اصول و شیوه های خرید کالسکه

يکي از بهترين و خاطره انگيز ترين خاطرات هر مادري ، روزهاي خريد سيسموني او براي نوزاد ميباشد. بعضي وقتها اين خاطره شيرين و به ياد ماندني که بطور معمول بعد از معلوم شدن جنسيت نوزاد است ، در اثر کارکرد برخي اشخاص غير حرفه اي بازار تبديل به يک خاطره بد و پر استرس ميشود. گاهي اوقات برخي فروشنده ها از بي حوصلگي ناشي از ماههاي آخر بارداري و خستگي او همراه با اطلاعات ناکافي مادر و همراهان ، سوء استفاده کرده و جنسي نا متناسب با خواسته هاي واقعي مادر و يا با قيمتي بسيار زيادتر را به او تحميل ميکنند.
از اين رو ما به شما توصيه ميکنيم قبل از بيرون رفتن از خانه براي خريد سيسموني ، در نهايت آرامش ،در منزل ،کاملا در مورد نيازهاي خود و کودکتان مطالعه کنيد و در واقع تصميم به خريد را درمنزل خود اتخاذ کنيد. تحت اين شرايط ميتوانيد مطمئن باشيد چيزي را که ميخواهيد و لازم داريد ،خواهيد خريد ، نه آن چيزي را که فروشنده دوست دارد به شما بفروشد.
يکي از مهمترين و البته پر هزينه ترين اقلام سيسموني ، ابزار حمل و نقل نوزاد و کودک است که از نوزادي تا کودکي به کار مي آيد. بيشتر مادران ،نوزاد خود را از بيمارستان با يک کرير خارج ميکنند و گاهي تا 5 سالگي براي پاساژگردي از کالسکه خود استفاده ميکنند.
در درجه نخست ، شما مي خواهيد که کودکتان در کالسکه اش در امان و راحت باشد. اما بايد به خودتان هم فکر کنيد. چون اين شما هستيد که آن را هل مي دهيد. لطفا در ادامه نکات را مد نظر قراردهيد.
نوزادي تا حدود يک سالگي، اگر نوزادتان را زياد با ماشين بيرون مي بريد يک کرير ( Carrier )سبک و قابل تبديل به صندلي ماشين ميتواند يک انتخاب مناسب باشد.
برخي از اين کرير ها داراي پايه ثابتي هستند که توسط سيستم ايزوفيکس و يا کمربند معمولي به ماشين ثابت ميشوند. اين پايه هاي ثابت که در بازار به ” بيس (Base) ” معروف هستند ، به شما اجازه مي دهد که کرير نوزاد را به راحتي در ماشين نصب کنيد يا به راحتي از بيس جدا کنيد.(به تصوير شماره يک و دو توجه کنيد) به اين صورت به نوزادتان اين امکان را مي دهيد که چرتش را ادامه دهد و از خواب ناز بيدار نشود.
همانطور که از طريق پزشک به شما آموزش داده شده است ، مهمترين حالت براي رشد و تکامل نوزاد ، خواب اوست. بنابر اين بسيار بجاست که به خواب و استراخت نوزادتان بيشترين اهميت را بدهيد . کرير ها بخاطر وزن سبکشان براي جابجاييهاي کوتاه مثلا بين پارکينگ و سوپر مارکت، مطب پزشک ، آزمايشگاه يا حمل و نقل در اتوبوس يا قطارهاي شهري، بصورت دستي و البته ايمن قابل استفاده هستند. سپس ،زماني که پس از انجام کار به اتومبيل بر ميگرديد، به راحتي مي توانيد صندلي ماشين را روي بيس آن که معمولا روي صندلي عقب ماشين است نصب کنيد .
يک راه حل ديگر ، استفاده از سرويس هاي کالسکه يکپارچه ( Travel systems)است .
در اين سرويس ها ، تمامي گزينه ها در يک سيستم مسافرتي هماهنگ قابل نصب هستندکه شامل؛ يک کرير (صندلي ماشين)، بيس کرير (قابل نصب در ماشين) ، يک کالسکه ويژگي بارز سرويس هاي کالسکه يکپارچه اينستکه کرير روي بدنه کالسکه قفل ميشود و بصورتي ايمن ميتوان نوزاد را تا قبل از شش ماهگي براحتي با کالسکه جابجا کرد. از سوي ديگر هر زمان که لازم باشد کرير از بدنه کالسکه جدا شده و به بيس آن در ماشين قفل ميشود. مجموعه اين سرويس هاي کالسکه ، سنگين و البته جاگير هستند. اما در هر حال وقتي کودکتان 6 ماهه مي شود و مي تواند بنشيند و حرکات سر و گردنش را کنترل کند، شما مي توانيد بجاي استفاده از کرير ، به راحتي او را در يک کالسکه تک قرار دهيد . سرويس هاي کالسکه يکپارچه گران تر است ، اما ارزش دارد چون کرير بزودي براي نوزاد کوچک ميشود ، از سوي ديگر به تدريج با وزن گرفتن نوزاد ، حمل مجموعه کرير و نوزاد براي والدين بسيار دشوار ميشود. در آن هنگام کالسکه مي تواند وسيله حمل مناسبي براي کودک شما باشد . در حاليکه محدوده سني براي استفاده از کالسکه وجود ندارد ميتوانيد تا وقتي که کودک شما در آن جا ميشود و تحمل باقي ماندن در آنرا دارد، به راحتي از آن استفاده کنيد .
يک گزينه ديگر استفاده از کالسکه هاي کمبو ( Combo ) است.
کالسکه هاي کمبو معمولا شامل يک چارچوب آلومينيومي استکه گزينه هاي ديگر مستقلا روي آن سوار ميشود. اين گزينه ها شامل نشيمنگاه معمول ، کرير ، سبد حمل ميشود که هر يک معمولا بايد مستقلا خريداري شوند و گاهي براي نصب بعضي از اجزا بايد رابطهاي (Adaptor ) مناسب نيز خريداري کرد. بنابر اين وزن مجموعه کمبو بر اساس اينکه چه گزينه اي روي آن سوار باشد متفاوت است .
منبع: دکتر سلام