برد هارد دیسک

برد هاردديسک چيست؟ در اين مطلب به آموزش تعميرات الکترونيک مي پردازيم.
به زبان ساده هاردديسک را مي توان به دو بخش تقسيم نمود :

HDD PCB يا همان برد هاردديسک چيزي فراتر از يک برد الکترونيکي ساده جهت راه اندازي موتور هاردديسک ( Spindle Motore ) است. نه تنها اين برد الکترونيکي هاردديسک است که موتور هارد را بکار مي اندازد بلکه حاوي قسمتي از فرم وير هاردديسک نيز هست که هاردديسک را قادر مي سازد تا به درستي کار کند و چگونه داده ها را از روي پلترها بخواند. براي مثال بخشي از عملکرد اين برد الکترونيکي هاردديسک جهت راه اندازي هدهاي مغناطيسي مي باشد ، اينکه چند هد مغناطيسي در هارد وجود دارد و يا انتطباق هاي انحصاري اين هاردديسک چيست و حتي چگونگي دسترسي به دنباله ميکروکدهاي لازم جهت راه اندازي موفقيت آميز هاردديسک همه و همه بخش هاي از برد الکترونيکي آن و عملکردش است.
اين اطلاعات در زمان ساخت هاردديسک در کارخانه سازنده درون برد الکترونيکي قرارداده مي شود و اين برنامه ريزي بطور اختصاصي براي آن هاردديسک طراحي مي شود.
hdd pcb
تعويض برد هاردديسک
لازم مي دانم نکاتي در مورد تعويض برد هاردديسک ها به عرضتان برسانم. اما قبل از هر چيز بايد به اين نکته اشاره کنم که در قسمت هاي آتي از اين مبحث به بررسي تک به تک برند هاي هاردديسک و بردشان خواهيم پرداخت:
?- عموما" روشن نشدن موتور ( اسپيندل) هاردديسک يکي از دلايل خرابي برد الکترونيکي هاردديسک به شمار مي رود.
نکته : مطلب بالا صحت دارد اما نه در تمامي موارد. در بعضي موارد مشکلات مديا و يا خرابي در ناحيه سرويس ( فرم ويرها ) مي تواند دليلي بر روشن نشدن موتور هاردديسک باشد.
?- دقت فرماييد که هميشه از سلامت برد يدکي که در آرشيوتان داريد اطمينان حاصل نماييد. گاها" پيش مي آيد در تست کردن هاردديسک قبلي بنا به دليلي برد آرشيو شما خراب شده است و حالا همان برد خراب را برروي هاردديگري تست مي نماييد که آنهم بردش فقط سوخته است و با يک برد سالم هارد سلامت خود را بازمي يابد اما به اين دليل که شما از خرابي برد هارد يدکي تان بي اطلاع هستيد در هنگام تست به اين نتيجه مي رسيد که نه تنها برد اين هارد سوخته است بلکه مديا نيز ازبين رفته .
?- اگر دو هاردديسک مشابه داريد که يکي سالم و ديگري خراب است و شما احتمال مي دهيد که برد آن هاردديسک دوم خراب شده است . به هيچ عنوان برد هارد سالم را جهت تست بجاي برد مشکوک آن هارد خراب نگذاريد ( و حتي برعکس ) زيرا ممکن است ايراد آن هاردديسک خراب از داخل بدنه آن باشد ( مديا ) و به راحتي برد هاردديسک سالم را خراب کند و شما متحمل ضرر بيشتر شويد. به يک مرکز تعميرات مراجعه نماييد آنها بدون هزينه برد هاردديسک خراب شما را تست خواهند کرد.
?- از تعمير برد هاردديسک حتي اگر سررشته اي از الکترونيک داريد پرهيز کنيد. موارد بيشماري ديده شده است که به علت تعمير ناقص و يا بد برد هارد ديسک و نصب مجدد آن بر روي هارد متاسفانه هاردديسک ازبين رفته و بازيابي اطلاعات آن نا ممکن مي گردد.
?- جهت تعويض برد هاردديسک مولفه هاي خاصي وجود دارد که حتما" بايد رعايت شود تا برد مشابه درست کارگذاري گردد . اگر از اين موءلفه ها اطلاع نداريد از تعويض برد بصورت شانسي و يا به توصيه دوستان خودداري نماييد. زيرا ممکن است به هاردديسک آسيب جبران ناپذير وارد گردد و بازيابي اطلاعات آن را ناممکن سازد.
?- سعي نماييد برد هاردديسک يدکي موردنياز خود را از مراکز معتبر تهيه نماييد.
?- هميشه هاردديسک خود را با يک منبع تغذيه سالم و مناسب تست نماييد.
?- برد هاردديسک مشکوک به خرابي را از لحاظ سوختگي و خال زدن هاي فيزيکي که قابل روئت مي باشدبه دقت زير يک ذره بين چک نماييد.
?- از بکار بردن هويه بر روي برد هاردديسک اکيدا" خودداري نماييد.