جوجو می خواد بیاد

آمدنش کم و بيش 9 ماه طول مي کشد. در اين روزگار که اکثرا به يکي دوتا بچه اکتفا مي کنند و خانواده ها از هم دور هستند و والدين جوان کمتر از راهنمايي هاي بزرگان استفاده مي کنند، بد نيست که گذري به آداب و رسوم کوچولو دار شدن داشته باشيم.
بچه دار شدن آداب و رسوم مختلفي در ايران دارد، اما شايد يکي از نام آشناترين اين رسوم خريد سيسموني باشد که دقيقا معلوم نيست قدمت آن در ايران به چه سالي بر مي گردد.

طبق رسم و رسومات ايراني، سيسموني يا همان وسايل کودک تازه به دنيا آمده را خانواده عروس مي خرند و اين رسم هم معمولا فقط براي بچه اول خانواده اجرا مي شود. در قديم سيسموني را بعد از ماه ششم و معمولا در ماههاي فرد حاملگي و اغلب در ماه هفتم مي فرستادند. امروزه با توجه به سنگين بودن قيمت ها و توقعات، بيچاره والدين عروس که پس از تهيّه ي جهيزيه، بايد توان خريداري يک سيمسوني سنگين، همراه با وسايل اضافي و تشريفاتي را هم داشته باشند! واقعا چند درصد وسايل خريداري شده براي نوزاد، اصلا استفاده نشده و چند درصد آنها مورد نياز است؟ توصيه مي شود، وسايل کلي با سادگي و زيبايي توسط خانواده عروس تهيه شود و سپس بقيه وسايل کودک، توسّط پدر و مادر نوزاد به تدريج و به روز و با ميل و سليقه ي خود آن ها تهيه شود ، در اين صورت خريد لوازم اضافي هم صورت نمي پذيرد.

هديه دادن
بعد از تولد نوزاد، اطرافيان هداياي را به مادر و نوزاد تقديم مي کنند، در اين مورد بهتر است از هدايايي که جنبه ي تشريفاتي دارد پرهيز شود، اگر قرار است هدايا اسباب بازي باشد دقت کنيد مناسب با روح لطيف کودک انتخاب شود، از خريدن اسباب بازي هايي که داراي موسيقي مخل آرامش ، خطرناک و داراي تکه هاي ريز است خودداري کنيد، اگر هم لباس تهيه مي کنيد، توجه به فصلي که کودک مي خواهد آن را بپوشد ضروري است، مثلا اگر کودک در ماه فروردين به دنيا آمده ، لباس 5 ماهگي او بايد تابستانه و لباس 9 ماهگيش بايد زمستانه و کلفت باشد، البته مادر خود مي داند که فرزندي که به دنيا آورده، بهترين هديه از طرف خداوند است و توقع از اطرافيان، چيزي جز ناشکري از لطف خدا نمي باشد.
در مقابل فشارهاي بيجا از طرف اطرافيان با برخورد مناسب و محترمانه مقاومت کنيد و از تجربيات خوب هم استفاده کنيد. در نظر داشته باشيد آنها هم خانواده ي نوزاد محسوب مي شوند و او را دوست دارند و در آينده، پناهگاه وي خواهند شد
اذان و اقامه
گوش قبل از تولّد در رحم مادر صداهاي اطراف خود را مي شنود و بعد از تولد، اولين عضو است که کار خود را شروع مي کند.دين مبين اسلام براي گوش جايگاه ويژه اي قائل شده، گوش در همان لحظات اول ولادت مي شنود و مغز، مطالب شنيده شده را در خود حفظ مي کند.
گفتن اذان در گوش راست و اقامه در گوش چپ نوزاد، آواي توحيد، نبوّت، امامت و زمزمه ي شتاب به سوي فلاح و نماز، گوش کودک را نوازش مي دهد و زندگي و حيات او را با اين واقعيات آغاز و با آن ختم مي کند.

عقيقه
عقيقه از سنت هاي برجسته اسلامي هنگام تولد نوزاد به شمار مي رود که ضامن سلامت او از خطرها و آسيب ها مي باشد.
امروزه با کمال تأسف ديده مي شود که هرگاه چراغ خانه اي با تولد نوزادي روشن مي شود انواع و اقسام زياده روي هاي اقتصادي صورت مي گيرد و پدر و مادر از ماه ها پيش از تولد نوزاد به فکر آراستن اتاق وي با خريدهاي سنگين و فراهم ساختن سيسموني هاي گران قيمت و گونه هاي مختلف لباس، اسباب بازي، لوازم خواب، وسايل اتاق کودک و... هستند، اما از انجام يک قرباني با هزينه اي که گاه يک دهم ديگر مخارج جانبي و تجملاتي است شانه خالي مي کنند.
امام صادق (عليه السلام) فرمودند: "هرگاه کودکي زاده شد براي او عقيقه کنيد؛ سر او را بتراشيد و هم وزن موي او نقره صدقه بدهيد." عقيقه را تا پايان عمر نيز مي توان انجام داد کساني که قدرت مالي ندارند، هر گاه توانستند آن را انجام دهند.
نوزاد
ديدن نوزاد
همه نوزاد تازه به دنيا آمده را دوست دارند، اما وي به سان گل لطيفي است که با کوچکترين نسيمي مي شکند، بهتر است ديدن نوزاد را حداقل تا ده روز پس از به دنيا آمدنش به تاخير بيندازيد، تا هم حال مادر به بهبود رود و هم نوزاد جان گرفته باشد.
پزشکان توصيه مي کنند، اکيدا از بوسيدن نوزاد خودداري کنيد، شايد بيمار نباشيد، اما از کجا مي دانيد که ناقل بيماري هم نيستيد؟

چله
بعد از زايمان بهترين مراقب براي دختر، مادر اوست، اين مراقبت ها که رسم است تا چهلم نوزاد، انجام شود، براي برخي از پدران جوان سخت و طاقت فرساست، آنها دوست دارند که همسر و فرزندشان زودتر زندگي عادي را از سر گيرند، اما بايد گفت براي شروع زندگي روزمره زياد عجله نکنيد، اجازه دهيد مادر جوان بهبود پيدا کرده و روش نگهداري از کودک را از مادرش به خوبي فرا بگيرد، بهتر است که پدر جوان در کنار مادر همسر خود و مادر خودش، به بهبود حال همسرش کمک کند، همينطور افسردگي پس از زايمان نکته ي مهمي است که توجه همه ي پدران جوان را به آن جلب مي کنم.
منبع: تبيان