خرید لباس نوزاد، نکات ضروری

ني‌ني‌ها به دنيا مي‌آيند و مثل يک آدم گنده به کلي وسيله نياز دارند. از شيشه شير و ظرف غذا و لوازم بهداشتي بگيريد تا کمد و رختخواب و کالسکه و صندلي و از همه مهم‌تر لباس. سيسموني

چقدر لباس؟
بچه که زبان ندارد که بگويد سردش است يا نه. همين سوال هميشه مادران جوان را گيج مي‌کند. براي فهميدن اين‌که آيا لباس نوزاد کافي است يا نه، به جاي استفاده از دماسنج و اين جور راه‌هاي سخت، به خودتان نگاه کنيد. پزشکان کودکان توصيه مي‌کنند لباس نوزاد هميشه يک لايه از لباس پدر و مادر بيشتر داشته باشد. نگاه کنيد ببينيد چقدر لباس تن‌تان است و آيا در آن لباس راحت هستيد يا نه. اگر راحتيد، همان لباس را به اضافه يک لايه به نوزاد بپوشانيد. مثلا اگر يک پيراهن تن‌تان است و گرمتان نيست، يک پيراهن به اضافه يک زيرپوش تن نوزاد کنيد و اگر زير پوش و پيراهن پوشيده‌ايد، يک لباس آستين بلند به لباس نوزاد اضافه کنيد.

چند تا بخريم؟
شما به ? يا ? دست لباس براي نوزاد نياز خواهيد داشت. نوزاد به سرعت بزرگ مي‌شود و تجربه نشان داده خيلي از مادرها حتي فرصت يک بار پوشاندن لباس‌هايي که خريده‌اند را به نوزاد پيدا نخواهند کرد. پس در خريد لباس هول نشويد و همان تعدادي را که نياز داريد، بخريد. کوچولوي شما هميشه با شما هست و مي‌توانيد تا چند سال آينده هر چقدر مي‌خواهيد برايش لباس‌هاي بامزه بخريد. در دوره نوزادي راحتي لباس از زيبايي آن مهم‌تر است.

گول ظواهر را نخوريد
فقط نخي: اين دو کلمه را به ياد داشته باشيد. لباس نوزاد بايد حتما نخي باشد چون پوست لطيف تن او احتمال دارد به الياف پلاستيکي يا مصنوعي ديگر حساسيت نشان دهد. به علاوه ممکن است در اثر تعرق پوست او عرق سوز شود. پس در انتخاب لباس مخصوصا لباس‌هاي زير که مستقيم با تن نوزاد در ارتباط هستند صرفه جويي و سليقه و رنگ را کنار بگذاريد و فقط به انتخاب جنس خوب فکر کنيد. نگران نباشيد.

براي لباس‌هاي رويي مي‌توانيد تا دلتان مي‌خواهد لباس‌هاي بامزه و رنگي را انتخاب کنيد. برچسبي روي لباس‌ها هست که مشخصات پارچه لباس روي آن نوشته شده. يکي از اين مشخصات درصد کتان است. لباس نوزاد يا بايد ??? درصد کتان باشد يا درصد بالايي از آن را داشته باشد. توجه کنيد، حتما قبل از لباس پوشاندن به نوزاد، لباس را يک‌بار بشوييد.

چه رنگي؟
علاوه‌بر اينکه لباس نوزاد بايد رنگ شاد داشته باشد اما بهتر است رنگ شاد روشن را انتخاب کنيد تا آلودگي و کثيفي روي آن خوب معلوم شود. رنگ‌هاي تند نوزاد را کلافه خواهد کرد. رنگ‌هايي مثل سبزروشن، ليمويي، صورتي، آبي و سفيد رنگ‌هاي مناسب براي لباس نوزاد هستند.

دکمه ممنوع
مدل لباس نوزاد هم از آن چيزهايي است که انتخاب نادرست آن براي‌تان دردسر درست خواهد کرد. براي انتخاب درست مدل لباس بايد به هر بخش لباس دقت کنيد.

يقه: سر نوزاد به نسبت تنش بزرگ است. در نتيجه يقه لباس نوزاد بايد آنقدر بزرگ باشد که راحت از سرش رد شود. يقه‌هايي که روي هم مي‌آيند مناسب‌ترين يقه‌ها هستند. بهتر است از يقه‌هايي که دکمه يا چسب دارند استفاده نکنيد چون گردن نوزاد را آزار خواهند داد. مگر اينکه لباس دکمه کوچکي روي شانه داشته باشد.

دکمه يا زيپ: دکمه يا زيپ يا وسايل تزئيني روي لباس، نوزاد را آزار خواهد داد. مخصوصا اگر اين دکمه يا زيپ در پشت لباس باشد. سعي کنيد از اين لباس‌ها تا آنجا که ممکن است استفاه نکنيد و اگر لباس دکمه‌دار انتخاب مي‌کنيد، اين دکمه در جلوي لباس باشد.

خشتک: لباس سرهمي بهترين لباس براي نوزاد است چون بغل کردن او راحت خواهد بود و با هر باز گذاشتن و برداشتن بلوز از شلوارش بيرون نخواهد آمد. اما چون مرتب نوزاد را عوض مي‌کنيد، بهتر است از سرهمي‌هايي استفاده کنيد که در ناحيه فاق دکمه داشته باشند تا براي هر بار عوض کردن مجبور نشويد لباس نوزاد را از تنش درآوريد.

چقدر کوچولو؟
لباس تنگ به تن نوزاد مي‌چسبد و او را اذيت خواهد کرد. لباس گشاد هم به او آويزان مي‌شود و علاوه بر اين‌که جلوي حرکت نوزاد را مي‌گيرد، موقع در آغوش گرفتن شما را اذيت خواهد کرد. پس لباسي انتخاب کنيد که درست اندازه نوزاد باشد. آستين لباس بايد گشاد و راحت باشد. لباس‌هايي که آستين آن‌ها کشبافت‌هاي سفت دارد نوزاد را آزار خواهند داد.
منبع: ني ني بان 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون