تهیه اولین لباس های نوزاد

تهيه سيسموني براي نوزاد از مهمترين و لذت بخش ترين بخش بارداري است که در اين مطلب راهنمايي هايي در اين زمينه براي مادران آورده ايم.
در سال نخست، نوزادان چه وسايلي نياز دارند؟ در اين مطلب، فهرستي از وسايلي را نام برده ايم که کودکان براي پوشاک، رشد، تغذيه و داشتن محيط امن و آرام براي خواب خود در يک سال نخست نياز دارند.
پوشاک
لباس نوزادان اصولا در اندازه هاي تازه متولد شده، سه ماهه، ? ماهه، ? ماهه و ?? ماهه عرضه مي شوند. برخي از کودکان به اندازه تازه متولد شده نياز ندارند زيرا جثه آنها بزرگ است و از همان ابتدا بايد لباس سه ماهگي تن آنها کرد. اما از آنجا که حدس زدن اين مساله پيش از تولد آسان نيست، بهتر است از همه اندازه ها چند دست داشته باشيد. نوزادان بسيار سريع رشد مي کنند، بنابراين سعي کنيد اندازه هاي بزرگ تر را نيز خريداري کنيد و داشته باشيد.
براي پوشش روزانه آنها بايد لباس هاي راحت و آزاد بخريد. به دنبال لباس هاي نرم، گشاد و مقاوم باشيد تا فرزند شما در آن احساس راحتي داشته باشد و بتواند آزادانه حرکت کند و در شست و شوهاي مداوم سريع از بين نرود.
آيا لازم است لباس ارگانيک تهيه کنيد؟ اين لباس ها اصولا عاري از هر گونه مواد شيمياي يا رنگ هاي مضر هستند و قيمت هاي مناسبي نيز دارند. اما هر نوع لباسي که انتخاب مي کنيد، سعي کنيد آن را با مواد شوينده و نرم کننده هايي که مناسب لباس کودک هستند شست و شو دهيد تا موجب خارش و ناراحتي هاي پوستي کودک نشود.
در اينجا وسايل ضروري که نياز داريد را نام برده ايم. تعداد آنها براي يک دوره سه ماهه است و پس از آن دوباره بايد به مقدار موارد ذکر شده اضافه کنيد.
لباس يکسره (? تا ? عدد): برخي از اين لباس ها، پيژامه هاي راحتي براي خواب و بازي کودکان است و از آنجا که کودکان در هفته ها و ماه هاي اول تولد زياد مي خوابند، اين نوع لباس ها بسيار راحت و مناسب هستند. به دنبال لباس هاي يکسره اي باشيد که در جلو دکمه يا زيپ دارند. اين مساله کمک مي کند تا هنگام تعويض لباس کودک، آن را از سر او بيرون نياوريد. در ضمن، هنگام خريد به اين نکته که لباس از پايين نيز به راحتي باز شود – براي تعويض پوشک -، توجه کنيد.
تي شرت (? تا ? عدد): به دنبال تي شرت يا بلوزهايي باشيد که يقه باز يا دکمه دار دارند تا بتوانيد به راحتي آنها را از سر کودک، تن او کنيد. بيشتر والدين به خريد لباس هايي که بلند هستند و روي شکم و پوشک کودک را به خوبي مي پوشاند و در زير پاي آن دکمه دارد، بيشتر تمايل دارند.
ساق پا يا شلوارک هاي راحتي (? تا ? عدد): لباس هايي که از هم جدا هستند اين مزيت را دارند تا هنگام کثيف شدن هر کدام، فقط همان تکه را عوض کنيد و به تعويض کل لباس هاي کودک مجبور نباشيد. به دنبال زيرشلواري هاي استرچ باشيد تا به خوبي شکم و پوشک کودک را پوشش دهد و با اضافه شدن وزن او نيز همچنان اندازه اش باشد.
لباس هاي رويي (? عدد): پليورر، ژاکت پشمي و سوئيشرت هايي که زيپ دارند را راحت تر مي توان تن کودک پوشاند و از تن او در آورد. بسياري از کودکان دوست ندارند لباس هايي با يقه هاي تنگ را از سر آنها تنشان کنيد.
لباسهايي با اندازه بزرگ تر و سرآستين هاي بزرگ بخريد تا مجبور به کشمکش و تقلا براي پوشاندن آنها نباشيد. لباس هاي کلاه دارد و کلاه نيز براي کودکان در اين سن بسيار لازم است. هنگامي که هوا سرد بود مي توانيد به راحتي از اين کلاه براي پوشاندن سر فرزند خود استفاده کنيد.
منبع: دکتر سلام