تفاوت دوربین تحت شبکه IP و آنالوگ

در اين مقاله به بررسي نقاط قوت و ضعف دو سيستم نظارت تصويري بر پايه آنالوگ و تحت شبکه و آموزش دوربين مدار بسته مي پردازيم تا به جمع بندي مناسبي براي راهنمايي شما به انتخاب آگاهانه بين اين دو سيستم برسيماين روزها اخبار صنعت CCTV پر شده از صحبت درباره تسخير بازار توسط دوربين هاي تحت شبکه آي پي (اينترنت پروتکل)! و گزارش هايي از نابودي زودرس دوربين هاي آنالوگ ! در حالي که برخي از دوربين هاي آي پي (يا دوربين هاي تحت شبکه که گاهي به اين نام هم خوانده مي شوند) مي توانند تصاوير با وضوح بالايي ارائه دهند، دوربين هاي مداربسته آنالوگ همچنان بازده بيشتر، هزينه کمتر و کارائي قابل اطميناني ارائه مي دهند. قبل از تصميم گيري در مورد انتخاب دوربين هاي تحت شبکه آي پي در مقابل دوربين هاي مداربسته آنالوگ ، اول بهتر است بدانيد که دوربين هاي تحت شبکه آي پي دقيقاً چه چيزي هستند و چه نيستند
يکي از مواردي که امروزه هر مجري پروژه‌هاي نظارت تصويري در ابتداي امر با آن روبروست مقايسه دوربين تحت شبکه و دوربين آنالوگ است. زير ساخت مورد نياز، امکانات و هزينه دوربين تحت شبکه و دوربين آنالوگ تفاوت زيادي با هم دارد. در اين مقاله با مرور بر ده نکته مهم نشان مي‌دهيم که چرا در سال‌هاي اخير در مقايسه دوربين تحت شبکه IP و دوربين آنالوگ رويکرد جهاني به نفع دوربين تحت شبکه در حال تغيير است.

1- دقت تصوير زياد:
معمولا دوربين تحت شبکه IP محدوديت کيفيت تصاوير دوربين‌هاي آنالوگ را ندارد. يک دوربين 5 مگاپيکسلي IP قادر به ارائه‌ي تصويري 10 برابر بزرگتر نسبت به يک دوربين آنالوگ با کيفيت4CIF است.
حداکثر دقت تصوير (رزولوشن) يک دوربين آنالوگ 704*480 پيکسل است در حالي که امروزه ارائه يک دوربين تحت شبکه IP با دقتي تا 29 مگاپيکسل نيز ممکن شده است. بر خلاف تصور افرادي که اين کيفيت مضاعف را تنها در بهبود رزولوشن تصوير مي‌بينند، لازم به ذکر است که اين کيفيت بالا در واقع بيانگر قابليت تصويربرداري از يک محدوده‌ي وسيعتر را نشان مي‌دهد که خود موجب کاهش نياز به تعداد دوربين هاي زيادتر خواهد گرديد.
همانگونه که در تصويردوم بالا مشاهده مي کنيد، دوربين 5 مگاپيکسلي نسبت به دوربين‌هاي با رزولوشن پايين‌تر آنالوگ، قابليت تصويربرداري از فضايي بزرگتر را دارد.
همچنين در دو تصوير بالا مي توانيد مشاهده کنيد که در صورت استفاده از دوربين تحت شبکه IP با دقت تصوير 2 مگاپيکسلي به جاي دوربين‌هاي آنالوگ 600TVL مي‌توان با تعداد بسيار کمتري از دوربين‌ها، فضاي مورد نظر را پوشش داد. در اين تصوير از 8 دوربين تحت شبکهIP با دقت 2 مگاپيکسل به جاي 32 دوربين آنالوگ با دقت 600TVL استفاده شده است.

2- سهولت نصب و راه اندازي:
در صورتي که در مکان مشتري، پيشاپيش زيرساخت شبکه وجود داشته باشد دوربين‌هاي تحت شبکه IP را مي‌توان به راحتي به شبکه موجود در آن مکان متصل کرد البته به شرط آنکه ترافيک توليدي دوربين‌هاي تحت شبکه IP ما اخلالي درترافيک ساير رايانه‌هاي موجود در شبکه ايجاد نکند در غير اين صورت بايد به فکر ايجاد يک شبکه مستقل براي دوربين‌هاي تحت شبکه IP خود بود. در صورت بکار بردن تجهيزات لازم، دوربين‌هاي تحت شبکه IP براي ارسال اطلاعات و تصوير و تغذيه تنها به يک کابل شبکه احتياج خواهند داشت. در صورت استفاده از دوربين‌هاي تحت شبکه IP وايرلس، سهولت نصب و راه‌اندازي به نهايت خود مي‌رسد.
بايد توجه داشت يکي از خصوصيات عالي دوربين هاي تحت شبکه IP اينست که مي‌توان از راه دور و از طريق تنها يک کابل شبکه (يا يک لينک وايرلس) هم تصاوير آنها را دريافت کرد و هم اينکه آنها را راهبري کرد. منظور ما از راهبري در اينجا اعمال تنظيماتي از قبيل تغيير بزرگنمايي تصوير، تنظيم فوکوس يا چرخش زاويه ديد دوربين در راستاي افقي يا عمودي (يا هر دو به صورت همزمان) است. در حالي که براي انجام اين امور در يک دوربين آنالوگ نياز به سيم‌کشي يک رشته کابل اضافي علاوه بر کابل کواکسيال مورد نياز براي انتقال تصوير است.

3- ديجيتال بودن کامل:

برخلاف تصاوير دوربين‌هاي آنالوگ، تصاوير دوربين‌ تحت شبکه IP پس از انتقال در فواصل دور يا تبديل کردن آنها به فرمت‌هاي ديگر دچار افت کيفيت نمي‌شوند. يک دوربين تحت شبکه مي تواند استريم‌هاي (کانال‌هاي) متفاوتي براي مشاهده و يا ضبط تصاوير ارائه دهد. همچنين يک دوربين تحت شبکه IP مي‌تواند قسمت خاصي از يک تصوير را انتخاب کند و آنرا انتقال دهد تا پهناي باند و حجم ضبط کمتري مصرف شود. انتقال بخشي از تصوير به جاي کل آن مي‌تواند پهناي باند کمتري اشغال کند.

4- هوشمندي دوربين‌هاي تحت شبکه IP
دوربين‌هاي تحت شبکهIP مي توانند علاوه بر ارائه‌ي تصوير امکانات بيشتري ارائه کنند. هوش گنجانده شده در دوربين‌هاي تحت شبکه IP مرغوب مي‌تواند فشاري که بر اپراتور وارد مي‌شود را تا حد زيادي کاهش دهد، اطلاعات مهم کاري را منتقل کند و بهره وري سيستم نظارت تصويري را افزايش دهد.
با فعال کردن قابليت تشخيص حرکت (motion detection)، اين دوربين‌ها مي‌توانند هر اتفاقي در صحنه را بصورت خيلي سريع تشخيص و گزارش دهند. حتا سيستم اخطاري داخل دوربين‌هاي IP تعبيه مي‌شود که در صورت مختل شدن عملکرد دوربين به سرعت اعلام خطر مي‌کنند.
قابليت مفيد ديگر دوربين‌هاي تحت شبکه IPي مرغوب امکان تشخيص مسير حرکت (auto tracking) است. اين قابليت مي‌تواند مسيري مجازي از حرکت تمام اجزاي متحرک تصوير ترسيم کند تا بتوان هر رويدادي را به راحتي دنبال کرد.
قابليت‌هاي دوربين هاي تحت شبکه IP مي تواند با اضافه کردن امکانات ديگر افزايش يابد.

5- يکپارچگي کامل دوربين تحت شبکه:
يک دوربين تحت شبکه IP مي‌تواند برق تغذيه دوربين، تصوير، صدا، کنترل PTZ و ورودي و خروجي ها را از طريق يک کابل منتقل کند. اين امر به معناي کاهش هزينه‌ها، افزايش کاربري و ايجاد پتانسيل وسيع يکپارچگي است.
در يک دوربين اسپيد دام آنالوگ، نيازمند کابلي مجزا براي کنترل چرخش و زوم دوربين خواهيم بود. اگر به ضبط صدا هم نياز داشته باشيم بايد يک کابل ديگر هم بکشيم. کشيدن اين کابل‌ها علاوه بر دو کابل تصوير و تغذيه دوربين آنالوگ، هزينه‌هاي زيرساخت نصب دوربين را بسيار افزايش مي‌دهند.
علاوه بر هزينه‌هاي زيرساخت کمتر دوربين‌هاي تحت شبکه IP، اين دوربين‌ها قابليت يکپارچه‌سازي بيشتري نيز دارند. با بهره‌گيري از پورت‌هاي ورودي و خروجي اين دوربين‌ها، مي‌توان اموري از قبيل کنترل تردد و باز و بسته شدن گيت‌ها را حتا بدون نياز به حضور اپراتور انجام داد. همچنين با استفاده از قابليت پخش صداي دو طرفه، اپراتور مي تواند با شخصي که در تصوير ديده مي شود صحبت کند. علاوه بر اين يک دوربين تحت شبکه IP مي‌تواند با تشخيص صدا، اخطار خاصي را ارسال يا عمليات ضبط کردن را شروع کند.

6- امنيت در مشاهده تصاوير:
دوربين‌هاي تحت شبکه IP مي توانند قابليت دسترسي‌هاي مختلف با رمزگذاري را ارائه دهند. اين امر بدين معناست که مي‌توان مشخص کرد چه کسي بتواند کدام تصاوير را مانيتور کند. بدين‌ترتيب تصاوير شما از هر نظر امن خواهند ماند.
تصاوير دوربين‌هاي آنلوگ اصلا امن نيستند. بدليل عدم رمزگذاري يا روشي براي تشخيص هويت، تصاوير دوربين‌هاي آنالوگ را براحتي مي‌شود سرقت کرد يا حتي تغيير داد يا جابجا نمود. علاوه بر رمزگذاري HTTPS و پشتيباني VPN، دوربين‌هاي IP مي‌توانند از فيلترهايي از قبيل IP Address و IEEE 802.1x براي کنترل در نحوه دسترسي به تصاوير استفاده کنند.

7- حرکت شفاف:
در دوربين‌هاي تحت شبکه IP مشکلات اسکن Interlace را ديگر نداريم . با استفاده از سيستم اسکن Progressive ، کل تصوير در يک لحظه برداشت شده و در نتيجه يک تصوير با کيفيت عالي بدست مي‌آيد.
تمام دوربين‌ها تصاوير را بصورت خطوط برداشت مي‌کنند. بيشتر دوربين هاي آنالوگ از سيستم Interlace براي اسکن تصاوير استفاده مي کنند. اين بدان معني است که خطوط فرد تصوير در يک مرحله برداشت شده و خطوط زوج در دور بعد تصويربرداري مي‌شوند. سپس اين دو زير مجموعه در يک تصوير با هم ترکيب خواهند شد تا يک تصوير کامل به دست آيد. اشکال اين روش اسکن در مواقعي ظاهر مي‌شود که حرکتي در تصوير رخ بدهد چرا که ممکن است باعث تيره شدن تصوير شود. در شکل زير تصوير سمت راست با سيستم Progressive و تصوير سمت چپ با سيستم Interlace اسکن شده است.