با این نکات چیدمان مبلمان منزل خود را شیک و حرفه ای انتخاب کنید

در اين مطلب با در نظر گرفتن برخي از قوانين پايه دکوراسيون، نکات ساده اي در ?? قسمت براي چيدمان شيک و حرفه اي خلاصه شده است که مي تواند کمک خوبي باشد، تا بدانيد هر چيزي را کجا قرار دهيد و انتخاب هايتان را الويت بندي کنيد.

يک اتاق خالي، همانند يک صفحه کاغذ يا بوم سفيد است؛ که مي تواند در آن منظره خوبي پديد بيايد و يا منظره چندان خوشي نداشته باشد و هنگامي که روش هاي مختلفي براي پر کردن آن وجود دارد، چطور بايد بدانيد که از کجا شروع کنيد؟!

گرچه اين راهنما شما را يک شبه نمي تواند طراح داخلي کند؛ ولي حداقل شما را در مسير درستي، در اين موضوع قرار خواهد داد.

عملکرد چيدمان شيک :
در نظر بگيريد که اين اتاق براي چه منظور استفاده مي شود و چه تعداد افراد از آن استفاده خواهند کرد؟ اين موضوع نوع مبلمان و همچنين تعداد جاي لازم براي نشستن را مشخص مي کند.

نقطه کانوني (مرکزي)
نقطه کانوني و مهم اتاق را شناسايي کنيد. اين نقطه مي تواند شومينه، يک منظره، تلويزيون و … باشد؛ بايد بر طبق آن بقيه مبلمان چيده شود. اگر قصد داريد در اين اتاق تلويزيون تماشا کنيد، فاصله مناسب بين دستگاه و جاي نشستن بايد سه برابر سايز صفحه نمايش باشد (به صورت اريب بايد مقايسه و اندازه گيري شود). بنابراين براي مثال اگر تلويزيون شما ?? اينچي است، بايد ??? اينچ (حدود سه متر) فاصله نشستن باشد.

الويت چيدمان شيک :
ابتدا اسباب بزرگ اتاق را در جاي خود قرار دهيد. مثلا در اتاق نشيمن مبل و يا در اتاق خواب، تخت خواب را بايد اول از همه جا دهيد. در اکثر موارد اين قطعات بايد نقطه کانوني اتاق باشد. صندلي ها نبايد بيشتر از ? متر و نيم جدا از هم باشد؛ تا مکالمه بين افراد سخت نشود. نبايد همه مبلمان را به ديوار تکيه دهيد؛ مگر آنکه اتاق تان خيلي کوچک باشد.

تقارن در چيدمان شيک :
چيدمان متقارن براي اتاق هاي رسمي، بسيار خوب عمل مي کند و چيدمان غير متقارن، احساس غير رسمي تري به اتاق مي دهد.

ترافيک در چيدمان شيک و حرفه اي :
به جريان عبور و مرور در اتاق توجه کنيد؛ که معمولا مسير بين درها است. در صورت امکان اين مسير را با قطعات بزرگ مبلمان مسدود نکنيد. اجازه دهيد اين مسير حداقل بين نيم متر تا يک متر و ?? سانتي متر عرض، خالي از هر گونه قطعات بزرگ مبلمان و تا ?? سانتي متر، خالي از قطعات کوچکتر باشد.
سعي کنيد که مسير ترافيک به سمت جايگاه هاي نشتن هدايت شوند؛ نه به سمت وسط آن! اگر ترافيک به سمت وسط اتاق تقسيم مي شود، به جاي يک محدوده بزرگ براي نشستن، دو محدوده کوچک ايجاد کنيد.

تنوع چيدمان شيک :
اندازه مبلمان در سراسر اتاق بايد مختلف باشد، به طوري که چشمتان هنگام بررسي اتاق بالا و پايين برود. با قرار دادن يک آيتم مبلماني بزرگ يا بلند در يک طرف و قرار دادن يک مبلمان با قد و اندازه مشابه در طرف ديگر تعادل برقرار کنيد (و يا مي توانيد از يک اثر هنري براي نمايش اين توازن در جهت ديگر اتاق استفاده کنيد). از قرار دادن دو قطعه هم اندازه در کنار يکديگر خودداري کنيد.

تضاد (کنتراست) :
خطوط منحني و صاف را با هم ترکيب کنيد. اگر مبلمانتان مدرن و خطي است، آن را براي کنتراست به دور يک ميز گرد قرار دهيد. اگر مبلمانتان شکل منحني دارد، آن را با يک قطعه زاويه دار ست کنيد. به همين ترتيب در مورد قطعات ديگر نيز فکر کنيد؛ براي مثال صندلي هاي پايه بلند را با ميزهاي معمولي و يا صندلي هاي معمولي را با ميزهاي پايه دار هماهنگ کنيد.
سهولت استفاده :
ميز را به گونه اي قرار دهيد که از هر صندلي بتوان به راحتي استفاده کرد. اطمينان حاصل کنيد که قطعات مبلمان را با اندازه هاي مشابه ترکيب کنيد. در صورت قرار دادن صندلي مطالعه، کنار آن يک لامپ يا آباژور قرار دهيد. ميز عسلي ها بايد در حدود ?? تا ?? سانتي متري مبل قرار گيرد؛ تا فضاي کافي براي قرار دادن پاها باقي بماند.
چرخش :
در اتاق ناهارخوري، بايد حداقل ??? سانتي متر بين هر لبه ميز و نزديک ترين ديوار، يا ديگر قطعات مبلمان منزل فاصله وجود داشته باشد. اگر مسير رفت آمد از پشت صندلي ها صورت نمي گيريد، اين فاصله ميز تا ?? سانتي متر نيز کفايت مي کند. در اتاق خواب حداقل ?? سانتي متر بين تخت خواب و کناري آن، يا ديوار فاصله باشد. حداقل ?? سانتي متر بين تخت خواب و دربي که باز و بسته مي شود، فاصله باشد.
منبع: پرشين وي