به لباس نوزادم عطر بزنم؟!

بسياري از بچه‌ها جذب بوي خوب عطر‌ها و ادکلن‌ها مي‌شوند و در زدن آن به لباس‌هايشان افراط مي‌کنند. بعضي پدر و مادر‌ها نيز بدون توجه به حساس بودن بدن نوزادشان، براي خوش بو شدنش، به او عطر مي‌زنند. اما چه لزومي دارد که بچه‌ها در سن نوزادي و يا کودکي عطر بزنند؟ به همين دليل ما از دکتر وحيده صباغي، متخصص کودکان و نوزادان، درباره ضرورت عطر و ادکلن زدن براي نوزادان و کودکان پرسيديم.

دکتر صباغي درباره عطر و ادکلن زدن براي نوزادان مي گويد:« من توصيه مي‌کنم تا حد امکان براي نوزادان از عطر و ادکلن استفاده نشود. چرا که نوزاد از محيطي استريل بيرون مي‌آيد و ممکن است به مواد سازنده عطر‌ها واکنش نشان دهد. پدر و مادر‌ها حتي نبايد در فضاي اتاق کودک بوگير و اسپري خوشبو‌کننده استفاده کنند چون با اين کار زمينه حساسيت و آلرژي در نوزاد افزايش مي‌يابد.»

اگر والدين خيلي بر خوش‌بو بودن نوزاد صرار دارند، مي‌توانند ابتدا به لباسي که مي‌خواهند به او بپوشانند عطر بزنند و بعد از نيم ساعت آن را لباس را تنش کنند. همچنين مي‌توانند از کرم‌ها و پودر‌هايي استفاده کنند که رايحه قوي نداشته باشد.

دکتر صباغي درباره حساسيت نوزادان به عطر و ادکلن مي‌گويد:« نوزادان و کودکاني که حساسيت راه‌هاي هوايي دارند و والدين‌شان براي آنها عطر و ادکلن مي‌زنند، اگر دچار سرماخوردگي شوند، علائم حساسيت‌شان تشديد مي‌شود. پدر و مادر‌ها بايد دقت توجه داشته باشند که راه‌هاي هوايي نوزاد بسيار حساس است،‌طوري که در بسياري موارد ما توصيه مي‌کنيم که هيچ غذايي در آشپزخانه سرخ نشود. همچنين با بالا‌رفتن دماي بدن، عطر جذب پوست بچه مي‌شود و ممکن است براي او ايجاد حساسيت پوستي کند.»

در ?? روز اول نوزاد که دوره نوزادي ناميده مي‌شود، بوي بسياري از عطر‌ها نبايد به مشام او برسد. حتي پدر و مادر‌ها هم نبايد در اين دوره نوزاد‌شان را زياد ببوسند. بر همين اساس دکتر صباغي درباره پيشگيري و درمان اين بيماري توضيح مي‌هد:« همه ما مي‌دانيم که علاج واقعه قبل از وقوع است و مي‌توان از آن پيشگيري کرد. در اين ميان نقش پدر و مادر را نبايد ناديده گرفت چون در مرحله اول بدن آنها است که با ذرات عطر و ادکلن درگير مي‌شود. بنابر‌اين اگر والدين نوزاد متوجه شوند که او مدام آبريزش بيني دارد و عطسه مي‌کند، بايد استفاده از عطر و ادکلن را کنار بگذارند و يا استفاده از آن را به کمترين اندازه مقدار برسانند. اما در صورت بروز حساسيت‌هاي پوستي و تنفسي مي‌توان از پماد‌هاي پوستي و اسپري‌هاي مخصوصي که براي حساسيت نوزادان توليد شده استفاده کرد.»
حساسيت بدن به مواد معطر مصنوعي و شيميايي به اين دليل است که بدن نوزاد مولکول‌هاي عطر و ادکلن را به صورت آنتي‌ژن خارجي و ناشناخته که به بدن وارد شده‌اند شناسايي کرده و در برابر آنها از خود دفاع مي‌کند.

اما بچه‌هايي هم هستند که به عطر زدن عادت کرده‌اند و تا شيشه عطر را خالي نکنند، آرام نمي‌گيرند و پدر و مادر‌ها ناچارند براي ترک عادت بد اين بچه‌ها و حفظ سلامتي آنها به هزار شيوه متوسل شوند. به همين دليل دکتر صباغي راه ساده‌اي براي ترک اين عادت بد پيشنهاد مي‌کند و مي‌گويد:« بهترين کاري که والدين مي‌توانند انجام دهند، اين است که شيشه‌هاي عطر و ادکلن را با آب رقيق کنند تا از شدت حجم مولکول‌هاي عطر کم شود. بنابر‌اين بچه‌ها با تصور اينکه با شيشه‌عطر بازي مي‌کنند و عطر مي‌زنند، ‌به تدريج رفتار افراطي‌شان را کنار مي‌گذارند.»

دکتر صباغي، از بي‌توجهي و ناآگاهي بعضي از خانوده‌ها گله مي‌کند و مي‌گويد:« عطر و ادکلن کودک مدتي است که در سيسمونيهاي بچه ديده مي‌شود. خانواده‌‌ها نيز بدون توجه به مضرات اين کالاي خوش بو براي نوزاد، به هر قيمت که باشد آن را خريداري مي‌کنند. اما در مقابل از خريدن فين‌گير يا پوار که براي نوزاد ضروري است، خودداري مي‌کنند. خانواده‌ها بايد بدانند که نوزاد زياد عرق نمي‌کند بنابر‌اين نيازي به عطر و ادکلن ندارد و در صورت عرق کردن زياد، بايد به اين موضوع مشکوک شوند. چون ممکن است فرزندشان دچار مشکل تيروئيد يا بيماري سيستيک فيبروزيس باشد که يکي از علائم آن عرق کردن زياد است.»
منبع: ني ني بان