خرید سیسمونی، چند نکته خواندنی

لباس نوزاد
لباس نوزاد بايد نرم و راحت باشد و هيچ‌گونه دگمه يا درز آزار دهنده‌اي نداشته باشد.
لباسي را انتخاب کنيد که دگمه‌هاي آن به‌راحتي باز شود، چون بايد لباس‌هاي نوزاد را چندين بار در روز عوض کنيد و همچنين تعويض پوشک او اينگونه آسانتر صورت مي‌پذيرد.
لباسهايي انتخاب کنيد که از الياف نرم بافته شده باشند و در ناحيه‌ي يقه و مچ‌هاي دست و پاي آن از کش‌دوزي و يا کشبافتهاي سفت و محکم استفاده نشده باشد.
درزهاي لباس نوزاد را بررسي نماييد، بايد پاک دوزي شده باشند تا زبر و خراش دهنده نباشند.
به سايز لباس نوزاد توجه ويژه‌اي داشته باشيد و از پوشاندن لباس‌هايي که جذب و تنگ است خودداري كنيد کودک شما خيلي سريع رشد مي‌کند و اندازه‌هاي او تغيير مي‌کند؛ بنابراين آزادي و راحتي کودکتان را فراموش نکنيد.
لباس نوزادتان را طوري انتخاب کنيد و به او بپوشانيد که عرق نکند. از گرم نگه‌داشتن بيش از حد نوزادتان با لباس خودداري کرده و به دماي اتاق و دماي بدن نوزادتان توجه كنيد. سيسموني
از پوشاندن و گرم کردن زيادي نوزاد به‌فرض سرماخوردگي خودداري کنيد.

کفش نوزاد
پس از يک سالگي که کودکان راه رفتن را شروع مي‌کنند توصيه مي‌شود تا ?،? ماه اول فقط از کفش‌هايي که جنبه محافظتي دارند، استفاده شود تا مقداري تکامل راه رفتن بيشتر شود، ولي بعد از اين مدت از کفش‌هايي که کف بيروني و ديواره‌هاي جانبي نسبتا محکمي دارند، استفاده شود تا اجازه ندهد پاها يا انگشتان هنگام راه رفتن به هر سويي منحرف شوند و توصيه مي‌شود کفش‌هايي که کف داخلي آنها مختصري برجسته يا به‌عبارت ديگر قوس‌دار است انتخاب كنيد و پاشنه کفش بايد حدود ?تا ?/? سانتي‌متر باشد.

شيشه شير
بيشتر سرشيشه ها از جنس سيليکون يا لاتکس در اشکال گوناگون است. سوراخ سر شيشه ها نيز بزرگ يا کوچک است تا سرعت خروج مايعات از آنها متغير باشد.
شما مي توانيد چند سرشيشه را امتحان كنيد تا ببينيد نوزادتان کدام يک را بيشتر دوست دارد. سوراخ سرشيشه ها را مرتب چک کنيد تا ترک نداشته باشد و راه آن مسدود نباشد. سرشيشه هايي را که تغيير رنگ داده يا پاره شده تعويض كنيد چون ريسک اختناق را افزايش مي دهد. قبل از استفاده از شيشه هاي شير يا سرشيشه ها براي بار اول حتما آنها را در قابلمه آب جوش به مدت ? دقيقه بجوشانيد و استرليزه کنيد. پس از آن، هر بار پس از استفاده شيشه ها و سرشيشه ها را با آب گرم و ماده شوينده مناسب بشوييد. به نوزاد تنها شير مادر يا شير خشک را در شيشه دهيد، نه آب يا آبميوه. شير خشک را طبق دستوري که، روي آن نوشته شده است مخلوط کنيد. افزودن آب زياد به آن باعث رقيق شدن شير خشک و تغذيه ناکافي نوزاد مي شود. افزودن آب کم هم باعث غليظ بودن آن مي شود و براي معده و کليه نوزادتان مناسب نيست.

تخت کودک
جنس تختي كه انتخاب مي كنيد بايد با دكوراسيون كل اتاق همخواني داشته باشد. به اين ترتيب كه مثلا اگر اتاق سنتي است، تخت چوبي مناسب تر است. به هر حال بايد تختي را انتخاب كنيد كه با ساير مبلمان اتاق كودك همخواني داشته باشد. انواع فلزي، تركيب چوب و فلز و پلاستيك فشرده نيز در بازار موجود است كه بنا به سليقه مي توانيد محبوب‌ترين را انتخاب كنيد.

کالسکه
اطمينان حاصل کنيد که کف کالسکه به اندازه کافي پهن است تا از چپه‌شدن آن جلوگيري کند.
دنبال کمربندها و تسمه‌هاي ايمني باشيد که به طور محکم به چارچوب کالسکه بسته شوند.
کاربرد سگگ‌هاي کمربند ايمني بايد ساده باشد.
اطمينان حاصل کنيد که چرخ‌هاي کالسکه را مي‌توان به طور ايمن با ترمزهايش قفل کرد.
اطمينان يابيد که شکاف‌هايي که پاهاي نوزاد را از آن رد مي‌کنيد، هنگامي که کالسکه را براي حمل نوزاد استفاده مي‌کنيد،‌ قابل بسته‌شدن هستند. 

منبع: ني ني بان