انتخاب ایده سرمایه گذاری مناسب

اينکه کدام ايده براي سرمايه گذاري خوب است به دو عامل باز مي گردد . اول شرايط و دوم سرمايه گذار . منظور از شرايط در واقع به همان سه بخش گزارش امکان سنجي برمي گردد . آيا اين ايده اگر به مرحله اجرا درآيد پروژه موفقي خواهد بود ؟ بسياري از ايده ها زماني ايده هاي جذابي بودند . چرا که بازار خالي از رقيب بود و محصول مي توانست با حجم بالا بفروش برسد . اما الان آن ايده ها به مرحله اجرا درآمده اند و محصولاتشان در بازار جا افتاده اند و اکنون اگر شما بخواهيد وارد اين بازار بشويد بايد با آنها رقابت کنيد . در برخي از محصولات ما با بازار اشباع روبرو هستيم يعني در بازار داخلي عرضه يا با تقاضا برابر است يا بسيار نزديک است . از اين منظر آن ايده خوب ديروز ، امروز ديگر ايده خوبي نيست . اينکه پروژه ″ الف ″اين که چهارسال پيش اجرا شده و موفق بوده است ، دليل ندارد که امروز هم اجرا شود حتماً موفق بشود . چون مسئله بازار خيلي مهم است . اينکه اين بازار چقدر بزرگ هست که توليد کننده جديد وارد بشود يا نه ؟
از منظر بازار ، ايده خوب ايده است که آن محصول يا آن خدمات توليدکننده ديگري نداشته باشد بعبارتي ايده نو باشد که در نتيجه توليد کننده ي به نوعي يک بازار بدون رقيب خواهد داشت اما در اينجا منظر دوم باز مي شود ؛ اينکه پروژه از نظر فني در چه وضعيتي است . هر چه ايده نوتر باشد از منظر بازار ايده بهتري است اما از منظر فني ريسک بالاتري پيدا مي کند . يکي از مهمترين مشکلات ″طرح هاي دانش بنيان ″ بحث ريسک فني است . در واقع چون طرح تا کنون در کشور اجرا نشده نياز به دانش فني و متخصصان ويژه اي دارد که براي تامين آنها بايد فکر کرد . از ديدگاه فني ، مسائل ديگري که بايد به آن توجه کرد نوع تکنولوژي است . در برخي صنايع با آمدن تکنولوژيهاي جديد ، تکنولوژيهاي قبلي از توجيه خارج مي شوند . مثلاً نوار کاست زماني در ايران توليد شد که از منظر چرخه عمر lifecycle به آخر دوره خودش رسيد بود . و بجاي آن سي دي و دي وي دي وارد بازار شده بود . از اين منظر پروژه توليد نوارکاست از اول اشتباه بود . يا مثلا در توليد آجر تکنولوژيهايي به بازار آمده که مصرف انرژي را بطور قابل توجهي کم ميکند . طبيعي است که تکنولوژيهاي قبلي بعد از مدتي ديگر توان رقابت را از دست مي دهند . با توجه به افزايش سرعت رشد و تغيير تکنولوژي ، تکنولوژي طرح بايد حتماً تکنولوژي به روز و جديدي باشد ضمن اينکه براي ريسک فني هم فکر شده باشد. طرح توجيهي
از نظر مالي ، ايده خوب ايده است که سودآوري بيشتري داشته باشد نرخ IRR نرخ بازگشت سرمايه ، و NPV ارزش فعلي ملاک هاي خوبي هستند . اما بايد دقت کرد که محاسبات درست انجام شده باشد . گاهي فروشندگان ماشين آلات براي فروش خودشان ، عدد و رقم ها را دست کاري مي کنند که در اينجا چک کردن محاسبات بوسيله يک مشاور مورد وثوق توصيه مي شود . اينکه مثلاً ضايعات محاسبه نشود ، يا قيمت مواد اوليه يا قيمت فروش محصول کمي بالا و پايين محاسبه شود ، بر نرخ بازگشت اثر مي گذارد . از ديدگاه مالي ، نرخ بازگشت بالاتر از سود بانکي طرح را توجيه پذير مي کند اما طبيعتاً هر چه نرخ بازگشت بيشتر باشد ، طرح از منظر مالي مناسب تر است . اما علاوه برهمه اينها مساله اينست که ايده سرمايه گذاري بايد با توان اجرايي ، توان مالي و علايق سرمايه گذار مطابقت داشته باشد ايده سرمايه گذاري مثل يک لباس خياط دوز بايد براي تن سرمايه گذار برازنده باشد . اينست که شخصيت ، سوابق گذشته ، ارتباطات ، تجربيات سرمايه گذار هم بسيار مهم اند که بايد به آنها توجه شود .
منبع: etarh 

خدمات شیشه و آینه
خدمات دکوراسیون