برخی وسایل مورد نیاز نوزاد

پوشک

اين روزها ديگر استفاده از کهنه نخي مرسوم نيست و معمولا از پوشک هاي آماده چسبي استفاده مي شود. توجه داشته باشيد که شورت هاي پلاستيکي و لاستيکي روي پوست تاثير مي گذارند. پوست ممکن است به موادشيميايي که در ساخت پوشک هاي يکبار مصرف به کار رفته نيز حساسيت پيدا کند؛ پس هنگام خريد به استاندارد بودن، ضد آلرژي و با کيفيت بودن پوشک توجه کنيد و ترجيحا شب ها کودک را آزاد گذاشته و به جاي پوشک، از تشکچه دورو استفاده کنيد. قبل از بستن پوشک نيز بهتر است از کِرِم و پودر مخصوص کودک استفاده کنيد تا احتمال ادرار سوختگي کاهش يابد. فراموش نکنيد که شما به يک تشکچه تعويض هم نياز داريد؛ تشکچه اي که بايد قابل شستشو بوده و ترجيحا دو عدد باشد، يکي با ضخامت بيشتر و نرم تر (بعضي از آنها يک قسمت ضخيم تر هم براي زير سر بچه دارند) و يکي نازک تر و سبک تر براي بيرون که هميشه داخل کيف وسايل باقي مي ماند.

دندان گير
دندان گير وسيله اي است که کودک از سن ? ماهگي به بعد استفاده مي کند و قطعه اي پلاستيکي است تا کودک بتواند زماني که شروع به دندان درآوردن مي کند آن را داخل دهان خود کند تا خارش لثه ها که در زمان رشد دندان ها به وجود مي آيد، از بين برود. فراموش نکنيد اين وسيله را حتما از داروخانه تهيه کنيد و قبل از هر بار استفاده آن را با آب جوشيده سرد شده ضدعفوني کنيد. در ضمن دندان گير نبايد رنگي باشد و جاي سفت داشته باشد و توجه کنيد قابليت گذاشتن توي فريزر يا يخچال را داشته باشد.

فين گير
اين وسيله بسيار کارآمد است و به پاک کردن بيني کودک کمک مي کند و در عين حال، ديگر نيازي به استفاده از دستمال يا گوش پاک کن که مي تواند به مخاط دروني بيني کودک آسيب برساند، نداريد.

آشپزخانه
شيشه شير، پيش بند، ظرف غذا و يک صندلي بلند براي غذا خوردن مهم ترين اجزاي سيسموني در آشپزخانه هستند.
شيشه شيرچه بخواهيد خودتان به نوزادتان شير دهيد، چه قصد اين کار را نداشته باشيد، به هر حال، به شيشه شير احتياج داريد. شيشه هاي شير با رنگ و جنس و طرح هاي مختلفي در بازار موجود است اما توصيه مي کنيم شيشه اي از جنس شيشه تهيه کنيد تا حاوي بيسفنول A نباشد. اين ماده سمي در شيشه شيرهاي پلاستيکي موجود است و مي تواند سلامت کودکان را به خطر بيندازد.

پيش بندپيشبند از جمله وسايل ضروري براي نوزاد و کودک شماست. پيشبند در جنس، طرح و رنگ هاي مختلف در بازار موجود است. برخي پيشبندها اسفنجي ، برخي از جنس پلاستيک نرم، برخي پلاستيک سفت و برخي پارچه اي هستند. هنگام خريد توجه کنيد پيشبند مناسب سن فرزندتان باشد. در ضمن، جنس خوبي انتخاب کنيد که در برابر شستشو مقاوم بوده و سريع از بين نرود.