ایده هایی جالب برای جان دادن به دکوراسیون بدون پرداخت هزینه

شايد براي بعضي از شما اتفاق افتاده باشد که در فضاي خانه اي قرار گرفته باشيد که دکوراسيون آن از لحاظ اصول فني و زيبايي چيزي کم نداشته باشد، اما حس و حال خوشايندي نيز که انتظار داشته ايد در شما ايجاد نشده باشد. در اين مواقع شما احساس مي کنيد که جاي يک چيزي، حسابي خالي است. در واقع هر اندازه که وقت بگذاريد، هزينه کنيد و يک دکوراسيون کامل و اصولي براي خانه خود تدارک ببينيد، باز هم ريزه کاري ها و اقدامات ظريفي وجود دارد که انجام آن ها به دکوراسيون خانه جان مي بخشد و تنها با وجود آن ها، شرايط مطلوب و حالي خوشايند را احساس مي کنيد.

در ادامه اين مطلب به اين موضوع مهم مي پردازيم که چگونه مي توان به دکوراسيون يک خانه جان بخشيد و حس زيبا و دلپذير عشق و اميد را در آن جاري کرد. جذابيت نکاتي که ذکر خواهد شد، در اين است که در عين سهولت و سادگي، تاثيري بسيار پر رنگ و محسوس بر فضاي خانه و روح و روان ما مي گذارد.

چيدن متفاوت ميز پذيرايي
ميز پذيرايي را زيبا بچينيد و به نوع چينش عناصري که روي آن قرار مي دهيد، توجه کنيد و بها دهيد. چند جلد کتاب يا مجله کنار يک سبد حصيري زيبا که درون آن تعدادي شمع و يک گلدان پر از گل هاي تازه و شاداب وجود دارد در کنار هم چيدماني شيک و چشمگير براي ميز پذيرايي شما به ارمغان مي آورد.

رنگ آميزي جزئي
يک رنگ آميزي نه چندان حرفه اي و جزئي همه چيز را تغيير مي دهد. اگر آينه اي با قابي زيبا اما قديمي داريد، آن را با رنگي متمايز و جديد رنگ آميزي کنيد. با اين کار ساده، آينه را به عنصري جذاب و خيره کننده تبديل مي کنيد و به دکوراسيون خود روحي تازه مي بخشيد.

استفاده از شيک ترين ها
بي بهانه از بهترين ها و زيباترين وسايل خانه تان استفاده کنيد. براي استفاده از فنجاني زيبا و دوست داشتني، منتظر يک مناسبت يا مهماني رسمي نباشيد. از ظروف خاص و قشنگي که داريد گاهي فقط براي دل خودتان استفاده کنيد و بدانيد که همين نکته هم در جذاب شدن دکوراسيون خانه تان براي شما تاثيرگذار است. به ياد داشته باشيد هيچ چيز مهم تر از خودتان و احساسي که داريد، نيست.

حذف وسايل اضافي
بي تعارف برخي از عناصر را کنار بگذاريد. دکوراسيوني شلوغ و متراکم، هرگز نمي تواند زيبا و جذاب باشد. به دکوراسيون تان با دقت بيشتري نگاه کنيد تا وسايل و عناصري را که مدت ها است از آن ها استفاده نکرده ايد و احتمالا از اين پس هم به کارتان نمي آيد و به نظرتان زيبا نيستند، بدون معطلي از محيط خارج کنيد و چيدمان خانه را بدون هيچ عنصر اضافه اي از نو طراحي کنيد.

جا به جا کردن
ميز و صندلي غذاخوري را از گوشه اي به گوشه ديگر اتاق ببريد، مبل ها را حرکت دهيد و جا به جا کنيد و جاي ميزهاي عسلي و آباژورها را تغيير دهيد. توجه داشته باشيد که يک جابه جايي ساده، بدون صرف هزينه، روح تازه اي به دکوراسيون خانه شما مي دهد و تا مدتي به شما احساس تازگي و نشاط مي بخشد.

ابتکار در چينش کتاب
در چينش کتاب ها در کتابخانه ابتکار به خرج دهيد. اين کار مي تواند سرگرم کننده هم باشد. کتاب هاي تان را براساس رنگ جلدشان به دسته هاي منظم و زيبا تقسيم کنيد. هر دسته را در قسمتي از کتابخانه نه به صورت عمودي و کنار هم ايستاده، بلکه به صورت افقي روي هم بچينيد. همين تغيير ساده در چيدمان کتاب ها در تغيير احساس شما از دکوراسيون خانه تان تاثير گذار است.

بهره گيري از جادوي گل و گياه
از دکوراسيوني که از گل و گياهان تازه و با طراوت بي بهره باشد، به سختي مي توان انتظار القاي احساسي لطيف داشت. اگر نمي توانيد مدام از گل فروشي ها گل بخريد، يک شاخه کوچک پر از برگ هاي سبز بچينيد و درون گلداني در دکوراسيون خانه تان بگذاريد. شما با همين کار ساده، حس طراوت و شادابي را به فضاي خانه تان القا کرده ايد.

روشن کردن شمع
شمع ها زماني که روشن هستند، چنان احساس لطيف و شاعرانه اي در فضا پديد مي آورند که حتي تصورش را هم نمي توان کرد. هر زمان که به حس و حالي لطيف و سرشار از آرامش نياز پيدا کرديد، در محيط خانه تان چند شمع روشن کنيد.

تغيير جاي فرش ها
چه اشکالي دارد که از اين به بعد از فرش يا قاليچه اتاق غذاخوري در آشپزخانه و از قاليچه اتاق نشيمن در اتاق خواب استفاده کنيد. بد نيست بدانيد که اگر قاليچه مکان هاي مختلف را با هم جابه جا کنيد با نتيجه جالب و خوشايندي مواجه خواهيد شد و تا مدت ها تفاوت را حس خواهيد کرد.

استفاده از عکس هاي نوستالژيک
دکوراسيون خانه تان را از عکس ها بي بهره نسازيد. زماني که عکس هاي سياه و سفيد و نوستالژيک که لبريز از احساسي شاد هستند در دکوراسيون خانه اي ديده مي شود ناخودآگاه لبخندي بر لب ها نقش مي بندد. چند عکس خاطره انگيز از خود و عزيزانتان را که در روزهايي به يادماندني گرفته ايد، انتخاب کنيد و آن ها را در قاب هايي سفيد و ساده کنار هم و روي ديوار تزيين کنيد.
منبع: بيتوته