به این چهار اصل در چیدمان خانه خود توجه کنید

با سليقه خانه‌آرايي کنيد
تعجب نکنيد! دوستتان به گنج دسترسي پيدا نکرده است که بتواند يک طراح دکور خلاق و توانمند را براي تغيير چيدمان منزلش به کار گيرد. او تنها به يک نکته دقت داشته است، سليقه و علائق شخصي! طراحان دکور همواره معتقدند که يک چيدمان جذاب، قطعا بازتابي از سلايق، علايق و رنگ مورد پسند ساکنان خانه است که با اصول علمي دکوراسيون داخلي تلفيق شده و ماحصلي ماندگار خلق مي‌کند. براي اينکه اصول يک چيدمان مناسب را بدانيد با ما همراه شويد:
چيدمان اشياء داخل بوفه و بالاي شومينه
براي اشياء داخل بوفه بهتر است که از هر شي سه سايز متفاوت در نظر گرفته شود (مثلا سه سايز مختلف شمع)؛ در اين صورت بوفه شما جلوه‌اي زيباتر خواهد داشت. هنگام چيدن لبه بالاي شومينه توجه داشته باشيد که تقارن را حتما رعايت کنيد. براي دو طرف لبه بالاي شومينه هميشه از اشياء جفت استفاده کنيد.

ايجاد بافت در چيدمان اتاق
يک چيدمان خوب، در اصل مي‌بايست تلفيقي از تمام مواد از جمله شيشه، چوب، سراميک، آينه، پارچه، شمع و… باشد؛ اين مواد گوناگون در نهايت مي‌بايست به شکل يک بافت منسجم به نظر برسند. اين بافت بايد داراي يک زمينه رنگي باشد، خصوصا در مورد اشيائي که روي زمين قرار مي‌گيرند، بايد تناسب رنگي را به خوبي رعايت کنيد. براي اينکه فرش شما با اشياء ديگر تناسب داشته باشد، بهتر است رنگ‌هاي خنثي را براي فرش در نظر بگيريد.

مقياس و اندازه مناسب براي وسايل
اين نکته بسيار مهم و قابل توجه است. هر قدر وسايلي که در نظر مي‌گيريد داراي مدل و رنگ زيبا و مناسبي باشند اما نسبت به فضاي اتاق شما سايز مناسبي نداشته باشند، هيچ‌گاه زيبا جلوه نخواهند کرد. براي مثال اگر قصد داشته باشيد براي ديوار بالاي کاناپه قاب عکسي نصب کنيد، حتما مي‌بايست سايز قاب با اندازه کاناپه تناسب داشته باشد. چنانچه کاناپه شما ?/? متر طول دارد، نصب يک قاب کوچک ?? در ?? سانتي‌متري براي بالاي آن کاناپه بزرگ اصلا مناسب نيست! طول قاب عکسي که بالاي يک کاناپه قرار مي‌گيرد مي‌بايست حدود دو سوم طول کاناپه باشد. بنابراين براي بالاي کاناپه مورد مثال، يک قاب ?/? متري مناسب است. از آنجايي که قاب با اين سايز را نمي‌توان به راحتي در بازار يافت، مي‌توانيد از دو قاب کوچک‌تر در کنار هم استفاده کنيد. در اين مثال راه ديگري که براي پر کردن فضاي بالاي کاناپه وجود دارد، نصب شمعدان‌هاي ديوارکوب در کنار قاب عکس‌ها است.

جلوگيري از ريخت و پاش و شلوغي
برخي از شما هر آنچه را دوست داريد داشته باشيد، سريع خريداري مي‌کنيد و آن را به هر نحو که شده در چيدمان خانه خود جاي مي‌دهيد. بايد به شما بگوييم که اين کار اصلا صحيح نيست! در برخي از خانه‌ها روي ميز اُپن آشپزخانه يا روي کنسول، آنقدر پر از اشياء گوناگون است که از شلوغي زياد هيچ‌يک ديده نمي‌شوند و نمي‌توانند جلوه کنند! به شما توصيه مي‌کنيم در مورد خريد همه وسايلي که دوستشان داريد زياد تعصب نداشته باشيد و تنها به اين فکر کنيد که چگونه مي‌توانيد جلوه و دکور خانه خود را جديد و متنوع سازيد. توصيه ديگر ما اين است که هر بار وسايل دلخواه خود را به دکوراسيون اتاق اضافه مي‌کنيد، يک وسيله قديمي‌تر را حذف و آن را به فرد ديگري هديه کنيد تا شيء جديد بيشتر جلوه کند. يادتان باشد هرچه تعدد وسايل در اتاق بيشتر باشد تميز کردن آنها نيز مشکل تر است.پس از اتمام چيدمان سعي کنيد با اضافه کردن وسايلي مثل يک گلدان پر از گل‌هاي خوش رنگ، به فضا جان دهيد. اين را فراموش نکنيد که خانه و اتاق‌هايش متعلق به شما است و در نهايت بهترين حالت آن زماني است که شما در آن احساس راحتي و آرامش کنيد. اين توصيه‌ها و نکات براي شروع کافيست، ديگر بدون هيچ نگراني اقدام به تغيير محيط پيرامون خود کنيد و بدانيد که تغيير و تنوع هميشه لازم است.
منبع: پرشين وي