوزادان کامل يا نارس شناخته نشده است. هر چند اغلب کودکان بدون ضايعات پوستي در حمام، صابون‌ها را بدون عوارض جانبي تحمل مي‌کنند، اما در نوزادان نارس تحمل خوب نيست، لذا صلاح است به جاي صابون، براي شستشو از آب ولرم استفاده شود تا زماني که پوست تکامل يافته و بتواند صابون را تحمل کند و از تحريک پوست، تغيير اسيديته و خشکي پوست جلوگيري شود.
نرم کننده
نرم‌کننده‌هايي براي کودکان
نرم‌کننده‌ها مانند کرم‌ها، لوسيون‌هاي بچه و روغن‌ها براي جلوگيري يا معالجه خشکي پوست در نوزادان به کار مي‌روند. درجه رطوبت پوست به ظرفيت طبقه سطحي پوست در جذب و نگهداري آب بستگي دارد. مصرف نرم‌کننده‌ها براي از بردن خشکي و پيشگيري از خشکي پوست ضرورت دارد. نرم‌کننده‌هاي مناسب علاوه بر برطرف کردن خشکي مي‌توانند با حفظ اسيديته پوست، مانعي در جهت تجمع ميکروب‌ها و قارچ‌ها هم باشند.
روغن‌ بچه مي‌تواند جايگزين مناسبي براي چربي‌هاي طبيعي پوست شود و اثرات نامطلوب شستشوي با آب و صابون را جبران ‌کند. معمولا مقداري از اين روغن را ابتدا روي کف دست بچه ريخته و سپس روي پوست کودک مي مالند.
هنگام ماساژ روزانه ي کودک، به علت خشک بودن پوست نوزادان براي اينکه پوست آنها آزار نبيند، بهتر است از اين روغن ها براي ماساژ استفاده شود. ضمنا استفاده از روغن بچه بهترين روش براي تميز کردن قسمت‌هايي از پوست کودک است که با پوشک تماس دارد.
چرب‌کننده‌هاي پوست کودک
کرم بچه يکي ديگر از چرب کننده‌هاي خوب است. اين کرم حاوي لانولين است که با پوست کودک سازگار است و از پوسته پوسته شدن سطح پوست و قسمت‌هايي از بدن که داراي چين و چروک است، جلوگيري مي‌کند. همچنين براي پيشگيري از سوزش ناشي از ادرار مورد استفاده قرار مي‌گيرد .
وازلين نيز مانند کرم براي محافظت از پوست کودک و نرم کردن آن به کار مي‌رود.
منبع: تبيان