با این راهکارهای ساده، خانه ای نشاط آور و پر از طراوت را تجربه کنید

ايجاد تحرک در فضاي خانه
ديوارهاي سفيد، مبل‌هاي خاكستري چرك و كابينت‌هاي استيل، خانه را شبيه يك سكوت دائمي مي‌كنند؛ انگار در اين خانه قرار نيست هيچ اتفاق خوبي بيفتد. براي اينكه در فصل بهار كمي نشاط و شادابي به خانه‌تان اضافه كنيد، راهكارهاي ساده‌اي وجود دارد. شايد با همين چند تغيير ساده حس و حال خودتان هم بهتر شد! دکوراسيون
نور
يك لوستر معمولي روي سقف؟ تكراري نشده؟ وقتش است كه حس و حال خانه را با چند نور موضعي عوض كنيد. يكي، دو تا آباژور يا لامپ ديواري اين كار را براي شما انجام مي‌دهد. كافي است به جاي اينكه لوستر اصلي را روشن كنيد، فقط نور موضعي را در نقطه‌اي كه نشسته‌ايد، روشن كنيد. كنتراست تيره و روشن خانه، موجب حس پويايي مي‌شود.
تاثير نور پردازي در فضاي خانه
با اين راهکارهاي ساده، خانه اي نشاط آور و پر از طراوت را تجربه کنيد
گل و گياه
مصنوعي؟ نه. گل و گياه طبيعي مي‌تواند حس و حال خانه را واقعا عوض كند. اگر نگران نور خانه هستيد، بهتر است بدانيد حتي مناسب خانه‌هايي در زيرزمين هم كه مطلقا نور طبيعي ندارند، گياهان آپارتماني وجود دارد. در اين باره مي‌توانيد از گل‌فروش‌ها كمك بگيريد. با اضافه كردن چند گلدان برگ سبز (و اگر نور كافي داريد، گياهان گلدار) هم حس و حال خانه را عوض مي‌كنيد و هم موجب خنكي و تصفيه هواي خانه‌تان مي‌شويد.
گلها و گياهان در آرامش فضاي خانه نقشي به سزا دارد
با اين راهکارهاي ساده، خانه اي نشاط آور و پر از طراوت را تجربه کنيد
گذاشتن چند شاخه گل ساقه‌اي در يك گلدان كوچك روي ميز هال يا اوپن هم تاثيري مثل همين دارد؛ با اين تفاوت كه اين گل‌ها مدت كوتاهي دوام دارند. يك‌بار كه امتحانش كنيد، مشتري دائمي مي‌شويد. كافي است يك وعده غذا را با حضور گل‌هاي رنگارنگ و خوشبو روي ميز صرف كنيد تا حس و حال‌تان به كلي عوض شود!
حركت
هر حركتي در خانه مي‌تواند موجب نشاط و تازگي شود. فرقي نمي‌كند اين حركت مال ماهي‌هاي كوچك داخل تنگ باشد يا آبنمايي كه آرام و ملايم آب را به حركت درمي‌آورد يا حتي نوارهاي رنگي‌اي كه به پنكه كنار هال بسته شده است. سعي كنيد يك شيء پويا و در حال حركت به خانه اضافه كنيد. چراغ‌هاي تزييني كه خاموش و روشن مي‌شوند، ساعت‌هاي پاندول‌دار و آكواريومي پر از ماهي يا قفس بزرگي براي چند پرنده مي‌توانند اين كار را براي شما انجام دهند.
ايجاد تحرک در خانه

طرح
سطوح ساده و بدون طرح به عنوان زمينه هر چيزي مناسبند اما اگر همه سطوح خانه همين‌طوري باشند، ديگر هيچ حس و حالي براي خانه نمي‌ماند. اگر ديوارهاي‌تان سفيد رنگ‌آميزي شده‌اند، مبل‌هاي‌تان روكش‌هاي پارچه‌اي ساده‌اي دارند، پرده‌هاي‌تان از تور ساده هستند يا كف خانه پاركت يا موكت است، وقتش است كه چند جور طرح شلوغ به اين تركيب اضافه كنيد. كوسن‌هاي راه‌راه، روميزي‌هاي خال‌خالي، پرده‌هاي گل‌گلي يا تابلوهايي از مناظر شلوغ مي‌توانند ناگهان فضاي شما را از يك شكل تخت و بدون فرم به يك خانه گرم و دلنشين تبديل كنند.
اگر نور خانه كم است، سراغ پرده‌ها نرويد. اجازه دهيد سادگي پرده‌ها خانه را پرنورتر كند و در عوض سراغ كوسن‌هايي با رنگ‌هاي تند و طرح‌هاي شلوغ برويد.
کوسن هاي رنگي
با اين راهکارهاي ساده، خانه اي نشاط آور و پر از طراوت را تجربه کنيد
اگر ديوارهاي‌تان تك‌رنگ است، به ايده تابلوهاي بزرگ شلوغ يا چند تابلوي كوچك در كنار هم مي‌توانيد فكر كنيد اما براي ديوارهايي با كاغذديواري طرحدار بهتر است ديوار را خالي نگه داريد.
در مورد مبل‌ها هم اگر روكش‌هاي ساده و تك‌رنگ (يا با طرح‌هاي خيلي ريز) داريد، سراغ كوسن‌هاي طرحدار برويد؛ در غير اين صورت كوسن‌هاي ساده اما با رنگ‌هاي تند و همخوان با طرح‌هاي رومبلي انتخاب كنيد.
بافت
ديوارها نقاشي شده‌اند؟ پرده‌ها تور ساده هستند؟ كف خانه سراميك يا موكت است؟ خانه شما «بافت» كم دارد. هرقدر كه رنگ در نگاه اول مي‌تواند خانه را بانشاط يا بي‌روح نشان دهد، بافت در درازمدت مي‌تواند فضاي خانه را گرم و راحت يا سرد و بي‌روح كند. حجم زيادي از نخ و پارچه (مثلا فرش‌هايي با پرزهاي بلند، مبل‌هاي حجيم پارچه‌اي، كوسن‌هاي زياد و. . . ) به بافت خانه گرما و راحتي اضافه مي‌كند. كاغذديواري‌هاي حجيم (كه طرح‌هاي برجسته دارند) هم مي‌توانند بافت را در خانه ايجاد كنند.
ايجاد بافت در خانه
با اين راهکارهاي ساده، خانه اي نشاط آور و پر از طراوت را تجربه کنيد
پرده‌هاي چندلايه و پاركت‌هاي برجسته هم همين كار را انجام مي‌دهند. وجود بافت در خانه اگر در حد تعادل باشد، موجب القاي احساس گرما و نشاط مي‌شود اما نبايد همه جاي خانه را با سطوح برجسته و بافت‌دار بپوشانيد؛ چون اين‌طوري ذهن و لامسه بدن خسته مي‌شود.
رنگ
اين يكي را بايد اول مي‌گفتيم اما از قصد گذاشتيم آخر كار! رنگ، راحت‌ترين و موثرترين گزينه براي ايجاد حس و حال و نشاط در خانه است؛ حتي اضافه كردن يك تابلوي قرمز وسط يك ديوار سفيد مي‌تواند حس و حال خانه را به كل عوض كند؛ البته به خاطر همين تاثير شديد و فوري بايد در انتخاب رنگ دكوراسيون خانه بسيار دقت كرد.
نقش رنگ در فضاي خانه
با اين راهکارهاي ساده، خانه اي نشاط آور و پر از طراوت را تجربه کنيد
سه تا از بهترين رنگ‌ها براي ايجاد نشاط در خانه سبز، زرد و صورتي هستند. اين رنگ‌ها به اندازه آبي، قرمز و بنفش، تند و موثر نيستند اما با ملايمت موجب تاثير عميق و نشاط‌آور مي‌شوند. لازم نيست براي استفاده از اين رنگ‌ها ناگهان كل خانه را به يك رنگ درآوريد. بهتر است نگاهي به يكي از اتاق‌هاي خانه (مثلا نشيمن) بيندازيد. بعد ببينيد رنگ غالب دكوراسيون اين اتاق به كدام‌يك از اين سه رنگ نزديك‌تر است؟ (از جدول كمك بگيريد) يكي را كه به فضاي فعلي اتاق نزديك‌تر است، انتخاب كنيد و با افزودن چند عامل دكوراتيو به آن رنگ (و شايد حذف كردن چند عاملي كه به اين رنگ نمي‌آيد) فضاي اتاق را به نفع رنگ انتخابي‌تان تغيير دهيد.
براي انتخاب رنگ و هماهنگ كردن اتاق با آن، از جدول زير كمك بگيريد. اين جدول به شما مي‌گويد هر يك از اين سه رنگ با چه رنگ‌هايي ست مي‌شوند، به چه سبكي از مبلمان مي‌آيند و با چه تزييناتي خوب است همراه شوند.
منبع: پرشين وي