تجهیزاتی که از طریق BMS قابل کنترل هستند

1- روشنايي
با استفاده از سيستم BMS مي­توان روشنايي بخش­هاي مختلف ساختمان را هوشمند نمود . کنترل روشنايي شامل روشن و خاموش نمودن خودکارآنها، تنظيم سطح نور، کاهش يا افزايش و همچنين تعيين و مشاهده وضعيت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بيرون ساختمان مي­باشد.

2 – سيستم­هاي حفاظتي و امنيتي
ميتوان سيستم­هاي اعلام و اطفاء حريق، ورود و خروج پرسنل، دوربين مدار بسته و نشتي آب و آبگرفتگي و حفاظت از برق گرفتگي را نيز به سيستم BMS متصل نموده و بوسيله آن کنترل نمود.

3- در، پنجره، پرده و سايبان
بوسيله سيستم BMS مي­توان اين تجهيزات کنترل و وضعيت آنها مشاهده نموده و فرمامين لازم را در اين خصوص صادر نمود و حتي مي­توان با استفاده از حسگر اثر انگشت يا کارت مغناطيسي علاوه بر ايجاد ايمني بيشتر به امکان طبقه­بندي و زمان­بندي دسترسي نيز اعمال نمود.

4- سيستم­هاي سرمايشي و گرمايشي ( تهويه مطبوع)
سيستم­هاي سرمايشي و گرمايشي مي­تواند شامل تجهيزات مرکزي و تجهيزات محلي مي­باشند تجهيزات مرکزي که در موتورخانه واقع­اند مانند چيلر، ديگر آبگرم ، پمپ­هاي سيستم ، برج خنک­کن و ... مي­باشد و تجهيزات محلي نيز مانند
فن­کوئل­ها، کولرهاي پنجره­اي و هواسازها مي­باشند. از طريق سيستم BMS مي­توان تجهيزات مرکزي را در زمانهاي مشخص و از راه دور روشن و خاموش نمود و همچنين با تغييرات شرايط محيطي تغييرات لازم مورد نياز را اعمال نمود و همچنين اين سيستم مي­تواند دماي اتاقها را بصورت هوشمند کنترل نموده و در صورت عدم حضور افراد نسبت به خاموش نمودن تجهيزات اقدام نمايد.

5 – سيستم­هاي صوتي و تصويري، تجهيزات اداري
با استفاده از BMS مي­توان امکان استفاده از يک آرشيو مرکزي صوتي را انتخاب و يا جهت مراسم­هاي مختلف حالت­هاي از قبل تعريف شده را انتخاب و اجرا نمود و يا تجهيزات اداري را نيز از طريق اين سيستم کنترل نمود.

6 – سيستم آيفون تصويري و ورود و خروج مهمانان يا مراجعه کنندگان

در مورد ساختمانهاي اداري اين سيستم مي­تواند ورود و خروج کليه مهمانان را ثبت وحتي تصوير آنها را ضبط نمود و در ساختمانهاي مسکوني نيز امکان دريافت تصوير مراجعه کننده بر روي نمايشگر و در صورت عدم حضور ثبت تصوير به همراه زمان مراجعه وجود داشته و حتي در صورت وجود اينترنت امکان برقراري ارتباط با مهمان از راه دور را مهيا سازد.

7- کنترل تأسيسات استخر، سونا و جکوزي
اين سيستم مي­تواند بطور هوشمند اين تجهيزات را روشن و خاموش نموده و دستگاههاي تصفيه، دما را کنترل و ساير کنترل­هاي لازم را انجام دهد.

8 – سيستم­هاي ارتباطي
پشتيباني خطوط تلفني، پيامگير، تلفن سانترال نيز از ويژه­گي­هاي اين سيستم به شمار مي­رود.

9 – وسايل الکتريکي ساختمان
در ساختمان هوشمند امکان اطلاع يافتن از وضعيت کليه وسايل الکتريکي ساختمان و کنترل آنها وجود دارد.

10-سيستم آبياري
آبياري گياهان موجود در حياط و يا داخل ساختمان را بطور خودکار طبق برنامه از پيش تعيين شده انجام شود.
در نتيجه با استفاده از سيستم مديريت ساختمان مي­توان ساختمانها را تا سطح مورد نظر هوشمند نمود هزينه اين کار نيز بسته به سطح هوشمند سازي مي­تواند بسيار متفاوت بوده ولي امکان­پذير مي­باشد.

- سيستم مديريت انرژي ساختمان يا BEMS
اين سيستم نيز مشابه BMS مي­باشد با اين تفاوت که هدف آن مديريت انرژي ساختمان مي­باشد . اين سيستم در واقع زير مجموعه­اي از BMS مي­باشد که توجه ويژه­اي به مصارف انرژي، تجهيزات انرژي­بر و کنترل آنها دارد و همچنين ممکن است دستگاه­هاي اندازه­گيري مصرف انرژي نيز به اين سيستم متصل و يک سري گزارشات و فرمامين کنترل لازم نيز در راستاي کنترل و کاهش مصرف انرژي به طور هوشمند صادر نمايد به عنوان مثال کنترل ديماند مصرفي يا کنترل روشنايي ساختمان و ...

- سيستم مديريت روشنايي يا LMS
سيستم مديريت روشنايي نيز زير مجموعه­اي از سيستم BMS و BEMS مي­باشد. اين سيستم بطور خاص به مديريت سيستم­هاي روشنايي مي­پردازد. در اين سيستم مي­تواند با استفاده از انواع سنسورها نظير سنسورهاي حضور و نور نسبت به روشن و خاموش نمودن و يا کنترل سطح نور مکانهاي مختلف اقدام نمود. و يا با استفاده از تايمر بر اساس زمان بعضي از مکانها را کنترل نمود.
با استفاده از اين سيستم مي­توان با آدرس پذير نمودن منطقه­هاي مختلف، منطقه­بندي مناسبي را بوجود آورد و همچنين نسبت به حالت­هاي از پيش تعريف شده براي مکانهاي خاص مانند آمفي تئاترها و سالن­ها اقدام و با تنها صدور يک فرمان اجرا نمود.
استفاده از سيستم هوشمند به همراه تجهيزات کارا مي­تواند مصرف بخش روشنايي را تا 75 درصد کاهش داده و صرفه­جويي قابل توجهي در برق مصرفي ساختمان ايجاد نمود.