برای زایمان لازم است چه وسایلی را همراه خود به بیمارستان ببرم؟

سيسموني - بايد ساکي را مخصوص وسايلتان در نظر بگيريد. قبل از اينکه بخواهيد وسايل مورد نيازتان را آماده کنيد، از ماما بخواهيد تا فهرست وسايلي را که در بيمارستان نياز داريد، در اختيار شما قرار بدهد. وسايلي را که براي راحتي خود هنگام زايمان لازم داريد مانند: يک تکه اسفنج مرطوب براي هنگامي که دهان شما خشک مي شود و دستمال کاغذي و دستمال توالت، آماده کنيد. معمولاً مي توانيد هر لباسي که بخواهيد بپوشيد، اما بهتر است که لباس خواب آستين کوتاه يا تي شرت گشاد و راحت داشته باشيد. پس از انجام زايمان هم که شما را به بخش منتقل مي کنند، بهتر است يک لباس خواب جلو باز بپوشيد (براي شيردهي). حوله صورت خشک کن، سوتين مخصوص شيردهي و لايي براي روي سينه هايتان که چکه نکند نيز فراموش نکنيد. اگر از وسايل مخصوص ماساژ استفاده مي کرديد، فراموش نکنيد که روغن ها و وسايل مخصوص اين کار را نيز همراه داشته باشيد. اگر تمايل داريد از نوزادتان فيلمبرداري کنيد، يک دوربين فيلمبرداري يا دوربين عکاسي همراه خود داشته باشيد. تلفن همراه و سکه و کارت تلفن نيز لازم است. اگر زايمانتان طولاني شود، ممکن است لازم باشد کمي خوردني و آشاميدني براي کسي که همراه شما آمده، برداريد.
وسايل مورد نياز نوزاد
لازم است يک دست لباس براي نوزادتان آماده کنيد. در فهرست ذيل وسايل ضروري براي نوزاد آورده شده که نوزاد بلافاصله پس از تولد به آن ها نياز دارد. البته شما وسايل و لباس هاي ديگري هم در طي ماه هاي آينده بدو تولد نيز براي او تهيه خواهيد کرد.
وسايل ضروري:
ــ دو تا سه دست لباس سر همي و زيرپوش؛
ــ دستکش بدون انگشت، (دستکش يک انگشتي)؛
ــ پتوي مخصوص نوزاد؛
ــ پماد مخصوص پاي نوزاد مانند: پماد سولفات روي، روغن کرچک، وازلين؛
ــ پوشک يک بار مصرف و پنبه بهداشتي.
وسايل مورد نياز براي بردن نوزاد به خانه:
ــ لباس و پتو براي بيرون بردن نوزاد از بيمارستان؛
‌ــ سبد مخصوص نوزاد، کالسکه يا صندلي کودک مخصوص اتومبيل؛
ــ يک عدد کلاه.
اتاق زايمان
هنگامي که شما از بيرون به محيط بيمارستان نگاه مي کنيد، ممکن است آنجا محيطي ترسناک به نظرتان برسد، اما اگر بدانيد که هر وسيله اي براي چه کاري مناسب است و اين وسايل به تولد نوزادتان کمک مي کنند، احساس آرامش بيشتري خواهيد داشت. ممکن است در برنامه معاينات مربوط به بارداري شما، بازديد از بيمارستان و بخش زايمان نيز وجود داشته باشد. خوب است که در اين بازديد شرکت کرده و با اتاق زايمان و بخش پس از زايمان آشنا شويد و هر سؤالي که در اين زمينه داريد، مطرح کنيد و پرسنل بيمارستان نيز آنها را براي شما توضيح خواهند داد.
منبع: بارداري و زايمان