توصیه های خانگی به والدینی که منتظر تولد فرزندشان هستند

سيسموني - بچه دار شدن يک تجربه هيجان انگيز است. بيشتر والديني که قرار است به زودي طعم شيرين پدر يا مادر شدن را تجربه کنند، دوران شيرين و پرهيجاني را مي گذرانند و خودشان را براي نگهداري از نوزاد آماده مي کنند اما نبايد آماده کردن خانه را فراموش کرد. آماده کردن خانه براي ورود يک نوزاد کار چندان مشکلي نيست اما متاسفانه گاهي مورد بي توجهي قرار مي گيرد. با اختصاص دادن مقدار کمي زمان و بودجه مي توانيد مطمئن شويد کودکتان به محيطي سالم و ايمن پا خواهد گذاشت...

?) شما نوزادتان را يکي، دو روز پس از تولد به خانه مي آوريد و لازم است در خانه تغييراتي بدهيد. بهتر است پيش از تولد نوزادتان اين کارها را انجام دهيد تا در روز به يادماندني تولد نوزاد که استرس زيادي هم خواهيد داشت، کارها آماده باشد و نوزادتان پا به محيطي سالم و امن بگذارد. در ضمن، زمان دقيق زايمان نيز نامشخص است و بعضي بچه ها زودتر از موعد به دنيا مي آيند. به همين خاطر، بايد زودتر دست به کار شويد و خانه را براي ورود عضو جديد خانواده آماده کنيد.

?) يک خانه تکاني انجام دهيد و همه جاي خانه را تميز کنيد. پنجره ها را پاک کنيد و ديوارها را بشوييد. بهتر است اين کار را پيش از بارداري انجام دهيد. خانم هاي باردار نبايد کارهاي سنگين انجام دهند. اگر پيش از بارداري اين کار را انجام نداده ايد، براي تميز کردن خانه از ديگران کمک بگيريد. اگر باردار هستيد بهتر است صبر کنيد تا تهوع، خستگي و بي حالي ?ماهه اول بگذرد و در ?ماهه دوم اين کار را انجام دهيد. ماه هاي آخر، استرس مادر بيشتر مي شود و نبايد کارهاي سنگين و تغييرات زياد در خانه انجام شود. سعي کنيد همه کارها تا پيش از ماه آخر انجام گيرد تا مادر آرامش بيشتري داشته باشد.?) نوزادان اغلب در سطوح پايين و روي زمين يا تخت هستند و تعداد تنفسشان هم زياد است. بنابراين تميز کردن اين سطوح را فراموش نکنيد. مبلمان را جا به جا کنيد و گرد و خاک زيرشان را پاک کنيد. بهتر است فرش ها را بشوييد يا حداقل گرد و خاکشان را بگيريد و چند ساعتي زير نور آفتاب قرار دهيد. ملافه هاي تخت خواب را تنها با مواد شوينده و بدون استفاده از مواد نرم کننده و ضدعفوني کننده بشوييد و بگذاريد زير نور شفابخش خورشيد خشک شوند. گرد و خاک زير تخت خواب را پاک کنيد.

?) هنگام خانه تکاني تا جاي ممکن از مواد سفيدکننده و ضدعفوني کننده استفاده نکنيد و با آب و پودر و مايع شوينده، اين کار را انجام دهيد.

?) هنگام خريد محصولات خانگي، اطلاعات روي برچسب را بخوانيد و کم خطرترترين ماده را انتخاب کنيد. همه شوينده ها و پاک کننده ها يکسان نيستند. برخي محرک تر و برخي کم خطرترند. پس از استفاده، درب ظروف را ببنديد تا بخارهاي آن در خانه پخش نشود.

?) براي از بين بردن حشرات از راه هاي طبيعي مانند نصب توري روي پنجره ها و گرفتن درزها و ترک هاي ديوار استفاده کنيد و براي اين کار از سموم و حشره کش ها استفاده نکنيد.

?) رسم است که هنگام ورود نوزاد به خانه اسفند دود مي کنند. بهتر است از ديگران بخواهيد اين کار را تنها در حياط و بيرون آپارتمان انجام دهند؛ چون نوزادان ريه هاي کوچک و حساسي دادند و دود اسفند در محيط داخل آپارتمان ممکن است آزارشان بدهد.

?) يک دستگاه تصفيه کننده هوا در خانه داشته باشيد. استفاده از يک دستگاه تصفيه هوا در محيطي که نوزاد قرار است آنجا بخوابد و استراحت کند، مي تواند کمک کننده باشد.?) سراغ گلدان ها برويد. گياهان خانگي به دليل داشتن خاک مرطوب، محل مناسبي براي رشد ميکروب ها و تخم ريزي حشراتي مانند پشه هستند. برخي گياهان هم سمي هستند و کودکان در سنين نوپايي ممکن است آنها را خورده و مسموم شوند. نگهداري از گياهان و وجود گلدان در خانه هايي که کودک در آن زندگي مي کند توصيه نمي شود.


??) خيلي ها تنها اتاق نوزاد را آماده مي کنند اما نوزادان نياز به مراقبت بيشتري دارند و امن ترين و مطمئن ترين جا براي آنها اتاق خود پدر و مادر است. بنابراين لازم است اتاق خوابتان را براي ورود نوزاد آماده کنيد. جاي مناسبي براي خوابيدن نوزاد در نظر بگيريد. براي اين کار مي توانيد از گهواره ها و تخت هاي فلزي متحرک کوچک استفاده کنيد يا کالسکه نوزاد را که در ماه هاي اول در بيرون خانه استفاده نمي شود در حالت خوابيده تنظيم کرده و آن را کنار تخت خواب خودتان قرار دهيد.??) از چند هفته پيش از زايمان، روي تشکتان يک لايه پلاستيک و حوله قرار دهيد؛ زيرا در اواخر بارداري، احتمال پاره شدن کيسه آب و پس از زايمان هم احتمال خون ريزي وجود دارد. يک پلاستيک و چند حوله هم براي وقتي که از بيمارستان تا خانه در ماشين هستيد لازم است.

??) صندلي کودک براي آوردن نوزاد از بيمارستان به خانه را فراموش نکنيد. کودک شما هميشه بايد در صندلي کودک در خودرو بنشيند. اين شامل همان اولين باري که از بيمارستان به خانه مي آييد هم مي شود. بهترين جاي قرار دادن صندلي کودک، قسمت وسط صندلي عقب خودرو رو به بيرون است. هيچ وقت کودک را در صندلي جلوي خودرو قرار ندهيد؛ به ويژه اگر خودرويتان مجهز به سيستم ايربگ است. اگر از صندلي ماشين دست دوم استفاده مي کنيد، به تاريخ درج شده روي برچسب آن که زمان مناسب استفاده را پيشنهاد کرده، توجه داشته باشيد.